Politike

Gjyqi ndaj Balliut dhe banorëve të Unazës së Re, Basha i ashpër me Prokurorinë: Janë bërë palë me vjedhjen, nuk na friksojnë dot

Numri një i opozitës akuzon Prokurorinë, dhe shton se është bërë palëm me vjedhjen, pasi në vend që të hetojnë dhe ndëshkojnë hajdutët e 40 milion eurove në aferën e Unazës së Re, përndjek qytetarët.
Featured image of article: Gjyqi ndaj Balliut dhe banorëve të Unazës së Re, Basha i ashpër me Prokurorinë: Janë bërë palë me vjedhjen, nuk na friksojnë dot Lulzim Basha, kreu i PD

TIRANË- Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka reaguar sot në lidhje me procesin gjyqësor ndaj ish-deputetit, Klevis Balliu dhe disa protestuesve të Unazës së Re. Basha në një reagim në Facebook, shkruan se nuk ka gjykatës apo prokuror të korruptuar që frikëson opozitën.

Numri një i opozitës akuzon Prokurorinë, dhe shton se është bërë palëm me vjedhjen, pasi në vend që të hetojnë dhe ndëshkojnë hajdutët e 40 milion eurove në aferën e Unazës së Re, përndjek qytetarët. Po ashtu shprehet se “në emër të Partisë Demokratike dua të bëj të qartë se 30 vjet pas rrëzimit të diktaturës nuk ka prokurori politike që mund të ndalë qytetarët e lirë të protestojnë ndaj korrupsionit dhe dhunës qeveritare”.

Prokuroria e kapur dhe e bërë palë me vjedhjen, nuk heton dhe ndëshkon hajdutët e 40 milion eurove në aferën e Unazës së Re, por përndjek dhe merr të pandehur qytetarët që protestojnë kundër hajdutërisë dhe babëzisë së qeveritarëve të korruptuar. Marrja si të pandehur nga prokuroria e përfaqësuesit të opozitës Klevis Balliu dhe të qytetarëve Seit Hajderasi, Lulzim Maqinaj, Ilir Katiraj dhe Elton Skënderaj pse protestojnë për të mbrojtur shtëpitë dhe fëmijët e tyre, është akt politik, për të frikësuar qytetarët që kundërshtojnë arbitraritetin dhe hajdutërinë e Edi Ramës.

Në emër të Partisë Demokratike dua të bëj të qartë se 30 vjet pas rrëzimit të diktaturës nuk ka prokurori politike që mund të ndalë qytetarët e lirë të protestojnë ndaj korrupsionit dhe dhunës qeveritare. Nuk ka prokuror apo gjykatës të korruptuar që mund të frikësojë opozitën të jetë përkrahë qytetarëve dhe të denoncojë aferat kriminale e korruptive të Edi Ramës dhe ministrave të tij. Akte të tilla dëshmojnë sesa e drejtë dhe jetike është beteja jonë me korrupsionin dhe krimin e organizuar. Denoncimi dhe reagimi ndaj korrupsionit, lidhjeve të krimit të organizuar me Edi Ramën dhe regjimin e shërbëtorëve të tij, nuk ka për t’u ndalur!”, shkruan kreu i PD.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Gjykata e Tiranës ka shtyrë sot procesin gjyqësor që po zhvillohet ndaj ish-deputetit të Partisë Demokratike Klevis Balliu dhe banorëve të Unazës së Re, pas protestave që janë zhvilluar në ktë zonë, kundër projektit dhe shembjes së banesave të tyre. Të pandehurit akuzohen për kundërshtim të forcave të policisë.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment