Bota

Bandat e drogës marrin në dorë situatën, krijojnë shtetrrethim në lagjet e varfra të Brazilit për t’i mbrojtur nga koronavirusi: Do dënoheni

Bandat braziliane imponojnë mënyra të rrepta për të ngadalësuar përhapjen e koronavirusit.
Featured image of article: Bandat e drogës marrin në dorë situatën, krijojnë shtetrrethim në lagjet e varfra të Brazilit për t’i mbrojtur nga koronavirusi: Do dënoheni Foto ilustruese.

BRAZIL– Trafikantët e drogës në një nga lagjet më të njohura të Rio de Janeiro kanë imponuar një shtetrrethim për koronavirus, mes frikës në rritje dhe ndikimit të frikshëm që virusi mund të ketë në disa nga zonat më të varfra të Brazilit.

Ditët e fundit, ndërsa numri i vdekjeve të koronavirusit të Brazilit është rritur në 46, anëtarët e bandave kanë qarkulluar në lagjen Cidade de Deus (Qyteti i Zotit) në Rio-n perëndimore duke porositur banorët të qëndrojnë brenda pas orës 8 të mëngjesit.

Fundjavën e kaluar, komuniteti me të ardhura të ulëta, i bërë i famshëm nga grupi i vitit 2002 i Fernando Meirelles u bë zona e parë që regjistroi një rast të koronavirusit. Dhe në një përpjekje të dukshme për të parandaluar infeksione të mëtejshme, drejtuesit e bandave të Komandës së Kuqe që kontrollojnë lagjet kanë porositur banorët të qëndrojnë në shtëpi.
Një video e regjistruar në Qytetin e Zotit ka qarkulluar në mediat sociale këtë javë duke treguar një altoparlant që po transmetonte alarmin: “Kushdo që bën rrëmujë ose shëtitje jashtë do të dënohet.

Trafikantët po e bëjnë këtë sepse qeveria mungon. Autoritetet janë të verbër për ne, “- i tha një banor Guardian.

Një raport në gazetën Rio Extra thotë se anëtarët e bandave po lëviznin rreth qytetit duke u thënë 40,000 banorëve të tij: “Ne po imponojmë një shtetrrethimi sepse askush nuk po e merr seriozisht koronavirusin. Është më mirë të qëndroni në shtëpi. Mesazhi është dhënë. “

Gangsterët e Qytetit të Zotit nuk janë të vetmit që kanë marrë këto masa në lagjet e varfra të Rio de Janiero.  Në Morro dos Prazeres, anëtarët e bandave u kanë thënë banorëve të qarkullojnë vetëm në grupe dyshe dhe jo më shumë, ndërsa në Rocinha, një nga lagjet më të mëdha të Amerikës Latine, trafikantët gjithashtu kanë dekretuar një shtetrrethimi.

“Bandat kanë thënë që pas orës 8:30 të gjithë duhet të qëndrojnë brenda dhe nëse nuk do të ketë zmbrapsje,”- pohoi një prej banorëve.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në Santa Marta, një lagje që ulet nën hijen e statujës së Rio-s, trafikantët kanë shpërndarë sapun dhe kanë vendosur shenja pranë një shatërvani me ujë publik në hyrje të komunitetit që thotë: “Ju lutemi lani duart para se të hyni në lagje. “

Ndërkohë, në disa seksione të Complexo da Maré, një lagje pranë aeroportit ndërkombëtar të Rio-s, trafikantët u kanë thënë dyqaneve dhe kishave që të zvogëlojnë orarin e tyre të operimit.

Edmund Ruge, një redaktor me bazë në Rio, tha që imponimi i kufirit në disa zona fliste për neglizhencën e gjatë të shtetit brazilian për zona të tilla, të cilat shpesh nuk kanë madje edhe kanalizime themelore.

Burimi: The Guardian

R.L/Dosja.al

 

Shto Koment