KRYESORET
Aktualitet

Baza e NATO në Kuçovë, nis projekti i zbatimit/Rama: Vlerë e shtuar dhe sfidë për ne

20 Janar 2022, 10:28 Nga DOSJA
Baza e NATO në Kuçovë, nis projekti i zbatimit/Rama: Vlerë

KUÇOVË – Një vlerë të shtuar, por edhe në sfidë të madhe e ka konsideruar Kryeministri Edi Rama ngritjen e bazës ushtarake të NATO-s në Kuçovë. Këtë deklaratë Rama e ka bërë gjatë një ceremonie të zhvilluar sot në këtë qytet, ku ka nisur projekti i zbatimit, ku të pranishëm ishin edhe ambasadorja e SHBA, Yuri Kim, ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi dhe përfaqësues të lartë të NATO dhe Ministrisë së Mbrojtjes.

Sipas Ramës, ky investim i NATO-s është me shumë rëndësi për mbarëvajtjen e sigurisë në vendin tonë por edhe në të gjithë rajonin e Ballkanit, ndërsa shtoi se me këtë projekt i është mbyllur goja të gjithë atyre, të cilët janë treguar mosbesues në fillim se do të realizohej.


Rama vijoi më tej se, përveç aspektit ekonomik, ky investim do të ketë një impakt të fuqishëm edhe në atë social sidomos për qytetin e Kuçovës, që sikurse e cilësoi ai, do të jetë si i ardhur nga qielli. Kreu i qeverisë nuk la pa falënderuar ambasadoren Yuri Kim dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës për këtë investim në vendin tonë, ndërsa bëri me dije se aktualisht po flitet për krijimin e një qendre ekselence të mbrojtjes kibernetike, jo vetëm për Shqipërinë, por edhe për gjithë NATO-n.

Më tej, Rama tha se, vendimi që mori NATO për ta përzgjedhur këtë mjedis, duke e transformuar në një bazë ajrore taktike të aleancës në rajon, konfirmon faktin se Shqipëria e vogël është një vlerë e shtuar në këtë aleancë, e cila bashkon vende që besojnë në disa vlera dhe parime për të cilat ja vlen të luftohet

Ndërkohë, duke folur për stërvitjen më të madhe ushtarake në vendin tonë Defender Europe 2021, Rama tha se, vendimi që mori NATO për ta përzgjedhur këtë mjedis, duke e transformuar në një bazë ajrore taktike të aleancës në rajon, konfirmon faktin se Shqipëria e vogël është një vlerë e shtuar në këtë aleancë, e cila bashkon vende që besojnë në disa vlera dhe parime për të cilat ja vlen të luftohet.

Ndërkohë, ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi, duke folur në ceremoninë e nisjes së punimeve për realizimin e projektit për modernizimin e bazës ajrore, tha shndërrimi i bazës ajrore të Kuçovës në bazë ajrore të NATO-s, është një mesazh i qartë edhe për aktorë me qëllime të kundërta nga aspiratat perëndimore në rajonin e Ballkanit Perëndimor. Sipas Peleshit, prezenca e NATO-s është një provë e fortë se Shqipëria është aleat i rëndësishëm në të cilin NATO beson e verëson rolin kyc që ka vendi ynë në rajon, ndërsa shtoi se ky investim forcon orientimin tonë perëndimor.

Ndërsa, Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura, Gjeneral Bajram Begaj u shpreh se ky investim i NATO-s n Kuçovë do të sjellë një përmirësim të pistës, të rrugëve lidhëse por edhe ambienteve të tjera ndihmuese, të cilat do të bëjnë të mundur kthimin e këtij aeroporti në një bazë ushtarake të rëndësishme për rajonin. Begaj u shpreh më tej se kjo është një bazë ajrore që dëshmon rëndësinë strategjike të vendit tonë në rajon për NATO-n dhe vendet aleate, ndërsa shtoi se, puna që nis sot ecën paralel me ambicien për zhvillimin e forcave tona ajrore

ZHVILLIMET ORË PAS ORE: 

Baza e NATO/Gjeneral Bajram Begaj: Ne tregojmë se godasim më fort se çe kemi peshën!

Baza e NATO në Kuçovë, Niko Peleshi: Tregues i rolit kyç të vendit tonë në rajon

Defender Europe 2021, Rama: Kemi marrë vlerësime, do ta rikthejmë edhe në 2023

Rama falënderon Kim e SHBA: Ky investim falë jush,si i ardhur nga qielli për Kuçovën

Rama: Ngritja e bazës së NATO në Kuçovë, vlerë e shtuar por edhe sfidë për ne

(E.H/DOSJA.AL)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë