Bota

BE hapi negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, Pompeo: SHBA partner i juaj në çdo hap

Në një reagim në mediat sociale, Pompeo shkruan se ky vendet do kenë gjithmonë mbështetjen e SHBA.
Featured image of article: BE hapi negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, Pompeo: SHBA partner i juaj në çdo hap Mike Pompeo, Sekretari i Shtetit

SHBA- Seketari Amerikan i Shtetit, Mike Pompeo ka reaguar pas vendimit te Bashkimit Evropian për çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Në një reagim në mediat sociale, Pompeo shkruan se ky vendet do kenë gjithmonë mbështetjen e SHBA.

Ne mirëpresim vendimin e Këshillit Europian për hapjen e negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të jenë partneri juaj në çdo hap që do hidhni”, shkkruan Pompeo.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Bashkimi Evropian i ka dhënë pak ditë më parë dritën jeshile Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut për të nisur bisedimet për anëtarësim në union. Për Maqedoninë e Veriut nuk ka kushte, ndërsa për Shqipërinë janë disa ‘detya shtëpie’ për t’u përmbushur. 

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment