Bota

BE akuzon Apple për thyerjen e ligjit të konkurrencës mbi transmetimin e muzikës

Rregullatorët evropianë kanë akuzuar Apple për shkeljen e ligjit të antitrustit të BE, duke thënë se rregullat e dyqaneve të aplikacioneve të kompanisë kufizojnë padrejtësisht shërbimet rivale të muzikës. Apple po privon përdoruesit nga zgjedhjet më të lira të transmetimit të muzikës dhe po shtrembëron konkurrencën. Sipas ligjit të konkurrencës së BE, kompanitë mund të gjobiten me një përqindje të të ardhurave të tyre vjetore për shkelje.
Featured image of article: BE akuzon Apple për thyerjen e ligjit të konkurrencës mbi transmetimin e muzikës apple

EUROPA- Komisioni ekzekutiv i BE tha të premten se Apple është akuzuar për thyerjen e rregullave të konkurrencës së BE-së për mënyrën se si drejton App Store-in e saj. Rregullatori evropian për konkurrencën u shpreh se me sjelljen e saj po bën që konsumatorët të humbasin shumë, raporton CNN. 

Një nga shqetësimet kryesore të përshkruara nga qendrat e BE-së mbi praktikën e Apple për të detyruar zhvilluesit e aplikacioneve që shesin përmbajtje dixhitale të përdorin sistemin e saj të pagesave në shtëpi, i cili tarifon një komision prej 30% për të gjitha pajtimet.

Margrethe Vestager, zyrtaria më e lartë e antitrustit të Komisionit Evropian, tha të premten se blloku kishte arritur në “përfundimin paraprak” se Apple po shkel ligjin e konkurrencës. Shërbimi muzikor i kompanisë konkurron me shërbimet e transmetimit “por Apple ngarkon komisione të larta për rivalët në App Store dhe i ndalon ata të informojnë për opsionet alternative të pajtimit”,- tha ajo në një postim në Twitter. “Konsumatorët duke humbur,”- shtoi ajo.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Komisioni Evropian nisi një hetim të Apple qershorin e kaluar pas një ankese nga gjigandi i muzikës dhe podcastit Spotify (SPOT).
Komisioni tha në një deklaratë se ai “merr në pyetje” përdorimin e detyrueshëm të sistemit të blerjes brenda-aplikacioneve të Apple të imponuar në shërbimet e transmetimit. Ai tha se është “gjithashtu i shqetësuar që Apple zbaton disa kufizime për zhvilluesit e aplikacioneve duke i parandaluar ata nga informimi i përdoruesve të iPhone dhe iPad për mundësi alternative, më të lira të blerjes”.
Duke vendosur rregulla të rrepta në App Store që dëmtojnë shërbimet konkurruese të transmetimit të muzikës, Apple privon përdoruesit nga zgjedhjet më të lira të transmetimit të muzikës dhe shtrembëron konkurrencën,”- tha Vestager në deklaratë.

Sipas ligjit të konkurrencës së BE, kompanitë mund të gjobiten me një përqindje të të ardhurave të tyre vjetore për shkelje, të cilat në rastin e Apple mund të shkojnë në miliarda euro.

(f.i/dosja.al)

Shto Koment