Rajoni

Betimi i Vuçiçit: Nuk firmos kurrë një dokument që njeh Kosovën si shtet, të gjejnë president tjetër

Sipas mediave serbe, këto deklrata Vuçiç i ka bërë në një intervistë për RTS teksa ka folur për Samitin e Zagrebit dhe emërimin e Miroslav Lajçakut për zgjidhjen e marrëdhënieve Kosovë-Serbi.
Featured image of article: Betimi i Vuçiçit: Nuk firmos kurrë një dokument që njeh Kosovën si shtet, të gjejnë president tjetër Aleksandër Vuçiç, President i Serbisë

TIRANË- Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, është shprehur sot sot ai nuk do të firmosë kurrë një dokukemt që njeh Kosovën si shtet. Sipas mediave serbe, këto deklrata Vuçiç i ka bërë në një intervistë për RTS teksa ka folur për Samitin e Zagrebit dhe emërimin e Miroslav Lajçakut për zgjidhjen e marrëdhënieve Kosovë-Serbi.

Më tej ai është shprehur se nëse Kosova do të njihet si shtet, Serbia duhet të ketë një President tjetër, pasi ai nuk do e bëj një gjë të tillë.

Ata po thonë që e duan njohjen nga Serbia dhe unë s’mund të them që do të pranojmë pavarësinë e Kosovës. Nëse ata (serbët) e kanë dikë që mund të thotë një gjë të tillë, le ta zgjedhin, zgjedhjet presidenciale do të jenë në më pak se një vit”, ka thënë Vuçiç.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Teksa ka folur ndërkohë për diskutimet në Samitin e Zagrebit, Vuçiq ka thënë se kancelarja gjermane, Angela Merkel, shumicën e fjalimit të saj ia ka kushtuar çështjes së dialogut në mes të Kosovës dhe Serbisë.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment