Aktualitet

Basha në takim me median: Ka censurë, të bashkëpunojmë për t’i dhënë zgjidhje

 • Ylli Rakipi-Bashës: Kam frikë se kur të vini në pushtet do shtrytëzoni mediat, do i blini ato
 • Liria e medias, Basha mbledh gazetarët: Duhet bashkëpunim
 • Lulzim Basha po zhvillon një takim me gazetarët dhe fokusi është gjendja e mediave në vendin tonë. Basha u shpreh se media në vend punon me censurë, gazetarët kërcënohen edhe kanë varësi nga politika.
  Featured image of article: Basha në takim me median: Ka censurë, të bashkëpunojmë për t’i dhënë zgjidhje Kreu i PD-së Lulzim Basha
  Përditësuar:

  Tiranë- Kreu i PD-së Lulzim Basha është duke zhvilluar një takim te selia e PD-së me mediat. Të pranishëm në këtë takim janë gazetarë, drejtues medias, dhe përfaqësuese të shoqatave të gazetarëve.

  Basha u shpreh se media shqiptare ka shumë probleme, si ajo e censurës, profesionalizimit dhe kërcënimit të gazetarëve. Kreu i opozitës iu bëri thirrje gazetarëve dhe përfaqësuesve të medias që të bashkëpunojnë me opozitën për t’i dhënë fund këtyre problemeve.

  Kjo është tryeza e dytë që zhvillohet me gazetarët. Sot nuk flasim as për një parapërgatitje elektorale por po flasim për çështje esenciale e të mbijetetës së  demokracisë dhe lirisë së medias.

  Dua tju them se si kryetar i opozitës janë këtu për të dëgjuar dhe ndarë me ju pikëpamjet e mia dhe të opozitës për problemet e thella ku ndodhet media shqiptare. Ne si opozitë me zgjidhjet tona dhe ju me kontributin tuaj, t’i japin zgjidhje problematikave që ju si media hasni çdo ditë. Në raport me median do të doja ta vendosja theksin te disa nga shqetësimet si, problemi i sigurisë së gazetarëve, pasi janë në trysni dhe në kërcënime për shkak të detyrës.  Gazetarët janë kërcënuar me jetë.

  Së dyti ësshtë censura dhe varësia politike dhe kjo varet nga të ardhurat e medias. Së treti për përdorimin e mediat për interesa politike. Mediat kanë vështirësi që të mbijetojnë në mënyrë të pavarur. Në media ka edhe probleme profesionalizimi, kjo mund të bëhet edhe nga mungesa e eksperiencës. Problemi kryesor që ne shohim në raport me median është edhe pamundësia për të publikuar problemet e saj.

  Kreu i PD-së, Lulzim Basha 

  Ditën e sotme, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha zhvilloi një takim me mediat dhe gazetarët, ku u zotua se PD do të sjellë një tjetër model në raport me reporterët. Basha premtoi se PD do të lejojë mbulimin e aktiviteteve të selisë blu nga mediat.

   J.V/Dosja.al 

   

  Shto Koment