Bota

BE gati të dhurojë 200 milion vaksina për vendet jo-anëtare, von der Leyen: Të mos kthehet në pandeminë e të pavaksinuarve

Ursula von der Leyen i tha Parlamentit Evropian në një fjalim në Strasburg se përparësia e parë pandemike e BE-së ishte të përshpejtonte vaksinimin global, duke qenë se më pak se 1% e dozave të administruara globalisht kishin qenë në vende me të ardhura të ulëta.
Featured image of article: BE gati të dhurojë 200 milion vaksina për vendet jo-anëtare, von der Leyen: Të mos kthehet në pandeminë e të pavaksinuarve Ursula von der Leyen

BRUKSEL- Bashkimi Evropian do të dhurojë edhe 200 milionë doza të tjera vaksine ndaj COVID-19 për vendet më të varfra dhe do të mbyllë boshllëqet në mbulimin e vet të vaksinimit, tha shefja ekzekutive e BE-së të mërkurën.

Ursula von der Leyen i tha Parlamentit Evropian në një fjalim në Strasburg se përparësia e parë pandemike e BE-së ishte të përshpejtonte vaksinimin global, duke qenë se më pak se 1% e dozave të administruara globalisht kishin qenë në vende me të ardhura të ulëta.

Komisioni Evropian do të dhurojë 200 milionë doza për vendet me të ardhura të ulëta deri në mes të vitit të ardhshëm, mbi 250 milionë doza të premtuara tashmë.’-tha ajo.

Presidentja e Komisionit tha gjithashtu se ajo pa “divergjenca shqetësuese” midis niveleve të vaksinimit në vendet anëtare të BE-së, duke shtuar se blloku kishte siguruar 1.8 miliardë doza të tjera vaksine për të mbuluar më shumë injeksione fillestare dhe përforcuese.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Le të bëjmë gjithçka të mundshme për të siguruar që kjo të mos kthehet në një pandemi të të pavaksinuarve,” tha ajo.

Von der Leyen tha se Bashkimi Evropian po krijonte një autoritet të reagimit ndaj urgjencës shëndetësore, i krijuar për të përmirësuar përgjigjen e bllokut ndaj kërcënimeve shëndetësore ndërkufitare.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment