KRYESORET
Editorial

‘Basha ik’ dhe narcizizmi kolektiv i PD-së së vulës

22 Janar 2022, 08:24 Nga DOSJA
‘Basha ik’ dhe narcizizmi kolektiv i PD-së së vulës

Nga Meri Lika

Në një nga takimet e stisura të Lulëzim Bashës, dikush që mendonte ndryshe dhe thirri “Basha ik” u gjend papritur e pakujtuar, i mbërthyer nga duart e policisë.

E kam të pamundur të kuptoj se përse policia i privon lirinë (qoftë edhe për pak minuta) një qytetari të thjeshtë i cili thërret në rrugë “Basha ik”.

Para disa kohësh rastësisht më ra në dorë, në fakt më ra në internet, analiza e një libri me titull “The child in America: Behavior problems and programs” të autorit amerikan William Isaac Thomas. Dikush që analizonte këtë vepër, kishte arritur në konkluzionin se “Thomas studioi sesi truri ynë merr diçka nga mjedisi i tij shoqëror (familja, puna, intimiteti, edukimi, etj.) dhe, prej andej, e përdor atë si referencë, në mënyrë të tillë saqë eleminon alternativat e tjera, ndër të cilat mund të jetë edhe alternativa reale. Kështu ai e motivon sjelljen e tij drejt krijimit të një realiteti të ri jo real të cilin çuditërisht, më shumë e beson vetë.”

Nën këtë analizë e shikoj unë sot situatën e Lulëzim Bashës, një diktatoruc të vogël, nga ata që mundohet të rrëshqasin e zvarriten me shpresën se duke mos e parë realitetin në sy por, duke besuar vetëm realitetin që kanë krijuar në mendjen e tyre me shpresën se një ditë do të arrijnë majat, të mbështjellë në narcizizmin e tyre.

Ai nuk është një narcizist i thjeshtë nga ata që besojnë se vetëm ai është më i miri, më i bukri, më i zoti etj, etj, etj. Jo, ai tashmë ka krijuar një narcizizëm grupi (kolektiv), ku të gjithë së bashku mendojnë se për rolet që i kanë vetëvendosur vetes, janë ata dhe vetëm ata të aftë e askush tjetër.

E kanë analizuar shumë psikologë këtë lloj narcizizmi dhe pothuajse të gjithë kanë arritur në përfundimin se narcizizmi kolektiv është i pangopur, ai nuk duhet ngatërruar me tribalizimin që është i natyrshëm për natyrën njerëzore. Narcizizmi kolektiv ka tundimin e madh për të ngritur të parëndësishmen në kufijtë e penales duke u vetëviktimizuar, ai përqendrohet në ndërtimin e paragjykimeve të jashtme. Këto lloj grupesh bërtasin duke treguar se ndjehen të ofenduar nga hiçi dhe në thelb të tyre krijojnë një besim në madhështinë e ekzagjeruar të grupit të vet e cila shoqërohet me kërkimin e vërtetimit të kësaj madhështie edhe nga jashtë.

Vërtetimi i madhështisë që kërkohet nga jashtë, “zakonisht përkthehet në kërkesën për të marrë trajtim të privilegjuar, pasi narcisizmi ka një neveri ndaj barazisë”. Por problemi i përkthimit të tyre kolektiv nuk është nervi i tyre antibarazitar, por nxitja e tyre e dhunshme. Dhe kjo, gjithmonë sipas psikologëve, është e rrezikshme sepse, kur fryn artificialisht imazhin e grupit tënd, sheh një kërcënim në çdo gjë ose një pretekst për përballje, që është e njëjta gjë.

Gjithmonë sipas mendimit tim krejt modest, Lulëzim Basha dhe pakica e tij janë duke notuar në një narcizizëm të tillë grupi.
Ky grup narciziztësh është duke kërkuar që shoqëria të mendoj se këta dhe vetëm këta janë shpëtimi i shqiptarëve, se këta dhe vetëm këta janë ata që mendojnë për të varfërin, për njeriun e thjeshtë për të ardhmen e Shqipërisë, se këta dhe vetëm këta janë ata që dinë ta shohin dhe ta ndërtojnë të ardhmen tonë, madje dhe ta parashohin atë.

Duke kërkuar vërtetimin e madhëstisë së tyre nga jashtë, ky grup po viktimizohet duke u rrethuar me forca të shumta policie në çdo takim fiktiv.

Ndërkohë që këta “lider” të së ardhmes sonë ecin kokëlartë drejt foleve të “tubimeve” të tyre, në periferinë e pjesëmarrësve, dikush që thërret “Basha ik” mbërthehet nga krahët e penales, gjë që më kujton as më pak e as më shumë kohën e diktaturës.
Por, politika ashtu si një teoremë ku pohimi gjithmonë vërtetohet, vjen një ditë që pa asnjë ekuivok i kthehet realitetit, i kthehet të vërtetave të pa diskutueshme ku paragjykimet janë më të rrezikshme se gjykimet e gabuara e pikërisht në këtë moment narciziztëve iu trubullohet uji dhe dashuria e tyre me vetveten përfundon.

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Editorial 21 Janar 2022, 13:28

Zgjedhjet e pjesshme, fundi i agonisë së PD-së

Nga Enton AbilekajTIRANË– Misionarët e pajtimit të gjaqeve politike kanë filluar të mësyjnë studio televizive për të nxjerrë kandidatë të përbashkët ...

Editorial 11 Janar 2022, 19:18

Autokratët i duan votimet!

Nga Meri LikaNë gojën e Lulëzim Bashës, rrallëherë fjala demokraci ka qenë kaq e përdorur por në të njëjtën kohë dhe kaq e dhunuar, kaq e promovuar dhe në të nj...

Editorial 10 Janar 2022, 14:17

Kush vajton për PD?

Nga Arlind QoriE shtuna e hunjve dhe gazit të Bashës dhe Berishës ishte jo vetëm inskenim i një beteje mesjetare, por edhe dita kur të gjithë e kuptuan se Parti...

Editorial 6 Janar 2022, 10:17

‘Lufta civile amerikane po vjen’

Nga Stephen MarcheSHBA – Askush nuk e do atë që po vjen, kështu që askush nuk dëshiron ta shohë. Në prag të luftës së parë civile, njerëzit më inteligjent...

Editorial 3 Janar 2022, 14:12

Ngjarjet e 2022 që do të dominojnë debatin publik

Në datën 5 skadon “ultimatumi” që Berisha dhe mbështetësit e tij i kanë dhënë Lulzim Bashës dhe stafit drejtues të PD-së për të lënë zyrat paqësisht. Pas kësaj,...

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

'Ka rrjedhje të sekretit hetimor?' Kraja-Majkos: Për non-gratat s'përgjigjem

Komisioni/ Kraja: Me paratë e konfiskuara kemi ngritur laboratorë eksperimentale

'A ndërhyn Rama dhe ministrat në punën tuaj?/ Kraja - Alibeajt: S'komentoj, zbatoj ligjin

Dosja e Aleks Nikës/ Ndreca: A mund të transferohet në SPAK? Kraja: Duhet vlerësuar

Dvorani dhe Ina Rama për President? Berisha: Janë subjekte të ndjekjes penale

Ç'do bëhet me Teatrin Kombëtar? Zotohet Berisha: Do ndërtohet siç ka qënë

8 emrat e PD për President, Berisha: Parodi e neverishme, keqpërdorim i Ramës

FMN propozoi shkrirjen e Bordit, Berisha: Të ndërhyhet me urgjencë për çështjen e borxhit

A e përdori PD për të justifikuar non-gratën? Berisha: Partia më ka penguar

'Non-grata' në gjykatën franceze, Berisha: Ka 2 faktorë kundër meje

Nëse vjen Berisha, PD duhet të pezullohet nga PPE, ish-kryeministri: Gaboi!

Berisha thirrje BE: Na hapni negociatat! Nuk e meritojmë, por po s'ndodhi sjell trazira në rajon

'Shqipëria anëtar i asociuar i BE'/ Rama: Mbështes vizionin e Macron

Gjermania kundër Ballkanit të Hapur? Rama: Ushqim për konsum lokal

'Ballkani i Hapur'/ Charles Michel: E mbështes, uroj që të gjithë t'i bashkohen nismës

'Ndryshojmë kursin'/ Rama: Nëse Bullgaria s'hap rrugë, do i shpëtojmë kthetrave të tyre

Integrimi/ Pse duhet mbajtur peng Shqipëria? Michel: Duhen zgjidhur konfliktet, ju mbështes

Integrimi në BE, Charles Michel: Angazhimi ynë nuk ka ndryshuar

Integrimi në BE/ Rama: Kemi hedhur hapa njëjtë si vendet që i kanë çelur negociatat

Aksioni i SPAK, Berisha: U dekonspirua, Edi Rama u shqetësua, dha mesazh tek bandat

Raporti i FMN, Ibrahimaj: Do jemi më të kujdesshëm, do analizojmë çmimet

Autori i vë zjarrin furgonit të policit në Shkodër, i maskuar si grua

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë

Cili ka qenë roli i shefit të Krimeve, Palushit? Arben Kraja: Ka shpërduar detyrën!

ZBULOHET emri i aksionit të SPAK, kuptimi! Kush e kishte "plumbin e artë"...

MEGAAKSIONI, Arben Kraja jep DETAJE: Shkatërruam 8 banda, të dhunshëm, paguanin shumë për vrasje

Zgjedhja e Presidentit, Bylykbashi: Alibeaj ka marrë përsipër t’i sigurojë Ramës votat

Shpërthim me tritol në lokalin Radhimë! Ambienti i marrë me qira nga kunati i Çelës

Momenti kur djali i Arben Mërkurit largohet nga vendngjarje, ia vranë të atin para syve

Vrasja në Sukth, dalin pamjet nga vendngjarja

'A ka më deputetë që hetohen?'/ Arben Kraja 'kyç gojën': Nuk jap përgjigje, e thotë ligji

Kreu i SPAK: 80% të rasteve që kemi në dorë, as që e dinë se janë nën hetim

Dosja 184 s'i "shqitet" Ulsi Manjës, Tabaku ia kujton para Arben Krajës, ministri: Kam një merak

PS sulmon SPAK, Balla: Pse s'hetohet Berisha? Tabaku e mbron: Shikoni "non grata-t" tuaja

'41 prokurorë janë shkarkuar'/ Kreu i KLP: Disa janë kërcënuar me jetë, u morën në mbrojtje

Qeveria miraton fond shtesë 160 mln lekësh për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Manastirliu: Kemi miratuar financim shtesë për sistemin shëndetësor

Conferencë League! 25 Maji ditë pushimi, s'lejohen makinat, 'mbyllet' Tirana

Procesi i Rindërtimit, Ahmetaj: Do ndërtojmë 167 shkolla, 137 kompani marrin pjesë, program unik

Me kë e ka? Rama: Flet shumëkush për bujqësinë, ose s'kanë lidhje ose s'kuptojnë

Presidenti i ri/ Arrihet akordi! Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Presidenti i ri/ Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Basha lë me 'hije' kolegët, Agron Duka frikë të bëjë llogari: Se mos bëj ndonjë gabim?