Politike

BE: Procesi u organizua mirë nga KQZ, palët të respektojnë rezultatin

Gjithashtu në deklaratën e zyrtarëve të BE thuhet se vëzhguesit kanë raportuar shqetësime në lidhje me keqpërdorimin e burimeve ose funksioneve shtetërore nga partia në pushtet dhe figura të tjera publike.
Featured image of article: BE: Procesi u organizua mirë nga KQZ, palët të respektojnë rezultatin Joseph Borell dhe Oliver Varhelyi

TIRANË– Të dielën u mbajtën zgjedhjet parlamentare në Shqipëri ku pas numërimit të gati 92% të votave duket se Partia Socialiste siguroi qeversijen e 3-të. Në lidhje me këtë proces zgjedhor kanë reaguar komisioneri Joseph Borell dhe Oliver Varhelyi të cilët përgëzojnë të gjithë ata që kontribuan pavarësisht COVID-19.

Gjithashtu në deklaratën e zyrtarëve të BE thuhet se vëzhguesit kanë raportuar shqetësime në lidhje me keqpërdorimin e burimeve ose funksioneve shtetërore nga partia në pushtet dhe figura të tjera publike.

Pretendimet për blerje vote të adresohen të KQZ, rastet duhet të hetohen plotësisht. Procesi u organizua mire nga KQZ, fushata ishte gjithëpërfshirëse. Do të vazhdojmë të ndjekim procesin dhe përsërisim thirrjen për dialog.

Deklarata e plotë:

Të Dielën, populli shqiptar ushtroi të drejtën e tij demokratike për të votuar. Ne përgëzojmë të gjithë ata që kontribuan pavarësisht COVID-19.

Zgjedhjet u mbajtën duke zbatuar një kornizë të re zgjedhore, të miratuar në përputhje me rekomandimet e OSBE / ODIHR.

Sipas konkluzioneve paraprake të misionit të vëzhgimit të OSBE / ODIHR  zgjedhjet parlamentare ishin përgjithësisht të organizuara nga administrata zgjedhore, ndërsa fushata ishte gjithëpërfshirëse.

Palët e interesuara kishin besim të mjaftueshëm për të marrë pjesë dhe një Komision Qendror i Zgjedhjeve  (KQZ) mbikëqyri procesin zgjedhor në mënyrë transparente.

Vëzhguesit kanë raportuar shqetësime në lidhje me keqpërdorimin e burimeve ose funksioneve shtetërore nga partia në pushtet dhe figura të tjera publike.

Ne i bëjmë thirrje  të gjithë palëve të përfshira në numërimin e votive  të veprojnë në përputhje me procedurat e vendosura.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Të gjitha forcat politike tani duhet të sigurojnë funksionimin efektiv dhe demokratik të institucioneve të vendit, si rezultat i këtyre zgjedhjeve.

Kjo përfshin përgjegjësinë për të respektuar parimin demokratik të rezultatit të zgjedhjeve.

Çdo parregullsi e pretenduar duhet të jetë në focustë Komisionit Qendror të Zgjedhjeve dhe autoriteteve të tjera kompetente, dhe rastet duhet të hetohen siç duhet, përfshirë blerjen e votës.

Ashtu si me proceset e vëzhgimit diplomatik në ditën e zgjedhjeve nga Delegacioni i BE-së dhe përfaqësuesit e Shteteve Anëtare, BE do të vazhdojë të ndjekë nga afër zhvillimet elektorale deri në çertifikimin përfundimtar të rezultateve.

Shqipëria ka bërë një rrugë të gjatë drejt Bashkimit Europian, duke treguar këmbëngulje në ndjekjen e reformave të vështira në interes të popullit shqiptar.

Periudha e tranzicionit deri në përurimin e parlamentit dhe qeverisë së re nuk duhet të pengojë përpjekjet e vazhdueshme për të zbatuar reformat e nevojshme.

Ne dëshirojmë që vendi të hyjë në fazën tjetër të procesit, me Konferencën e parë Ndërqeveritare për fillimin e negociatave sa më shpejt të jetë e mundur.

Ne presim që parlamenti dhe qeveria e re shqiptare të vazhdojë ndjekjen e axhendës së reformave të vendit me vendosmëri, veçanërisht mbi Sundimin e Ligjit.

Ne bëjmë thirrje për një dialog politik konstruktiv dhe gjithëpërfshirës nga të gjitha palët.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment