Politike

Basha nis fushatën për zgjedhjet parlamentare: Rrogat e mjekëve, 1200 euro kur të vijmë në pushtet

 • Manastirliu: Ne flasim me vepra, jo me fjalë
 • Kryedemokrati tha se rrogat e mjekëve do të rriten kur PD të vijë në pushtet, dhe do të bëhen 1200 euro.

  TIRANË– Kryedemokrati Lulzim Basha ka nisur zyrtarisht sot fushatën elektorale për zgjedhjet parlamentare.

  Në fjalën e tij, në një konferencë zhvilluar me temë “Sistemet shëndetësore, vizione dhe sfida” së bashku me reporterin e CDU/CSU, Basha ka folur për shëndetësinë, dhe është ndalur tek rrogat e mjekëve.

  Kryedemokrati tha se rrogat e mjekëve do të rriten kur PD të vijë në pushtet, dhe do të bëhen 1200 euro.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  “Sistemi spitalor në kolaps. Shumica e spitaleve perifektike nuk funksionojnë. Mjekët dhe infermierët nuk funksionojnë. Kur ka vullnet politik asgjë nuk është e pamundur, kur ka vullnet politik paratë e korrupsionit mund të shkojnë tek shërbimet. Në katër vitet pagat e mjekëve do t’i bëjmë 1200 euro”, tha Basha.

  Pjesë nga fjala e kryetarit të PD, Lulzim Basha:

  Gjendja e spitaleve është katastrofike. Mungesat janë të nivelit të Afrikës qëndrore, – tha Basha. – Rrogat më të ulëta në rajon. Rrogat më të larta të sistemit tonë shëndetësor nuk kapin gjysmën e rrogave të Ballkanit. 15 vjet prapa ka mbetur indeksimi i rrogave me rajonin.
  Numri i mjekëve në vend kishte arritur në një për njëmijë. Ky është një nivel që nuk është parë as në vitet ’70, në kohën më të errët të diktaturës. Numri i specialiteteve disa herë më i ulët se mesatarja europiane.
  Kjo është shoqëruar me cirkun e përditshëm të përgjegjësit për këtë situatë që akuzon profesionistët, të njëjtën gjë që bën me universitetet, me sipërmarrjet. Nga një gënjeshtër e madhe si shëndetësia falas, tërë dështimin mundohet t’ia faturojë profesionistëve. Mjekët përpiqen në kushte spitalesh lufte.
  Problemi tjetër është ulja e numrit të mjekëve, që e ka larguar shërbimin nga njerëzit. Në spitalet periferike kanë mbetur vetëm godinat dhe shtretërit. QSUT-ja është e mbingarkuar.
  Në kuptimin e vizionit, një qeveri që shkon në drejtim të cetralizimit hipersovjetik të universiteteve, po shkon drejt centralizimit të sistemit shëndetësor për arsye politike dhe korruptive.
  Këto probleme të mëdha nuk zgjidhen sa hap e mbyll sytë ndaj kemi kohë që kemi nisur një konsultim gjithpërfshirës me mjekë, pacientë, grupe interesi, për politikat e duhura.
  Dua të them se mbështetja e miqve tanë të CDU gjermane është shumë e çmuar për të gjetur modelet më të mira që i përshtaten kushteve të Shqipërisë.

  Shto Koment