Bota

BE gati të rihapë kufinjtë në Qershor për turistët e huaj të vaksinuar plotësisht ndaj Covid-19

Me rritjen e shkallës së vaksinimit "në mënyrë dramatike" në vendet anëtare të BE-së, zyrtarët e komisionit thanë se ishte koha për të zbutur rregullat për udhëtimet jo-thelbësore ndërsa ligjvënësit për të siguruar kompetencat për të tërhequr një "frenë emergjence" nëse është e nevojshme.
Featured image of article: BE gati të rihapë kufinjtë në Qershor për turistët e huaj të vaksinuar plotësisht ndaj Covid-19 Foto Ilustruese

BRUKSEL– BE do të rihapet për pushuesit nga vendet me nivele të ulëta të infektimeve me Covid-19 siç është MB dhe për këdo që është vaksinuar plotësisht, nga fillimi i qershorit sipas një plani të Komisionit Evropian.

Lajmin e dha me anë të një postimi në Twitter Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, duke dhënë kështu shpresë për ringjallje të turizmit.  Në postimin e saj kryekomisionerja shkruan se BE rekomandon rinisjen e udhëtimeve të vizitorëve të vaksinuar kundër COVI-19, si dhe qytetarëve të cilët vijnë nga vende me situatë shëndetësore të mirë, sa i përket pandemisë.

Me rritjen e shkallës së vaksinimit “në mënyrë dramatike” në vendet anëtare të BE-së, zyrtarët e komisionit thanë se ishte koha për të zbutur rregullat për udhëtimet jo-thelbësore ndërsa ligjvënësit për të siguruar kompetencat për të tërhequr një “frenë emergjence” nëse është e nevojshme.

Sipas Guardian, kufijtë e BE do të rihapen më së voni në fillim të qershorit, thanë zyrtarët, me marrëveshjen që do të kërkohej nga vendet anëtare gjatë takimeve të martën dhe të mërkurën.

Kërkesa ekzistuese për t’iu nënshtruar testimit të Covid para ose pas mbërritjes ose për të bërë karantinë mund të zbatohet ende nga vendet anëtare, por zyrtarët e BE shtuan se “shpresojmë që me përmirësimin e situatës dhe rritjen e nivelit të vaksinimit, ne gjithashtu do të shohim një fazë graduale kushtet ”.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment