KRYESORET
Sport

Bayern Munich, thirrje për ndihmë 16-vjeçarëve që të kompletojë skuadrën

7 Janar 2022, 05:58 Nga DOSJA

GJERMANI – Nëntë lojtarë pozitivë me Covid-19, duke përjashtuar të dëmtuarit, e gjejnë Bayern Munich të gjymtuar dhe të shkatërruar për të rifilluar Bundesligën, të premten kundër Mönchengladbach.

Në këto kushte trajneri Julian Nagelsmann ka thirrur për të plotësuar numrin e nevojshëm lojtarë 16-vjeçarë në skuadrën e tij, duke i lënë drejtuesit e klubit për të negociuar për shtyrjen e ndeshjes. “Detyra ime është të përgatitem sikur ndeshja po zhvillohet,”– thotë Nagelsmann, skuadra e të cilit kryeson me nëntë pikë epërsi ndaj Dortmundit përpara se të përballet me M’Gladbach për javën e 18-ën të Bundesligës.

Të enjten në mesditë, Nagelsmann mund të llogariste vetëm në nëntë lojtarë nga skuadra e parë, përfshirë edhe Joshua Kimmich, i kthyer nga karantina, por që nuk ka luajtur që nga 6 nëntori dhe Niklas Süle, i cili vuan nga dhimbja e shpinës. Për të kompletuar skuadrën, trajneri 34-vjeçar i është drejtuar skuadrës së të rinjve, ku ka veçuar dy lojtarë të moshës vetëm 16 vjeç: sulmuesin Arijon Ibrahimovic (lindur më 11.12.2005) dhe mesfushorin Paul Wanner (23.12.2005).

Nëse njëri prej tyre do të aktivizohet të premten në mbrëmje, ai do të bëhej lojtari më i ri në historinë e Bayernit, që do të luajë në një ndeshje të Bundesligës, duke thyer rekordin për Jamal Musiala, i cili ka debutuar në moshën 17 vjeç e 115 ditë. “Të dy janë shumë të talentuar, – tha Nagelsmann, – Ari është shumë i fortë një me një, Paul është një lojtar shumë i shpejtë dhe mëngjarash. Situata ka edhe anën pozitive, ne po promovojmë talentet e rinj.”

Kapiteni Manuel Neuer (me Covid) do të zëvendësohet nga Sven Ulreich. Vetëm sulmi duket i mrekullueshëm, por dhe pa asnjë ndryshim: Thomas Müller, Robert Lewandowski, Serge Gnabry dhe Jamal Musiala janë në parim në dispozicion.

Mönchengladbach, i 14-ti dhe shumë larg ambicieve të tij në kampionat, është një skuadër që përgjithësisht bën mirë kundër Bayernit. “Unë kam pak shpirt hakmarrjeje, – pranoi Nagelsmann në konferencën për shtyp para ndeshjes, – nuk e kam problem të kem vetëm lojtarë të rinj në pankinë, dua ta fitoj këtë ndeshje”. I pyetur për një shtyrje të mundshme të takimit, trajneri thjesht kujtoi se negociatat me Ligën ishin përgjegjësi e drejtuesve të klubit.

B.T (Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar

Pastrimi i parave, Çela: S'po bëhet mjaftueshëm, shqetësuese pasi po burojnë nga...

Harta e re gjyqësore/ Manja: Propozojmë një gjykatë të Apelit, s'ka ndryshime në ligj për Vettingun

Kryeministri mbaron fjalimin, qytetari 'zbrazet': Rama ik!

Integrimi në BE, McAllister: Shqipëria i ka plotësuar kushtet, pa opozitë të fortë s'ka ecuri

'Do bashkëpunoni me Berishën?' McAllister i bën bisht pyetjes: Nuk është vendi për komente

“Ndahemi nga RMV”, McAllister-Ramës: Planet B e C mirë do të ishte të mos thuhen publikisht

Arrestimi i 2 ish-ministrave dhe deputetit të PS, McAllister: Inkurajoj autoritetet shqiptare

'1.500 vende të lira pune'/ Rama: S'ka profesionistë, mos të kërkojnë punë shteti

Finalja/ Masa edhe në shëndetësi, dyfishohen ekipet mjekësore, urgjenca në shërbim

Shkatërrimi i dosjeve në Kadastrën e Durrësit, Manja: SPAK ka nisur hetimet, kaq mund të them

'Kush është zyrtari i lartë, Lame?' Manja: Nuk i druhem asnjë presioni, dosja është e nxehtë

Manja: Janë thelluar hetimet në 2 bashki për abuzime me detyrën, 0 shance që të zhduken provat

Manja: Kallëzim në SPAK për Drejtoreshën e Agjensisë së Trajtimit të Pronave

Kupa e Conference League bën bashkë Veliajn e Dukën, dyshja shtrëngojnë duart në shesh

Vota e diasporës, Alibeaj: Vota vidhet brenda Shqipërisë, jo më jashtë

Vota e Diasporës, Gjiknuri: Jemi gati edhe për Reformën, të krijojmë një regjistër

Votat e Diasporës, Kryemadhi: Jemi avokatë të shqiptarëve jashtë Shqipërisë

Votat e Diasporës, Kim: Zgjedhjet e 25 prillit, jo perfekte, erdhi koha të veprojmë

SHBA si 'as' nën mëngë/ Berisha-Ballës: Ti mendon se u bëre amerikan? Mos fol...

Grabitja e Rinasit, avokati: Talo Çela s’mori pjesë, kishte gjurin e dëmtuar, s'kam kontakte

Balla-Kosovës: Eja në Ballkanin e Hapur, mos bini pre e keqinformimeve