Bota

BE ákuzohet se kërkon të shkurtojë fondet për të varfërit pas Brexitit

Komisioni Evropian është akuzuar se ka kërkuar të shkurtojë fondet e BE-së për njerëzit më të varfër të kontinentit me 50% për të siguruar kursime të kostos pas Brexitit dhe fonde shtesë për projektet e mbrojtjes.
Featured image of article: BE ákuzohet se kërkon të shkurtojë fondet për të varfërit pas Brexitit Foto ilustruese

BRITANI E MADHE – Jacques Vandenschrik, presidenti i Federatës Evropiane të Bankave të Ushqimit, tha se planet e propozuara të ekzekutimit të BE për shtatë vitet e ardhshme përbëjnë një rrezik jo vetëm për më të prekurit, por edhe për stabilitetin e shoqërisë më të gjerë.

Institucionet e BE-së aktualisht po zvogëlojnë detajet e buxhetit afatgjatë të bllokut, i njohur si kornizë shumëvjeçare financiare (MFF). Tërheqja e Britanisë së Madhe ka lënë ka krijuar shmë problem mes palëve. Zyrtarë të lartë të BE-së kanë përshkruar negociatat mbi propozimin e komisionit 1,135bn (970 miliardë) në shpenzimet e angazhimeve si më të vështirat e ndërmarra ndonjëherë.

Buxheti aktual që përfundon në vitin 2020 përmbante një fond prej 3.8 miliardë euro për ndihmën evropiane për më të privuarit (FEAD) për të ndihmuar shtetet anëtare të BE-së t’u siguruar njerëzve ushqim dhe furnizime themelore siç janë veshmbathja, këpucët, sapunët dhe shampot.

Sipas buxhetit të propozuar 2021-27 nuk do të ketë një fond të tillë të dedikuar, por shteteve anëtare do t’u kërkohet të kushtojnë një minimum prej 2 bilion euro në total për ushqimin dhe ndihmën themelore materiale. Komisioni ka thënë se shpreson që vendet anëtare do të ndajnë dyfishin e kësaj shume minimale, por nuk do të ketë ndonjë detyrim.

Komisioni dëshiron të shpenzojë 13 miliardë euro në një fond evropian të mbrojtjes për të koordinuar kërkimin dhe investimet pas thirrjeve të presidentit francez, Emmanuel Macron, për pavarësi më të madhe ushtarake të BE-së nga SHBA. Mbretëria e Bashkuar pagoi rreth 15.5 bilion dollar në buxhetin e BE-së në vitin 2018.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Bankat e ushqimit të përfaqësuara nga organizata ombrellë e Vandenschrik ushqenin 9.5 milion njerëz në vitin 2018 dhe shpërndanë 781,00 ton ushqim, duke barazuar me 4.3 milion vakte në ditë.

Vandenschrik tha se njerëzit më të varfër në vendet anëtare të Evropës Lindore do të goditen më shumë nga propozimet e komisionit. Rreth 33.1 milion njerëz ose 6.6% e popullsisë së BE-së vlerësohet se jetojnë në një privim të rëndë material.

Burimi: Theguardian  

A.C/Dosja.al 

Shto Koment