Bota

Bërtíti “Alláh Akbár” me thíkë në dorë dhe u plágós nga agjentët e policísë, árrestohet ágresori në Francë

Súlmuesi, i cili kishte kércënuar disa prej agjentëve, ishte plágosur, por nuk është në rrézik për jetën.
Featured image of article: Bërtíti “Alláh Akbár” me thíkë në dorë dhe u plágós nga agjentët e policísë, árrestohet ágresori në Francë Foto ilustruese

FRANCË- Një ngjarje e réndë ka ndodhur në Metz të Francës ku një burrë i cili mbante një thíkë në dorë dhe bërtíste “Alláh Akbár” është árrestuar nga polícia.

Lajmi është bërë i ditur nga avokati i qytetit, Christian Mercuri, i cili ndër të tjera ka sqaruar se ky njeri dihej se ishte i radíkalizuar dhe kishte “çrrégullimet e personalitetit” të tij. Súlmuesi, i cili kishte kércënuar disa prej agjentëve, ishte plágosur, por nuk është në rrézik për jetën.

Autoritetet kanë hapur një hétim për “vrásje të mbetur në tentativë të óficerëve të polícisë”, është shprehur prokurori teksa ka sqaruar se ai do të ishte në kontakt me kundër-térrorizmin për zbadhjen e kësaj çështje.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Dy ditë më parë, në Villejuif, jashtë Parisit, ndodhi një súlm ku mbeti i vrárë një burrë dhe u plágosën dy gra para se të góditej dhe të vrítej nga polícia. Gjithashtu në këtë rast súlmuesi kishte bërtítur “Alláh Akbár”.

Burimi: jellypages

A.C/Dosja.al

Etiketa:

Shto Koment