Rajoni

BE i kërkon Kosovës tu përmbahet marrëveshjeve të bëra: Asosacioni mbi komunat me shumicë serbe duhet të bëhet

Zëdhënësi i BE-së, Peter Stano në një intervistë për Gazetën Ekspress ka thënë se pret që Kosova të implementojë Asosacionin e Komunave me Shumicë serbe.
Featured image of article: BE i kërkon Kosovës tu përmbahet marrëveshjeve të bëra: Asosacioni mbi komunat me shumicë serbe duhet të bëhet Peter Stano

KOSOVË- Bashkimi Evropian i ka kërkuar Kosovës që të respektojë marrëveshjet e nënshkruara më parë me Serbinë. Zëdhënësi i BE-së, Peter Stano në një intervistë për Gazetën Ekspress ka thënë se pret që Kosova të implementojë Asosacionin e Komunave me Shumicë serbe. Stano gjithashtu ka thënë se marrëveshjes që Kosova nënshkroi në Bruksel, duhet t’i përmbahet.

“Kosova ka hyrë në një marrëveshje për të themeluar Asociacionin e Komunave Serbe. Kjo marrëveshje ishte arritur në mirëbesim mes të gjithë palëve të inkuadruara. Marrëveshja asnjëherë s’është shfuqizuar. Në fakt Marrëveshja e vitit 2013 ishte ratifikuar në Kuvendin e Kosovës me 2/3 e shumicës. Duke e bërë një gjë të tillë, Kosova ka marrë mbi vete një obligim ndërkombëtar për të implementuar këtë marrëveshje,”tha ai.

Në lidhje me mospranimin nga Gjykata Kushtetuese e Kosovës për Asosacionin, Stano tha se vendimi i saj është keqkuptuar.

“Vendimi i vitit 2015 i Gjykatës Kushtetuese lidhur me Asocaicionin në vazhdimësi është keqinterpretuar. Gjykata asnjëherë s’ka thënë që Asociacioni nuk mund të themelohet”, tha ai.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në fund të fjalës së tij, Peter u shpreh se BE, pret nga Kosova që të respektojë obligimet që ka marrë përsipër.

“Ne presim që Kosova të respektojë obligimet që ka marrë në procesin e Dialogut”, ka përfunduar Peter Stano.

Asosacioni i Komunave me Shumicë serbe është një nga pikat që ka ngecur dialogu mes Kosovës dhe Serbisë.

(I.A/dosja.al)

Shto Koment