Bota

Bilanci në botë! SHBA dhe India më të goditurat nga COVID-19, Kina bëhet shteti i parë që nxjerr pasaportën e vaksinimit 

Vendi më i prekur nga pandemia në të gjithë botën vijon të mbetet Amerika, e ndjekur nga India, Brazili, Rusia dhe  Mbretëria e Bashkuar. Vendi më i prekur në Europë është Franca, e ndjekur nga Spanja dhe Italia.
Featured image of article: Bilanci në botë! SHBA dhe India më të goditurat nga COVID-19, Kina bëhet shteti i parë që nxjerr pasaportën e vaksinimit  Foto Ilustruese

Pandemia e koronavirusit vijon të përhapet me ritme të shpejta në të gjithë botën. Deri më tani në rang global janë shënuar 117,765,145  raste të infektuara, ku 2,612,554 kanë ndërruar jetë ndërsa 93,454,779 të tjerë janë shëruar.

Vendi më i prekur nga pandemia në të gjithë botën vijon të mbetet Amerika, e ndjekur nga India, Brazili, Rusia dhe  Mbretëria e Bashkuar. Vendi më i prekur në Europë është Franca, e ndjekur nga Spanja dhe Italia.

Edhe pse me ritme të ngadalta për shkak të mungesave, pjesa më e madhe e shteteve kanë nisur vaksinimin, SHBA po i afrohet synimit të Joe Biden për 100 milion vaksinime në 100 ditët e tij të para në detyrë, duke shënuar deri më tani 92,089,852 doza të injektuara. Vaksinat e përdorura janë ato të Modernës dhe Pfizer.

Kina lëshon pasaportën e vaksinimit

Kina ka nisur një program të certifikatës shëndetësore për udhëtarët vendas, duke udhëhequr botën për të ashtuquajturat pasaporta të vaksinimit.

Certifikata dixhitale, e cila tregon statusin e vaksinimit të një përdoruesi dhe rezultatet e testit të virusit, është në dispozicion për qytetarët kinezë përmes një programi në platformën kineze të mediave sociale ËeChat që u lançua ditën e djeshme.

Sidoqoftë, certifikata shëndetësore ndërkombëtare është në dispozicion vetëm për përdorim nga qytetarët kinezë dhe nuk është akoma e detyrueshme. SHBA dhe Britania janë midis vendeve që shqyrtojnë zbatimin e lejeve të ngjashme. Bashkimi Evropian është gjithashtu duke punuar në një vaksinë “jeshile” që do të lejojë qytetarët të udhëtojnë midis vendeve anëtare dhe jashtë vendit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Programi i Kinës përfshin një kod ‘QR’ që lejon secilin vend të marrë informacionin shëndetësor të udhëtarëve, njoftoi të hënën agjencia shtetërore e mediave Xinhua.

Njerëzit të cilët janë vaksinuar kundër Covid-19, kanë antitrupa ose test negativ mund të udhëtojnë në Greqi këtë verë, ka thënë ministri i turizmit, Harry Theocharis. Turizmi është një fitues i madh i të ardhurave për Greqinë, e cila ka udhëhequr thirrjet për një çertifikatë vaksinimi në të gjithë BE-në për të ndihmuar zhbllokimin e udhëtimeve. Industria përbën rreth një të pestën e ekonomisë greke dhe punëson një në pesë punëtorë, por rritjet ranë vitin e kaluar për shkak të pandemisë.

Johnson & Johnson ka informuar BE-në se po përballet me çështje të furnizimit që mund të komplikojnë planet për të shpërndarë 55 milion doza të vaksinës së saj Covid-19 në tremujorin e dytë të vitit, tha një zyrtar i BE-së. Çdo vonesë do të ishte një goditje e mëtejshme në planet e vaksinimit të BE-së, të cilat janë penguar nga furnizimet me probleme nga prodhuesit e tjerë të vaksinave dhe një shpërndarje e ngadaltë e dozave në shumë shtete anëtare.

Ukraina ka miratuar vaksinën Sinovac, ka thënë Ministria e Shëndetësisë e vendit. Kompania farmaceutike ukrainase Lekhim, një nga partnerët e Sinovac, ka një marrëveshje me prodhuesin për të shpërndarë 5 milion doza të vaksinës në Ukrainë, përfshirë 1.9 milion përmes një skeme të prokurimit shtetëror. Lekhim tha muajin e kaluar se kishte dorëzuar dokumente që kërkonin miratimin për dozën, ndërsa një zyrtar i lartë i ministrisë tha javën e kaluar se autoritetet do të vendosnin gjobë financiare për kompaninë për vonesat në dorëzimin e saj.

Rusia ka mohuar pretendimet e Uashingtonit se po drejtonte një fushatë dezinformimi kundër vaksinave të koronavirusit të bëra nga SHBA-ja për të rritur shpërndarjen e vaksinës së saj, duke i konsideruar ato si “absurde dhe të pabazuara”. Komentet vijnë një ditë pasi Uashingtoni pretendoi se inteligjenca ruse ishte pas katër faqeve të internetit të përfshira në një fushatë për të minuar vaksinat e bëra nga SHBA-ja, duke akuzuar Rusinë për vënien e jetës në rrezik.

(kle.mu./dosja.al)

 • 16:49

  Rusia hedh poshtë akuzat mbi dezinformimin kundër vaksinave të prodhuara në SHBA, Peskov: Janë akuza absurde dhe të pabazuara

  Vaksinat anti-Covid

  Rusia ka mohuar pretendimet e Uashingtonit se po drejtonte një fushatë dezinformimi kundër vaksinave të koronavirusit të bëra nga SHBA-ja për të rritur shpërndarjen e vaksinës së saj, duke i konsideruar ato si “absurde dhe të pabazuara”. Komentet vijnë një ditë pasi Uashingtoni pretendoi se inteligjenca ruse ishte pas katër faqeve të internetit të përfshira në një fushatë për të minuar vaksinat e bëra nga SHBA-ja, duke akuzuar Rusinë për vënien e jetës në rrezik. Sipas Guardian, zëdhënësi i presidentit rus Vladimir Putin, Dmitry Peskov i quajti akuzat absurde dhe të pabazuara.  Përkundrazi, tha ai, Rusia po bashkëpunonte me prodhuesit e huaj të vaksinave për të bërë një produkt më efektiv. “Rusia kurrë nuk ka marrë pjesë dhe nuk do të marrë pjesë në fushata të tilla informacioni kundër vaksinave të tjera,”- u tha ai gazetarëve. Putini është mburrur se Rusia ka zhvilluar vaksinat më të mira në botë kundër koronavirusit, duke këmbëngulur javën e kaluar se ato ishin më të mira se vaksinat e Pfizer dhe AstraZeneca.

 • 16:49

  Ukraina miraton vaksinën e Sinovac Bintech, pritet shpërndarja e 5 milion dozave të para brenda muajit

  Vaksina Sinovac

  Ukraina ka miratuar vaksinën Sinovac, ka thënë Ministria e Shëndetësisë e vendit. Kompania farmaceutike ukrainase Lekhim, një nga partnerët e Sinovac, ka një marrëveshje me prodhuesin për të shpërndarë 5 milion doza të vaksinës në Ukrainë, përfshirë 1.9 milion përmes një skeme të prokurimit shtetëror. Lekhim tha muajin e kaluar se kishte dorëzuar dokumente që kërkonin miratimin për dozën, ndërsa një zyrtar i lartë i ministrisë tha javën e kaluar se autoritetet do të vendosnin gjobë financiare për kompaninë për vonesat në dorëzimin e saj. Sipas Guardian, Ukraina, një nga vendet më të varfra të Evropës, ka mbetur shumë prapa fqinjëve të saj në sigurimin e vaksinave për 41 milion banorët e saj, duke kërkuar ndihmë nga shtetet e BE-së ndërsa refuzon të blejë vaksinën Sputnik V të Rusisë. Ukraina filloi vaksinimet Covid-19 në fund të Shkurtit, por vetëm 19,118 dozat e para ishin dhënë deri në 9 Mars.

 • 16:49

  Johnson&Johnson mund të përballet me probleme për furnizimin me vaksina të BE-së, sipas një zyrtari plani i 3 mujorit të dytë duket i parealizueshëm

  Foto ilustruese

  Johnson & Johnson ka informuar BE-në se po përballet me çështje të furnizimit që mund të komplikojnë planet për të shpërndarë 55 milion doza të vaksinës së saj Covid-19 në tremujorin e dytë të vitit, tha një zyrtar i BE-së. Çdo vonesë do të ishte një goditje e mëtejshme në planet e vaksinimit të BE-së, të cilat janë penguar nga furnizimet me probleme nga prodhuesit e tjerë të vaksinave dhe një shpërndarje e ngadaltë e dozave në shumë shtete anëtare. Sipas Guardian, J&J i tha BE-së javën e kaluar se çështjet me furnizimin e përbërësve dhe pajisjeve të vaksinës nënkuptonin se ishte e komplikuar për të përmbushur qëllimin e shpërndarjes së 55 milion dozave deri në fund të qershorit, sipas një zyrtari të BE-së i cili nuk pranoi të bëhej publik emri i tij. Kompania është zotuar të shpërndajë 200 milion doza të vaksinës së saj në bllok këtë vit. “Të harmonizuar me marrëveshjen tonë, ne presim të fillojmë të furnizojmë angazhimin tonë prej 200 milion dozash në Bashkimin Evropian në tremujorin e dytë të 2021”,– tha J&J në një deklaratë, duke mos pranuar të komentonte mbi vonesat e mundshme ose objektivin e tremujorit të dytë. J&J filloi të shpërndante vaksinën e saj në Shtetet e Bashkuara këtë muaj, me një synim për të dhënë 100 milion doza deri në fund të majit, por pothuajse ka përgjysmuar parashikimet e dorëzimit të saj për mars në 20 milion doza ndërsa rrit objektet e reja të prodhimit.

 • 16:49

  Greqia do të lejojë turistët që janë vaksinuar, kanë antitrupa ose test negativ në përpjekje për të shpëtuar turizmin

  Foto Ilustruese

  Njerëzit të cilët janë vaksinuar kundër Covid-19, kanë antitrupa ose test negativ mund të udhëtojnë në Greqi këtë verë, ka thënë ministri i turizmit, Harry Theocharis. Turizmi është një fitues i madh i të ardhurave për Greqinë, e cila ka udhëhequr thirrjet për një çertifikatë vaksinimi në të gjithë BE-në për të ndihmuar zhbllokimin e udhëtimeve. Industria përbën rreth një të pestën e ekonomisë greke dhe punëson një në pesë punëtorë, por rritjet ranë vitin e kaluar për shkak të pandemisë. Sipas Guardian, Greqia po synon të nisë sezonin e saj veror nga mesi i majit, tha Theocharis ndërsa drejtoi mbledhjen tregtare ITB Berlin nga Muzeu i Akropolit të Athinës, shtëpia e skulpturave nga antikiteti grek. ‘Greqia është gati me një protokoll të plotë për verën 2021,” tha ai. “Turistët do të jenë të mirëpritur nëse para udhëtimit ose janë vaksinuar, ose kanë antitrupa, ose test negativ. Të gjithë turistët do t’i nënshtrohen testimit të rastësishëm. “ Ai tha se autoritetet do t’i jepnin përparësi vaksinimit të njerëzve që punojnë në sektorin e mikpritjes pasi të vaksinohen më të prekshmit dhe po mandatojnë testimin e shpeshtë të punonjësve.

 • 11:14

  Afganistani merr dozat e para të vaksinës nga COVAX

  Afganistani mori dërgesën e parë të vaksinave kundër koronavirusit, përmes programit COVAX të Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

  OBSH-ja tha se dërgesa me 468,000 doza është pjesa e parë e afro 3 milionë dozave në total, që pritet t’i jepen falas Afganistanit.

  Sipas OBSH-së, vaksinat e para për këtë vend u siguruan nga Instituti Serum i AstraZeneca-s, me seli në Mumbai të Indisë.

  Zyrtarët afganë të shëndetësisë thanë se programi COVAX, i cili ka për qëllim shpërndarjen e vaksinave edhe në vendet në zhvillim, do të sigurojë vaksina për të mbuluar 20 për qind të popullatës 38-milionëshe të Afganistanit.

  Ne duhet t’i përshpejtojmë përpjekjet tona për të siguruar që të gjithë afganët e kualifikuar, vaksinohen dhe mbrohen nga COVID-19 [sëmundja që e shkakton koronavirusit”, tha ushtruesi i detyrës së ministrit afgan të Shëndetësisë, Wahid Majroh.

  Vaksinimi në Afganistan nisi në fund të shkurtit, me një donacion të vaksinave nga India.

  Përfaqësues të COVAX-it thanë se Afganistani është vendi i parë në rajon që merr vaksina nga ky program.

  Afganistani besohet të jetë goditur rëndë nga pandemia gjatë vitit të kaluar, por testimi i kufizuar dhe kujdesi i dobët shëndetësor i kanë kufizuar kapacitetet e vendit për të ndjekur virusin.

  Zyrtarisht, Afganistani ka regjistruar vetëm 55,600 raste me koronavirus dhe rreth 2,430 vdekje.

  Por, një sondazh i Ministrisë së Shëndetësisë, i realizuar në gusht të vitit të kaluar, ka vlerësuar se deri në 10 milionë njerëz – gati një e treta e popullsisë – mund të jenë infektuar me koronavirus.

 • 10:16

  Vaksina anti-COVID Sputnik V do të prodhohet në Itali, marrëveshja e parë evropiane me vaksinën ruse

  Kompania farmaceutike zvicerane Adienne Pharma & Biotech SA, do të prodhojë në zyrat e saj në Itali vaksinën anti-COVID Sputnik V.

  Lajmin e ka konfirmuar faqja zyrtare e vaksinës Sputnik V në Twitter dhe kjo shënon marrëveshjen e parë evropiane të prodhimit me vaksinën ruse.

   

  Fillimi i këtij procesi ka ardhur si pasojë e një aprovimi nga rregullatorët e brendshëm italian si dhe pas përgjegjësisë së madhe dhe presionuese të kryeministrit të vendit Mario Draghi për të shpejtuar fushatën e vaksinimin.

  Agjencia Evropiane e Barnave ka nisur shqyrtimin e vaksinës ruse, Sputnik V për përdorim në BE më 4 mars.

Shto Koment