Politike

Basha bën premtimet: Ditën e parë të qeverisë sime do anulojmë koncesionet në shëndetësi, pagat e mjekëve do shkojnë 1200 € (VD)

Në fjalën e tij në konferencë, Basha ka bërë me dije se në ditën e parë të qeverisjes së tij do anulojë koncesionet në shëndetësi, duke thënë se ky është një premtim publik.
Featured image of article: Basha bën premtimet: Ditën e parë të qeverisë sime do anulojmë koncesionet në shëndetësi, pagat e mjekëve do shkojnë 1200 € (VD) Lulzim Basha, kreu i PD

TIRANË- Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka marrë pjesë sot në konferencën “Sfida dhe vizione në shëndetësi”, e cila është zhvilluar në bashkëpunim me Fondacionin Konrad Anenauer. Në fjalën e tij në konferencë Basha ka bërë me dije se në ditën e parë të qeverisjes së tij do anulojë koncesionet në shëndetësi, duke thënë se ky është një premtim publik.

Po ashtu u shpreh se do ketë dhe rritje të pagave për personelin shëndetësor, ku shtoi se do shkojnë në 1200 Euro në muaj për mjekët dhe 700 Euro në muaj për infermierët.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Do të rrisim numrin e barnave të rimbursueshme. Në Shqiperi do të futen vetëm barna nga vende të origjinës së sigurtë, që nuk dëmtojnë shëndetin e shqiptarëve. Shqiptarët nuk do të blejnë më barna nga xhepi, nuk do të duhet të paguajnë bakshishe nën dorë”, ishin këto disa nga premtimet e kreut të PD.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment