Bota

Bandat e krimit në Gjeorgji dhe Shqipëri kryejnë operacione kontrabandimi drejrt Britanisë

Policia britanike dhe irlandeze po bashkëpunojnë së bashku për të zbuluar tregtinë e paligjshme të dokumenteve të rreme që po përdoren si një derë e pasme pas Brexit. Gjeorgjia dhe Shqipëria ofrojnë dokumente të falsifikuara duke udhëtuar përmes Irlandës dhe Britanisë.
Featured image of article: Bandat e krimit në Gjeorgji dhe Shqipëri kryejnë operacione kontrabandimi drejrt Britanisë kontrabanda e emigrantëve

BRITANI- Grupet kriminale të organizuar nga Gjeorgjia dhe Shqipëria thuhet se po kryejnë një operacion të madh kontrabandë njerëzish përmes Irlandës në Mbretërin e Bashkuar. Mediat e huaja shkruajn se Gardaí dhe policia e Britanis kanë filluar të punojnë së bashku për të trajtuar tregtinë e paligjshme të dokumenteve të falsifikuara dhe ka prova në rritje që republika po përdoret si një derë e pasme në Britani pas Brexit.

Bandat kriminale nga Gjeorgjia dhe Shqipëria po ofrojnë dokumente të rreme të identitetit Italian dhe Sllovak si dhe pasaporta të rreme Britanike për të shfrytëzuar zonën e përbashkët të udhëtimit midis Irlandës dhe Britanisë së Madhe.

Tregtia e paligjshme nënkupton cilindo nga Shqipëria dhe Gjeorgjia që dëshiron të shkojë kryesisht në Mbretërinë e Bashkuar por nuk mund ta bëjë ligjërisht kështu do të paguajë bandat deri në 5,000 £ për të udhëtuar në Irlandë së pari me identifikim të rremë dhe më pas përmes zonës së përbashkët të udhëtimit, në Britaninë e Madhe.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Qëllimi i të gjitha këtyre aktiviteteve për këta njerëz është të hyjnë në MB. Ky është qëllimi i tyre kryesor dhe rojet kufitare në Irlandë po e kuptojnë se janë kryesisht njerëz nga Shqipëria dhe Gjeorgjia. Banda e përfshirë në dorëzim Dokumentet e përfshira u japin atyre udhëzues se si të kalojnë, “-tha një burim.

(F.I/DOSJA.AL)

Shto Koment