Politike

Betohet Qerim Ismaili, kryebashkiaku i Mallakastrës, parardhësi bën bilancin: E gjeta në borxhe, sot janë paguar (Video)

Ismaili ka zgjedhur Këshillin e ri të Bashkisë Mallakastër me 21 nënkryetarë dhe anëtarë.

MALLAKASTËR– Ditën e sotme është zhvilluar koostituimi i Bashkisë së Ballshit teka është betuar kryebashkiaku i ri Qerim Ismaili i Partisë Socialiste.

Mësohet se koostituimi i Këshillit të Bashkisë Mallakastër është realizuar në ambjentet e shkollës së mesme të përgjithshme të Blashit ku present ka qenë edhe kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi si dhe deputetë të Partisë Socialiste të qarkut Fier.

Ismaili ka zgjedhur Këshillin e ri të Bashkisë Mallakastër me 21 nënëkryetarë dhe anëtarë.

Në të njëjtën kohë në ambjentet e bashkisë kryebashkiaku në largim Agron Kapllanaj zhvillonte takimin me administratën dhe para lënies së mandatit bëri një bilanc të shkurtër të rezultatit të punës në drejtimin e kësaj bashkie .

Në fund të 4 vjeçarit që mora në 2015 besimi i qytetarve i shërbeva 4 viteve që po le. Kemi bërë punë sëbashku e gjithë administrate. Investime qe i kemi bërë pa mbeshtetje të qeverisë. Vetëm me të ardhurat në bashki kemi bërë këto punë bashkë. 6 mujori i 2015 me ndarjen administrative dhe ne 2016 sektorë të rinj në bashki që të gjithë bashkë për një qëllim.

E gjeta në borxhe bashkinë në çdo fushë çerdhe e kopshtë mbi 3 vjet pa paguar biznese. Jo vetëm që kemi shlyer borxhet por sot e lëmë bashkinë pa borxhe por edhe çdo punë publike e paguar.  Kjo bashki ja doli të shlyer borxhe e page por edhe punë publike të prekshme nga qytetarët në infrastrukturë shendëtsi e ndërhyrje emergjente në çdo rast. 20 kontinierë që nuk pastroheshin . Ndriçimi dhe gjelberimi . Krenare për ju. Për qytetarët që kanë bashkepunuar edhe kur janë prekur interesat e tyre,”– u shpreh Kapllani.

Që pas 30 qershorit, zgjedhje në të cilat opozita nuk mori pjesë ka nisur koostituimi I Këshillëve Bashiake teksa pushtetin e ka marrë Partia Socialiste. Ka pasur përplasje. Në Kavajë, ndërrimi i kryebashkiakëve u bë mes protestave.

(F.M/DOSJA.AL)

Shto Koment