Politike

Bardh Spahia thirrje mjekëve: Refuzoni trajtimin e pacientëve të prangosur, turp fashimet pa arsye të policëve

 • I ‘drodhi’ zinxhirin policisë, kush është protestuesi i maskuar, Armando Gecaj, i dënuar për vjedhje (VD)
 • Featured image of article: Bardh Spahia thirrje mjekëve: Refuzoni trajtimin e pacientëve të prangosur, turp fashimet pa arsye të policëve Bardh Spahia
  Përditësuar:

  Tiranë- Ish-deputeti i PD-së Bardh Spahia iu ka bërë thirrje mjekëve që të refuzojnë trajtimin e pacientëve të prangosur në krevat dhe këtë e thotë duke iu referuar të plagosurve nga protesta. Sipas tij kjo thirrje vjen pasi  “nuk mundet që verbëria politike të na diktojë misionin tonë fisnik, qoftë edhe kur vjen me uniformë apo me pushtet!”.

  “Refuzoni me zë të lartë, e jo nën zë, njëlloj si refuzuat mbrëmjen e kaluar, drejtues militant të policisë, që ju kërkuan të fashonit pa arsye kokën e ndonjërit prej policëve te sjellë në urgjencë, në mënyrë që kur të vinte ministri Lleshaj me kamera, gjendja të dukej e rëndë!!!!”, shprehet ai. 

  Reagimi i plotë i Bardh Spahisë:

  KOLEGE, REFUZONI TRAJTIMIN E PACIENTEVE TE PRANGOSUR!

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Si mjek por edhe si qytetar, vlerësoj reagimin e Avokatit të Popullit për rastin e 26 vjeçarit, Armando Gecaj, që i dhunuar barbarisht nga policia, me shenja të dukshme në trup, ishte prangosur në krevat, ndërsa duhej të merrte mjekimin, edhe pse nuk kishte urdhër arresti ndaj tij, si të ishte kriminel, nga uniforma blu të verbuara nga presioni I PUSHT-etit, e duke I vënë shkelmin ligjit.
  Kam një apel si mjek për të gjithë kolegët: refuzoni trajtimin e pacientëve të prangosur në krevat, si 26 vjeçari mbrëmjen e kaluar! Nuk mundet që verbëria politike të na diktojë misionin tonë fisnik, qoftë edhe kur vjen me uniformë apo me pushtet!
  Refuzoni me zë të lartë, e jo nën zë, njëlloj si refuzuat mbrëmjen e kaluar, drejtues militant të policisë, që ju kërkuan të fashonit pa arsye kokën e ndonjërit prej policëve te sjellë në urgjencë, në mënyrë që kur të vinte ministri Lleshaj me kamera, gjendja të dukej e rëndë!!!!
  Është e turpshme dhe c’njerëzore! Nëse PUSHT-eti është çmendur deri në këtë masë, sic e konstatoni edhe vetë kur ju jepen urdhëra të tillë, ne të dashur kolegë, duhet ti ruajme dinjitetin profesionit tonë fisnik. C’ka mund të bëjmë është të refuzojmë me forcë, e ti ofrojme mjekim për stabilizimin e shëndetit mendor, atyre që inskenojnë skenarë të tillë për fasadën e PUSHT-et.

  J.V/Dosja.al

   

  Shto Koment