Bota

Biden kërkon të lehtësojë mungesën e strehimit me programin prej 5 miliardë dollarësh

Plani prej 5 miliardë dollarësh mund të injektojë Shtëpinë e Bardhë në një debat që vendos pronarët e shtëpive kundër punëtorëve më të rinj që kërkojnë të mbështeten në qytetet më të shtrenjta të SHBA-së, ku shumë familje shpenzojnë një të tretën ose më shumë të të ardhurave të tyre për strehim.
Featured image of article: Biden kërkon të lehtësojë mungesën e strehimit me programin prej 5 miliardë dollarësh Joe Biden

SHBA– Presidenti i SHBA-së, Joe Biden po kërkon të lehtësojë një mungesë të strehimit kombëtar të përballueshëm duke i shtyrë qeveritë lokale të lejojnë ndërtesa apartamentesh në lagje që aktualisht janë të kufizuara në shtëpi me një familje.

Plani prej 5 miliardë dollarësh mund ta fus Shtëpinë e Bardhë në një debat që vendos pronarët e shtëpive kundër punëtorëve më të rinj që kërkojnë të mbështeten në qytetet më të shtrenjta të SHBA-së, ku shumë familje shpenzojnë një të tretën ose më shumë të të ardhurave të tyre për strehim.

Sipas Reuters, propozimi, i cili do të siguronte stimuj financiarë për qeveritë lokale që ndryshojnë ligjet e zonimit që kufizojnë shumë lagje në shtëpi me një familje të vetme, është një shembull i llojit të ndryshimeve të politikës së gjerë sociale që demokratët përfshijnë në faturën e infrastrukturës së Bidenit prej 2 trilion dollarësh.

“Është një hap jashtëzakonisht i madh përpara”,- tha Richard Kahlenberg, një ekspert i strehimit në Fondacionin Shekulli, një institucion mendimi me prirje të majtë. “Shumë pak politikanë kanë ndërmarrë hapin tjetër për të propozuar diçka me të vërtetë domethënëse për të ndryshuar sistemin.”

Projekt-ligji i infrastrukturës do të duhet të kalojë në Kongresin e kontrolluar ngushtë nga Demokratët, ku Republikanët tashmë po e sulmojnë atë pasi nuk janë përqendruar në rrugë dhe ura.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ligjet e zonimit ishin të rralla në Shtetet e Bashkuara derisa Gjykata e Lartë në 1917 goditi ligjet që parandalonin njerëzit afro-amerikan të blinin prona në lagjet e bardha, duke bërë që qeveritë lokale të miratojnë rregulla që përcaktojnë madhësitë minimale të lotit dhe ndalojnë ndërtesat e apartamenteve nga shumë lagje.

Nën presionin e pronarëve të shtëpive aktive politikisht, zonat urbane me kufizimet më të forta, qytete bregdetare duke përfshirë Nju Jorkun dhe San Franciskon, i kanë rritur ato më tej që nga viti 2006, sipas një studimi të Universitetit të Pensilvanisë.

Kalifornia vitin e kaluar lejoi të ndërtoheshin hapësira më të vogla banimi pranë shtëpive me një familje. Por legjislatura e saj e kontrolluar nga Demokratët refuzoi një projekt-ligj që do të kërkonte që qytetet të lejonin zhvilluesit të ndërtonin ndërtesa me dendësi të lartë pranë linjave tranzit dhe qendrave të punës, edhe nëse ato ndodhen në lagje me një familje.

Me ekonominë amerikane pranë punësimit të plotë në 2019, afërsisht një në tre familje amerikane ende shpenzuan më shumë se 30% të të ardhurave për strehim, pranë niveleve rekord, sipas Qendrës së Përbashkët të Studimeve të Strehimit të Universitetit të Harvardit.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment