Editorial

Plani amerikan për tërheqjen e trupave nga Kosova dhe lënien e rajonit në duar të Rusisë

Qeveria amerikane veproi dy herë në vetëm një javë kundër interesave të vendeve të BE-së. Pas premtimit të trupave për Poloninë, të paktën fushata me qark të shkurtër në Ballkan ka dështuar për momentin. BE tani duhet të bëjë ndikimin e saj në të dy arenat, duhet të nxitojë dhe të tregojë gjithë fuqinë e saj.
Featured image of article: Plani amerikan për tërheqjen e trupave nga Kosova dhe lënien e rajonit në duar të Rusisë

Nëse një amerikan vjen në Ballkan, atëherë ai padyshim emrin e parë e ka Richard. Diplomati legjendar Richard Holbrook zbatoi paqen pas luftërave të përgjakshme të viteve 1990, një nga përpjekjet më të mëdha të pazareve pas Luftës së Ftohtë.

Për fat të mirë, pasardhësi i tij i padenjë Richard Grenell dështoi me një “Köpenickiade” (formë detyrimi). Samiti i paqes midis Serbisë dhe Kosovës që ai e organizoi u shemb, sepse Presidenti Hashim Thaçi po përballet me akuza për krime lufte.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Motivi i angazhimit të Grenell është i thjeshtë: ai donte të krijonte sfondin për tërheqjen e trupave amerikane nga Ballkani para zgjedhjeve. Administrata Trump do të kishte pranuar një shkëmbim të territoreve, shumë të rrezikshëm, midis Serbisë dhe Kosovës dhe ndikimin masiv kinezo-rus në rajon. Përpjekjet e lodhshme të BE-së për qetësimin dhe negociatat do të ishin “pushkatuar”.

Qeveria amerikane veproi dy herë në vetëm një javë kundër interesave të vendeve të BE-së. Pas premtimit të trupave për Poloninë, të paktën fushata me qark të shkurtër në Ballkan ka dështuar për momentin. BE tani duhet të bëjë ndikimin e saj në të dy arenat, duhet të nxitojë dhe të tregojë gjithë fuqinë e saj. Evropa dhe lagja e saj nuk duhet të dëmtohen nga SHBA-ja.

Shto Koment