Aktualitet

E RËNDË! Shembet masivi i galerisë në Bulqizë, bllokohet minatori, nuk dihen nëse është gjallë apo jo

VIDEO
Grupi i avari-shpëtimit të minierave po punojnë për pastrimin e galerisë dhe ardhjen në ndihmë të punëtorit, i cili tashmë ka më shumë se katër orë i bllokuar dhe nuk dihet nëse është ende gjallë.
Featured image of article: E RËNDË! Shembet masivi i galerisë në Bulqizë, bllokohet minatori, nuk dihen nëse është gjallë apo jo Muharrem Plaku

BULQIZË– Muharrem Plaku, minator në galerinë e subjektit minerar KADURTEX sh.p.k.. ka mbetur i bllokuar që në orën 12:00 të paradites së sotme. Mësohet se një masiv minerali është rrëzuar dhe për pasojë ka bllokuar hyrjen e galerisë, duke lënë dhe minatorin Plaku brenda saj.

Grupi i avari-shpëtimit të minierave po punojnë për pastrimin e galerisë dhe ardhjen në ndihmë të punëtorit, i cili tashmë ka më shumë se katër orë i bllokuar dhe nuk dihet nëse është ende gjallë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Galeria në fjalë është e subjektit minerar KADURTEX sh.p.k.. Kapllan Durici rezulton të jetë administrator i kompanisë me bashkëpronarë vëllezërit e tij, Myfit dhe Ilber Duriçi. Nga përgjegjësit e këtij subjekti nuk ka pasur asnjë reagim në lidhje me bllokimin e minatorit. Kjo nuk është hera e parë që minatorët bllokohen brenda galerive.

Vetëm më 18 gusht, një 20-vjeçar, punonjës në minierën e Qafë Barit në Fushë Arrëz u aksidentua për vdekje. Edhe në muajin maj të këtij viti, Eltion Alla, babai i një djali të vogël hyri galeritë e kromit në Bulqizë, për të mos dalë më i gjallë që aty. 

(A.B;F.m/Dosja.al)

 • 15:39

  I bllokuar prej katër orësh në galeri, publikohet fotoja e minatorit Muharrem Plaku, nuk dihet nëse është gjallë

  Muharrem Plaku

  Personi që po shikoni në foto është Muharrem Plaku, minatori që ka mbetur i bllokuar në galerinë “Kadurtex” në Bulqizë. Që nga ora 12:00, minatori rreth 60 vjeç ka mbetur i bllokuar pasi është shembur një masiv me minerale.

 • 13:30

  NJOFTIMI I POLICISË:

  Pamje nga Bulqiza

  NJOFTIMI I POLICISË:

  Me datë 15.09.2021, rreth orës 12.10, në një subjekt minerar në Bulqizë, ka patur një rënie të një masivi minerali dhe nga informacionet paraprake të punëtorëve, dyshohet se ka mbetur i bllokuar në galeri një punëtor.Grupi i avari-shpëtimit të minierave po punojnë për pastrimin e galerisë dhe ardhjen në ndihmë të punëtorit që dyshohet se ka mbetur në galeri.Grupi hetimor vijon hetimet në vendngjarje për zbardhjen e shkaqeve të ngjarjes.

Shto Koment