Bota

Bilanci i COVID-19 në botë/ Brenda 24 orëve të fundit janë regjistruar 115 milion raste aktive dhe 2.5 milion të vdekur, ndërkohë që vende si Gjermania dhe Suedia po rekomandojnë vaksinën AstraZeneca mbi 65 vjeç

Tashmë bilanci i COVID-19 ka shkuar në 115 milion raste aktive, dhe mbi 2.5 milion të vdekur. Shtetet e Bashkuara renditen të parat me numrin më të lartë të infektimeve ku gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar pozitiv me Covid-19 mbi 88,643 persona, duke e çuar numrin në total mbi 29 milionë.
Featured image of article: Bilanci i COVID-19 në botë/ Brenda 24 orëve të fundit janë regjistruar 115 milion raste aktive dhe 2.5 milion të vdekur, ndërkohë që vende si Gjermania dhe Suedia po rekomandojnë vaksinën AstraZeneca mbi 65 vjeç Foto Ilustruese

BOTË– Shifrat e infektimeve me Covid-19 dhe vdekjet e shkaktuara vazhdojnë të rriten, pavarësisht se të gjitha vendet janë në ’luftë’ me kohën për sigurimin e vaksinave për popullsinë e tyre.

Tashmë bilanci i COVID-19 ka shkuar në 115 milion raste aktive, dhe mbi 2.5 milion të vdekur. Shtetet e Bashkuara renditen të parat me numrin më të lartë të infektimeve ku gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar pozitiv me Covid-19 mbi 88,643 persona, duke e çuar numrin në total mbi 29 milionë. Ndërsa kanë humbur jetën mbi 1,600 njerëz dhe numri në total ka shkuar 531,652 viktima.

India renditet e dyta ku gjatë orëve të fundit ka shënuar mbi 8,032  persona të infektuar dhe në total ka arritur 11,156,923 njerëz, ndërkohë që prej fillimit të pandemisë kanë ndërruar jetën 157,471 pacientë.

Për sa i përket Evropës, situata vazhdon të jetët problematike. Franca ka shënuar një rritje të rasteve të infeksionit krahasuar me një ditë më parë, ku në 24 orët e fundit janë regjistruar mbi 58,288 njerëz të infektuar, duke e çuar numrin në total 3,810,316 persona, ndërkohë që kanë ndërruar jetë mbi 1,339 njerëz dhe numri në total është 87,542.

Italia ka regjistruar një numër të lartë infektimesh ku gjatë orëve të fundit janë shënuar mbi 49,274 persona të infektuar, duke e çuar numrin në total 2,976,274 ndërsa numri i vdekjeve është mbi 1,633 duke e çuar shifrën në total 98,635 njerëz.

Rusia pret që disa vende të Bashkimit Evropian të miratojnë përdorimin e vaksinës së saj Sputnik V këtë muaj dhe Moska mund të sigurojë vaksina për 50 milion evropianë duke filluar nga Qershori nëse qëllimi fiton miratimin në të gjithë BE, ka thënë fondi RDIF i Rusisë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Vaksinat e autorizuara që janë modifikuar për t’u mbrojtur nga variante të reja nuk do të kenë nevojë të fillojnë një proces të ri aprovimi ose t’i nënshtrohen studimeve të thelluara klinike, kanë thënë rregullatorët në MB, Australi, Kanada, Singapor dhe Zvicër.

Komisioni i vaksinave të Gjermanisë ka rekomanduar vaksinën AstraZeneca/Oxford Covid-19 për njerëzit mbi moshën 65 vjeç. “Komisioni i vaksinave tani rekomandon vaksinën AstraZeneca edhe për njerëzit mbi 65 vjeç. Ky është një lajm i mirë për njerëzit e moshuar që po presin një vaksinë “,– tha ministri i shëndetësisë, Jens Spahn.

Suedia gjithashtu ka dhënë rekomandimin e saj për vaksinën AstraZeneca për personat e moshës mbi 65 vjeç. Së bashku me një numër vendesh të tjera evropiane të cilët tani po ndryshojnë politikën e tyre, Suedia kishte ndaluar më parë rekomandimin e vaksinës për të moshuarit, duke përmendur mungesën e hulumtimeve mbi atë grup.

Italia ka bllokuar një dërgesë të vaksinës anti-Covid të AstraZeneca për Australinë. Kjo vjen pasi BE-ja prezantoi rregulla të reja që rregullojnë transportin e vaksinave jashtë bllokut, megjithëse kjo është ndërhyrja e parë e këtij lloji.

(d.a/dosja.al)

 • 16:37

  E parecedentë, Italia blokon dërgesën e vaksinës AstraZeneca drejt Australisë

  Foto Ilustruese

  Italia ka bllokuar një dërgesë të vaksinës anti-Covid të AstraZeneca për Australinë. Kjo vjen pasi BE-ja prezantoi rregulla të reja që rregullojnë transportin e vaksinave jashtë bllokut, megjithëse kjo është ndërhyrja e parë e këtij lloji. Sipas The Guardian, Roma ndaloi eksportin e 250,000 dozave të vaksinës, me Italinë që njoftoi Brukselin për vendimin e saj të propozuar në fund të javës së kaluar. Komisioni nuk e kundërshtoi vendimin, thanë zyrtarët. Masa kërcënon të rritë tensionet globale mbi prokurimin e vaksinave pasi aleatët e BE-së kundërshtuan futjen e regjimit të saj të eksportit. Sistemi u njoftua nga komisioni evropian në fund të janarit dhe kjo do të thotë që prodhuesit e vaksinave me bazë në BE duhet të kërkojnë autorizim nga qeveria e tyre kombëtare ku prodhohet vaksina e tyre Covid-19 përpara se ta eksportojnë atë jashtë BE-së.

 • 15:37

  Në hapat e Gjermanisë, Suedia rekomandon vaksinën AstraZeneca për personat mbi 65 vjeç

  Foto ilustruese

  Suedia gjithashtu ka dhënë rekomandimin e saj për vaksinën AstraZeneca për personat e moshës mbi 65 vjeç. Së bashku me një numër vendesh të tjera evropiane të cilët tani po ndryshojnë politikën e tyre, Suedia kishte ndaluar më parë rekomandimin e vaksinës për të moshuarit, duke përmendur mungesën e hulumtimeve mbi atë grup. Një zyrtare e agjencisë shëndetësore, Sara Byfors, tha në një konferencë shtypi. ‘Ka studime të reja, nga Anglia dhe Skocia për shembull, që tregojnë se vaksina e AstraZeneca ofron një mbrojtje shumë të mirë në këto grupe mosha.’ Sipas The Guardian, Suedia, e cila ka shmangur bllokimet gjatë gjithë pandemisë, regjistroi 4838 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit, tregojnë statistikat e agjencisë shëndetësore. Vendi me 10 milion banorë regjistroi 13 vdekje të reja, duke e çuar gjithsej në 12,977. Shkalla e vdekjes së Suedisë për frymë është shumë herë më e lartë se ajo e fqinjëve të saj nordikë, por më e ulët se ajo e shumicës së vendeve të Evropës perëndimore që vendosën bllokimet.

 • 15:37

  Autoritetet gjermane rekomandojnë vaksinën AstraZeneca/Oxford për personat mbi 65 vjeç

  Foto Ilustruese

  Komisioni i vaksinave të Gjermanisë ka rekomanduar vaksinën AstraZeneca/Oxford Covid-19 për njerëzit mbi moshën 65 vjeç. “Komisioni i vaksinave tani rekomandon vaksinën AstraZeneca edhe për njerëzit mbi 65 vjeç. Ky është një lajm i mirë për njerëzit e moshuar që po presin një vaksinë “,– tha ministri i shëndetësisë, Jens Spahn. Gjermania kishte thënë më parë se nuk kishte të dhëna të mjaftueshme për të miratuar vaksinën për njerëzit e moshuar, por ka ndryshuar pozicionin e saj pas studimeve të fundit. “Të dhënat e reja tregojnë gjithashtu se vaksina është edhe më efektive kur dozat e para dhe të dyta administrohen me 12 javë diferencë,”– tha Spahn.

 • 12:13

  Vaksinat e autorizuara të cilat janë modifikuar nuk do të kenë nevojë për aprovim

  Vaksina Pfizer

  Vaksinat e autorizuara që janë modifikuar për t’u mbrojtur nga variante të reja nuk do të kenë nevojë të fillojnë një proces të ri aprovimi ose t’i nënshtrohen studimeve të thelluara klinike, kanë thënë rregullatorët në MB, Australi, Kanada, Singapor dhe Zvicër. Sipas Guardian, prodhuesit do të duhet të sigurojnë prova të forta se vaksina e modifikuar prodhon një përgjigje imune, por studime klinike që kërkojnë kohë që nuk shtojnë në kuptimin rregullator të sigurisë, cilësisë ose efektivitetit të një vaksine nuk do të nevojiten. Sipas Agjencisë Rregullative të Medicines dhe Shëndetit të Mbretërisë së Bashkuar (MHRA), anëtarët e Konsorciumit ACCESS të rregullatorëve në kombe vendosën se nuk është më e nevojshme të presim për të parë nëse pacientët sëmuren pasi të vaksinohen, sepse studiuesit tani kanë një kuptim më të mirë për të zbuluar praninë e antitrupave në gjak. ‘Krahas të dhënave për përgjigjen imune, prodhuesi i vaksinës pritet gjithashtu të sigurojë prova që tregojnë se vaksina e modifikuar është e sigurt dhe është e cilësisë së pritur. Për më tepër, të dhënat nga provat origjinale të fuqishme klinike dhe studimet e vazhdueshme mbi përdorimin e botës reale në miliona njerëz mund të përdoren për të mbështetur çdo vendim nga rregullatorët. Kjo qasje bazohet në procesin rregullator të provuar dhe testuar të përdorur për vaksinat e gripit sezonal, për të cilat nevojiten modifikime vjetore që të përputhen me llojet që qarkullojnë çdo vit.’– tha MHRA. Shefi i MHRA Dr Christian Schneider tha: Prioriteti ynë është që të marrim vaksina efektive për publikun në një kohë sa më të shkurtër të jetë e mundur, pa kompromentuar sigurinë. Nëse ndonjë modifikim i vaksinave të autorizuara Covid-19 është i nevojshëm, kjo qasje rregullatore duhet të ndihmojë për ta bërë këtë. Njoftimi sot demonstron gjithashtu forcën e partneritetit tonë ndërkombëtar me rregullatorët e tjerë dhe sesi puna jonë globale mund të ndihmojë në sigurimin e qasjes më të shpejtë në vaksinat që shpëtojnë jetën në MB dhe në të gjithë botën. Publiku duhet të ketë besim se asnjë vaksinë nuk do të aprovohet nëse nuk përmbushen standardet e larta të parashikuara të sigurisë, cilësisë dhe efektivitetit.

 • 12:13

  Rusia pret që disa vende të BE-së të miratojnë këtë muaj vaksinën Sputnik V

  Foto Ilustruese

  Rusia pret që disa vende të Bashkimit Evropian të miratojnë përdorimin e vaksinës së saj Sputnik V këtë muaj dhe Moska mund të sigurojë vaksina për 50 milion evropianë duke filluar nga Qershori nëse qëllimi fiton miratimin në të gjithë BE, ka thënë fondi RDIF i Rusisë. Reuters citoi Kirill Dmitriev, shefin ekzekutiv të fondit të ngarkuar për të promovuar Sputnik V ndërkombëtarisht, të ketë thënë se goditja mund të veprojë si një urë midis Rusisë dhe Evropës, dhe se shtrirja e saj e mundshme nuk duhet të futet në politikë. Ai foli pasi Agjencia Evropiane e Barnave tha se kishte filluar një rishikim të Sputnik V.

Shto Koment