Politike

Basha bën autokritikë në Shkodër, i përgjigjet vajzës së të pushkatuarit: Duhej bërë më shumë

SHKODËR- Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, mori pjesë pasditen e sotme në inaugurimin e memorialit në nderë të viktimave të komunizmit në Shkodër.

Ndërsa falënderoi organizatorët për ftesën dhe kontribuesit për ngritjen e këtij memoriali, bëri një autokritikë për Partinë Demokratike, kur tha se ndërsa është meritë e PD-së për gjithçka është arritur për borxhin ndaj familjarëve të të përsekutuarve të komunizmit, po ashtu është përgjegjësi e PD-së për gjithçka që nuk është bërë.

Ai dha fjalën e tij, se do ta çojë deri në fund këtë përpjekje për shpërblimin e familjarëve të të persekutuarve.

Më tej ai tha: “Jam këtu me vetëdijen e plotë të peshës dhe përgjegjësisë që kam unë dhe partia ime. I vetëdijshëm që gjithçka që është arritur në raport me borxhin e pashlyeshëm të mirënjohjes kombëtare, morale, ndaj të përndjekurve politikë, familjarëve dhe pasardhësve të tyre, është meritë e PD-së dhe gjithçka që nuk është arritur, është përgjegjësi e Partisë Demokratike. Nuk mund ta kërkoni dhe as nuk dua ta kërkoni askund tjetër. Përgjegjësia është e jona. Ndjesa e thellë për gjithçka që nuk është arritur, është e jona.
Zotimi është I imi dhe I PD, për ta çuar deri në fund!
E them këtë me hidhërim të thellë në zemër, sepse kjo duhet të ishte një nga çeshtjet që duhet të na bashkonte, të gjithë partitë politike, në veçanti partitë kryesore në vend. Por e dimë fare mirë, se diçka na pengon ta bëjmë këtë duke I shtrirë njëri-tjetrit. Akoma na pengon!
Na pengon edhe këto ditë, kur nesër bëhemi gati të përkujtojmë Spaçin e pasnesër 35 vjetorin e Qafë Barit. Na pengon jo thjeshtë dhe vetëm prej rotorikës, por për shkak të falsifikimit brutal të historisë, lartësimit të vesit të kriminelëve, që I shërbyen vesit dhe zhytjes së Shqipërisë në mjerimin më të madh human që ka njohur Europa”.

Kryedemokrati i ktheu përgjigje edhe vajzës së një të pushkatuari, videoja e së cilës u publikua në medie. (Lexo këtu)

“Përtej çdo dëshpërblimi, financiar, moral, personal, që ky komb dhe ky shtet i ka borxh çdo të përndjekuri dhe çdo familjari apo pasardhësi, dhe për të cilin: po, për ti kthyer përgjigje zonjushes që më pyeti nëse do të ketë një ndryshim të ligjit, për të rivendosur atë në binarët e kushtetutshmërisë dhe për ta larguar nga modeli i poshtër që kaloi para disa vitesh, për të ndëshkuar familjarët e të përndjekurve”,tha Basha.

Ai tha se vesi dhe krimi nuk u ndëshkuan siç duhet.

(B.B & A.S/ Dosja.al)

Etiketa:

Shto Koment