Bota

BE nënshkruan marrëveshjen e re Pfizer për 1.8 miliardë doza vaksinash ndaj COVID-19

Pfizer/Biontech ka arritur marrëveshjen me BE-në për prodhimin e 1.8 miliardë doza vaksinash për periudhën 2021-23.
Featured image of article: BE nënshkruan marrëveshjen e re Pfizer për 1.8 miliardë doza vaksinash ndaj COVID-19 vaksina Pfizer

BRUKSEL Bashkimi Evropian nënshkroi një kontratë të re me Pfizer-Biontech për të marrë 1.8 miliardë doza vaksinash COVID-19 për 2021-2023, për të mbuluar të shtënat përforcuese, donacionet dhe rishitjen e dozave, tha Komisioni Evropian të Premten.

“E lumtur të njoftoj se @EU_Commission sapo ka aprovuar një kontratë për 900 milion doza të garantuara (+900 milion opsione) me @BioNTech_Group dhe @Pfizer për 2021-2023,“- tha kreu i Komisionit Evropian Ursula von der Leyen në Twiter.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Kontrata të tjera dhe teknologji të tjera të vaksinave do të ndjekin,” tha ajo.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment