KRYESORET
Bota

BE-ja përgatitet të shkurtojë sasinë e transmetimit të filmave dhe programeve britanike të shfaqura pas Brexit

21 Qershor 2021, 12:32 Nga DOSJA
BE-ja përgatitet të shkurtojë sasinë e transmetimit të

BRUKSEL– BE-ja po përgatitet të veprojë kundër sasisë “joproporcionale” të përmbajtjes televizive dhe filmave britanikë të shfaqur në Evropë pas Brexit, në një goditje të industrisë së argëtimit në Mbretërinë e Bashkuar dhe “fuqisë së butë” të vendit jashtë vendit.

Mbretëria e Bashkuar është prodhuesi më i madh i Evropës i filmave dhe programeve televizive, i grumbulluar nga 1.4 miliardë paund nga shitja e të drejtave ndërkombëtare, por dominimi i saj është përshkruar si një kërcënim për “diversitetin kulturor” të Evropës në një dokument të brendshëm të BE-së të parë nga Guardian.

Çështja ka të ngjarë të bashkohet me një listë të pikave të tensionit të lartë në marrëdhëniet BE-Britani të Madhe që kur vendi la tregun e vetëm dhe bashkimin doganor, duke përfshirë mosmarrëveshjet mbi shitjen e suxhikëve britanik në Irlandën e Veriut dhe lëshimin e licencave në ujërat e peshkimit, gjë që çoi në ngritjen e anijeve patrulluese të Marinës Mbretërore në Jersey në fillim të këtij viti.

Në shënjestrën e Brukselit këtë herë është përcaktimi i vazhdueshëm i programeve dhe filmit britanik si “vepra evropiane”. Sipas direktivës së BE-së për shërbimet e mediave audiovizive, një shumicë e kohës së transmetimit duhet t’i jepet përmbajtjes së tillë evropiane në televizionin tokësor dhe duhet të përbëjë të paktën 30% të numrit të titujve në platformat e videos sipas kërkesës (VOD) të tilla si Netflix dhe Amazon.

Vende të tilla si Franca kanë shkuar më tej, duke vendosur një kuotë prej 60% për veprat evropiane në VOD dhe duke kërkuar 15% të xhiros së platformave të shpenzuara në prodhimin e veprave evropiane audiovizive dhe kinematografike.

Sipas një dokumenti të BE-së të paraqitur me diplomatë në 8 qershor, në “pasojat e Brexit” besohet se përfshirja e përmbajtjes së MB në kuota të tilla ka çuar në atë që është përshkruar si një sasi “joproporcionale” e programeve britanike në televizionin evropian.

Burimet e BE sugjeruan se nisma do të merrej më tej kur Franca merr përsipër presidencën e bashkimit në janar, me mbështetjen e Spanjës, Greqisë, Italisë dhe Austrisë, ndër të tjera. Ekziston një rishikim afatmesëm i direktivës AVMS që duhet të bëhet brenda tre vjetësh, gjë që burimet sugjeruan se mund të jetë pika në të cilën ndryshimet mund të hyjnë në fuqi.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Sondazh

Poll

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar