Bota

Biden konfirmon lajmin: SHBA do të shpërndajë 500 milion doza vaksinash Pfizer për vendet e varfëra

VIDEO
CNN shkruan se sipas Biden vaksinat do të fillojnë të transportohen në gusht me 200 milion dozat e para ndërsa 300 milion të tjerat do të dorëzohen në gjysmën e parë të vitit 2022.
Featured image of article: Biden konfirmon lajmin: SHBA do të shpërndajë 500 milion doza vaksinash Pfizer për vendet e varfëra Joe Biden

ANGLI- Presidenti Joe Biden konfirmoi sot lajmin e dalë nga Shtëpia e Bardhë se SHBA do të dhurojë 500 milion doza vaksinash Pfizer, për vendet e varfëra. CNN shkruan se sipas Biden vaksinat do të fillojnë të transportohen në gusht me 200 milion dozat e para ndërsa 300 milion të tjerat do të dorëzohen në gjysmën e parë të vitit 2022.

“Ne po e bëjmë këtë për të shpëtuar jetë, për t’i dhënë fund kësaj pandemie, kaq. Dhe që nga fillimi i presidencës sime, ne kemi qenë me sy të qartë se duhet të sulmojmë këtë virus gjithashtu globalisht. Kjo ka të bëjë me përgjegjësinë tonë. Në këtë moment, vlerat tona na bëjnë thirrje të bëjmë gjithçka që mundemi për të vaksinuar botën kundër Covid-19. Gjithashtu wshtw në interesin e Amerikës. Për sa kohë që virusi tërbohet diku tjetër, ekziston rreziku i mutacioneve të reja që mund të kërcënojnë njerëzit tanë. Ne duhet t’i kthejmë dozat e prodhuara në të shtëna armësh për të mbrojtur njerëzit dhe komunitetet. Kjo është arsyeja pse Shtetet e Bashkuara tashmë po japin qindra miliona fonde për të mbështetur përpjekjet e vaksinimit në minutën e fundit, duke përfshirë financime të reja nga Kongresi si pjesë e Planit Amerikan të Shpëtimit. Dhe duke punuar me programe në Amerikën Latine, Azi dhe Afrikë. Ne jemi do të vazhdojë prodhimin e dozave. Dhurimin e dozave. Marrjen e injeksioneve, siç thonë ata këtu në Mbretërinë e Bashkuar, në krahë “, tha Biden.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

LAJMI KRYSOR: Udhëtimi 8-ditor i Biden në Evropë/ Presidenti i SHBA takohet me Boris Johnson, në fokus të diskutimeve është tregtia dhe ‘ngërçet’ e BREXIT (BATUTAT MES TYRE)

(I.A/dosja.al)

Shto Koment