KRYESORET
Bota

‘BE nuk është një palë e tretë, është familja jonë’, Dendias dhe Tsavousoglou përplasen publikisht

15 Prill 2021, 17:07 Nga DOSJA
‘BE nuk është një palë e tretë, është

TURQI– Një konfrontim i pashembullt publik rreth dilemave diplomatike u zhvillua gjatë deklaratave të përbashkëta të bëra nga Ministrat e Jashtëm të Greqisë dhe Turqisë, Nikos Dendias dhe Mevlut Tsavousoglou pas takimit të tyre në Ankara.

Sipas CNN Greece, Ministri i Jashtëm turk nxitoi t’u përgjigjej ashpër deklaratave të Nikos Dendias, i cili, duke paraqitur pozicionet Greke, iu referua shkeljeve të së Drejtës Ndërkombëtare nga Turqia dhe veprimeve të saj provokuese gjithashtu.

Tsavousoglou foli për “shkeljen e të drejtave të Turqisë” nga Greqia në Egje. Ai këmbënguli në deklaratën e tij të mëparshme në lidhje me pakicën turke në Traki, duke thënë se të drejtat e anëtarëve të saj po shtypen sepse nuk njihet si “Turq” dhe akuzoi Greqinë për shtyrjen e praktikave kundër emigrantëve, kundër ”80,000 shpirtrave ” siç tha ai.

 “Nëse bëni deklarata të tilla provokuese, unë jam i detyruar të përgjigjem,”– tha ai.

Në përgjigje, Dendias i tha homologut të tij turk se Turqia ka shkelur të drejtat e Greqisë në Egje. Sa i përket referimit të pakicës myslimane në Traki, ai tha se kjo është ajo që thotë Traktati i Lozanës.

“Lozana është e vlefshme, pavarësisht nëse Turqia i pëlqen apo jo.”- u shpreh Dendias.

Ai gjithashtu iu përgjigj kërkesës së vazhdueshme të Tsavousoglou për një diskutim greko-turk vetëm dypalësh, pa përfshirjen e “palëve të treta” të Bashkimit Evropian.

Greqia është e gatshme të vazhdojë me një axhendë pozitive me Turqinë, kjo nuk do të thotë të braktisësh rrugën evropiane, u përgjigj ministri grek. Ai kujtoi se Greqia është anëtare e BE-së për 40 vjet dhe është krenare që merr pjesë në shembullin më të suksesshëm të bashkëpunimit ndërkombëtar në historinë e njerëzimit.

“BE nuk është një palë e tretë, është familja jonë,”– tha ai me kuptim.

(d.a/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

Sondazh

Poll

'Vjedhin natën, ditën thonë 'rroftë Amerika'/ Berisha: SHBA s'mbështet plaçkitës

'Vjedhin natën, ditën thonë 'rroftë Amerika'/ Berisha: SHBA s'mbështet plaçkitës

Berisha: Rama dhe Vuçiç i bashkon krimi, bllokuan integrimin në BE

Demokratët nuk e dëgjuan deri në fund, Paloka: I pashë kush bëri zhurmë, për të zez të vet e kanë

Berisha: Moment i veçantë, PD kaloi nga humbja në humbje, duhet të mësojmë

Këshilli Kombëtar/ Paloka: Jemi 200 anëtarë, kuorumi është plotësuar

Nis Këshilli Kombëtar i PD, Paloka: Urimin e parë ia dërgoj Berishës, kishim vështirësi por ia dolëm

I gjenden lëndë narkotike në banesë, arrestohet 29-vjeçari në Mamurras

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë