Bota

Bilanci i COVID-19 në botë/ Brenda 24 orëve të fundit janë regjistruar 115 milion raste aktive dhe gati 2.5 milion të vdekur

Tashmë bilanci i COVID-19 ka shkuar në 115 milion raste aktive, dhe mbi 2.5 milion të vdekur. Shtetet e Bashkuara renditen të parat me numrin më të lartë të infektimeve ku gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar pozitiv me Covid-19 mbi 88,386 persona, duke e çuar numrin në total mbi 29 milionë. Ndërsa kanë humbur jetën mbi 1,593 njerëz dhe numri në total ka shkuar 529,214 viktima.
Featured image of article: Bilanci i COVID-19 në botë/ Brenda 24 orëve të fundit janë regjistruar 115 milion raste aktive dhe gati 2.5 milion të vdekur Foto Ilustruese

BOTË- Shifrat e infektimeve me Covid-19 dhe vdekjet e shkaktuara vazhdojnë të rriten, pavarësisht se të gjitha vendet janë në ’luftë’ me kohën për sigurimin e vaksinave për popullsinë e tyre.

Tashmë bilanci i COVID-19 ka shkuar në 115 milion raste aktive, dhe mbi 2.5 milion të vdekur. Shtetet e Bashkuara renditen të parat me numrin më të lartë të infektimeve ku gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar pozitiv me Covid-19 mbi 88,386 persona, duke e çuar numrin në total mbi 29 milionë. Ndërsa kanë humbur jetën mbi 1,593 njerëz dhe numri në total ka shkuar 529,214 viktima.

India renditet e dyta ku gjatë orëve të fundit ka shënuar mbi 8,020 persona të infektuar dhe në total ka arritur 11,139,516 njerëz, ndërkohë që prej fillimit të pandemisë kanë ndërruar jetën 157,385 pacientë.

Për sa i përket Evropës, situata vazhdon të jetët problematike. Franca ka shënuar një rritje të rasteve të infeksionit krahasuar me një ditë më parë, ku në 24 orët e fundit janë regjistruar mbi 57,879 njerëz të infektuar, duke e çuar numrin në total 3,783,528 persona, ndërkohë që kanë ndërruar jetë mbi 1,334 njerëz dhe numri në total është 87,220.

Italia ka regjistruar një numër të lartë infektimesh ku gjatë orëve të fundit janë shënuar mbi 48,929 persona të infektuar, duke e çuar numrin në total 2,955,434 ndërsa numri i vdekjeve është mbi 1,627duke e çuar shifrën në total 98,288 njerëz.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Sllovakia vendosi një shtetrrethim brenda ditës nga e Mërkura, me një dekret qeveritar që ndalon banorët të largohen nga shtëpia midis orës 8 dhe 5 të mëngjesit. Gjatë ditës, qytetarëve u kërkohet të qëndrojnë në shtëpi dhe mund të dalin për disa arsye të veçanta, duke përfshirë vizitat mjekësore, punën dhe ushtrimet në natyrë ose shëtitje me kafshët shtëpiake. Bllokimi është në fuqi deri më 19 Mars.

Vaksina Covid-19 e zhvilluar nga Sinovac Biotech e Kinës ka një efikasitet prej 83.5% bazuar në rezultatet përfundimtare të provave të Fazës III. Sipas The Guardian, studiuesit turq rishikuan normën nga një gjetje paraprake prej 91.25% pasi monitoruan 41 infektime, 32 prej të cilave kishin marrë një placebo.

Austria do të marrë 100,000 vaksina Pfizer shtesë për t’ju administruar të gjithë të rriturve në rrethin Schwaz të provincës së Tirolit, e cila është bërë një pikë e nxehtë pas kontraktimit të variantit afrikan. Sipas The Guardian, rajoni alpin i Tirolit ka një nga shpërthimet më të këqija të variantit në Europë, dhe banorët kërkojnë një test negativ të koronavirusit në mënyrë që të largohen nga provinca.

Franca po përgatitet për një lehtësim të mundshëm të kufizimeve të koronavirusit nga mesi i prillit, tha një zëdhënës i qeverisë të mërkurën, ndërsa qeveria shikon fushatën e saj të vaksinimit të përshpejtuar si një mënyrë për të dalë nga bllokimi.

(d.a/dosja.al)

 • 17:06

  Franca drejt lehtësimit të masave ndaj koronavirusit, fushata e vaksinimit shihet si shpresë për përmirësimin e situatës

  Foto Ilustruese

  Franca po përgatitet për një lehtësim të mundshëm të kufizimeve të koronavirusit nga mesi i prillit, tha një zëdhënës i qeverisë të mërkurën, ndërsa qeveria shikon fushatën e saj të vaksinimit të përshpejtuar si një mënyrë për të dalë nga bllokimi. Sipas The Guardian, Pas një takimi të kabinetit, zëdhënësi Gabriel Attal ju drejtua gazetarëve. “Ne ende do të përballemi me kohë të vështira, është e vërtetë, por për herë të parë pas muajsh, kthimi në kushte më normale të jetesës është në sy. Nuk është as një horizont i largët dhe as i pasigurt – është një horizont që po afrohet gjithnjë e më afër. Shpresojmë që mbase nga mesi i Prillit dhe jemi duke u përgatitur për të. Më parë këtë javë, ministri i shëndetësisë Olivier Véran tha se Franca do të mbajë kufizimet e saj aktuale për të paktën katër deri në gjashtë javët e ardhshme

 • 16:47

  Austria do të marrë 100 mijë goditje shtesë për rajonin e Tirolit, varianti afrikan ka rritur ndjeshëm rastet pozitive

  Pamje nga termeti

  Austria do të marrë 100,000 vaksina Pfizer shtesë për t’ju administruar të gjithë të rriturve në rrethin Schwaz të provincës së Tirolit, e cila është bërë një pikë e nxehtë pas kontraktimit të variantit afrikan. Sipas The Guardian, rajoni alpin i Tirolit ka një nga shpërthimet më të këqija të variantit në Europë, dhe banorët kërkojnë një test negativ të koronavirusit në mënyrë që të largohen nga provinca. Efikasiteti i goditjes Pfizer do të studiohet, pasi hulumtimet kanë sugjeruar që ky variant mund të jetë më rezistent ndaj vaksinave ekzistuese të koronavirusit. Afrika e Jugut ka ndaluar përdorimin e vaksinës AstraZeneca, pasi një provë në shkallë të vogël zbuloi se ofronte mbrojtje deri në 10% kundër variantit të parë të zbuluar në vend. “Qëllimi ynë duhet të jetë të shuajmë sa më mirë këtë variant, i cili përfaqëson një kërcënim për ne, jo vetëm në Tirol, por në të gjithë Austrinë,”– tha kancelari Sebastian Kurz në një konferencë shtypi.

 • 12:58

  Vaksina Sinovac Biontech e zhvilluar nga Kina është 83.5% efektive sipas një studimi të fundit

  Foto Ilustruese

  Vaksina Covid-19 e zhvilluar nga Sinovac Biotech e Kinës ka një efikasitet prej 83.5% bazuar në rezultatet përfundimtare të provave të Fazës III. Sipas The Guardian, studiuesit turq rishikuan normën nga një gjetje paraprake prej 91.25% pasi monitoruan 41 infektime, 32 prej të cilave kishin marrë një placebo. Studimi tregoi se vaksina parandaloi shtrimin në spital dhe sëmundjen e rëndë në 100% të rasteve, me gjashtë personat që u shtruan në spital të gjithë në grupin e placebo.

 • 12:58

  Sllovakia shtrëngon masat, mbyll vendin deri më 19 Mars pas rritjes së rasteve ditët e fundit

  Foto Ilustruese

  Sllovakia vendosi një shtetrrethim brenda ditës nga e Mërkura, me një dekret qeveritar që ndalon banorët të largohen nga shtëpia midis orës 8 dhe 5 të mëngjesit. Gjatë ditës, qytetarëve u kërkohet të qëndrojnë në shtëpi dhe mund të dalin për disa arsye të veçanta, duke përfshirë vizitat mjekësore, punën dhe ushtrimet në natyrë ose shëtitje me kafshët shtëpiake. Bllokimi është në fuqi deri më 19 Mars. Sipas The Guardian, Sllovakia ka shkallën më të lartë të vdekjes për frymë. Vendi i BE-së me 5.4 milion ka regjistruar me 24 viktima për 100,000 banorë gjatë 14 ditëve të fundit. Shkalla e lartë është për shkak të shumë faktorëve, Sllovakia ka bërë disa gabime, sipas  kryetarit të Shoqatës së Sindikatave të Mjekëve, Peter Visolajsky. “Kyçja u prezantua shumë vonë dhe nuk monitorohet sa duhet. Gjithashtu, kjo shkallë e vdekshmërisë është shkaktuar nga gjendja e përgjithshme e keqe e kujdesit shëndetësor sllovak, “– tha Visolajsky.

Shto Koment