KRYESORET
Insights

Balkan Insight: Shqipëria të marrë seriozisht shqetësimet e SHBA-së për korrupsionin

11 Dhjetor 2021, 20:12 Nga DOSJA
Balkan Insight: Shqipëria të marrë seriozisht shqetësimet e

SHBA – Fjalët nuk janë të mjaftueshme, politikanët shqiptarët kanë nevojë të kuptojnë se do të përballen me pasojë nëse injorojnë ankesat e SHBA-së për nivelin e lartë të korrupsionit.
Zv/ndihmës sekretari i Shtetit Gabriel Eskobar pritet të vizitojë këtë javë Shqipërinë, aleat i ngushtë i Uashingtonin në një rajon të brishtë. Mesazhet që ai dërgoi dhe qasje që merr SHBA mund të kenë një ndikim të jashtëzakonshëm në këtë rajon të vogël, por strategjik të Ballkanit.

Çështja kryesore është korrupsioni dhe se si të luftohet efektivisht në nëj vend, tranzicioni i të cilit 30 vjet nga komunizmi është dëmtuar dhe devijuar nga korrupsioni depëtues në nivelet e larta politike.

SHBA ka ndërmarrë një qëndrim të fortë në këtë çështje, por duhet të vendosë më tepër presion në mënyrë të barabartë ndaj partive dhe politikanëve të Shqipërisë. Dështimi për të realizuar një gjë të tillë do të zbehë influencën e Uashingtonin.

Pak nejrëz në SHBA ose jashtë saj u njoftuan nga memorandumi i presidentit amerikan Joe Biden për të luftuar korrupsionin në të gjithë botën derisa Administrata e tij filloi të shpallë ish-udhëheqës të vendeve të ndryshme të globit “non-grata”.

Në Shqipëri, SHBA ka kritikuar vazhdimisht qeverinë e kryeministrit Edi Rama për korrupsionin duke e quajtur atë “depërtues në të gjitha nivelet e qeverisë”, sidomos në drejtësi.

SHBA thotë se Rama është përpjekur më tej të “ushtrojë presion të drejtpërdrejtë dhe të tërthortë politik dhe ekonomik mbi median, duke përfshirë kërcënimet dhe dhunën ndaj gazetarëve që u përpoqën të hetonin krimin dhe korrupsionin”.

Fjalët e forta kanë pasur pak efekt. Udhëheqësit e Shqipërisë kanë mësuar t’u mbijetojnë ujërave të bardha të trazuara, duke gjetur ngushëllim në pellgjet e qeta të vizitave shtetërore dhe garancive diplomatike në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara.

Në fund të fundit, me kërkesë të Uashingtonit, Shqipëria priti të burgosur të liruar të Guantanamos dhe, në vitin 2018, u ofrua si një strehë e sigurt për muxhahedinët e popullit të Iranit të opozitës iraniane MEK, një grup i ngjashëm me kultin që Perëndimi dikur e konsideronte një organizatë terroriste. Së fundmi, Shqipëria ishte një nga vendet e pakta që pranoi afganët që ikin nga pushtimi i talebanëve.

Gjatë zgjedhjeve të fundit parlamentare në Shqipëri në prill, ambasadorja e SHBA Yuri Kim i befasoi të gjithë kur akuzoi hapur Tom Doshin, një aleat të Ramës dhe kreut të Partisë Socialdemokrate, për “korrupsion të madh” dhe u kërkoi shqiptarëve të mos votonin për të.

Në të kaluarën, një deklaratë e tillë do t’i jepte fund karrierës politike të një shqiptari. Në vend të kësaj, partia e Doshit fitoi tre vende, duke e bërë atë partinë e katërt më të madhe në parlament. Nën presionin e SHBA-së, Rama e detyroi Doshin të jepte dorëheqjen, por ndikimi i tij mbetet.

Përveç një grushti ekspertësh ballkanikë, një numër i vogël njerëzish vunë re për shtytjen kundër korrupsionit të Uashingtonit.

Kjo do të thotë, deri në maj, kur SHBA sanksionoi ish-presidentin Sali Berisha, 76 vjeç, dhe familjen e tij për “korrupsion të madh”, duke i ndaluar hyrjen në vend. Berisha u përgjigj duke përdorur një libër lojërash të mbledhur nga e djathta ekstreme amerikane për të kundërshtuar vendimin e Biden, si në Shqipëri ashtu edhe brenda SHBA-së.

Një funksionar dikur komunist dhe lideri i mëparshëm i Partisë Demokratike të qendrës së djathtë, Berisha akuzoi ambasadorin e SHBA dhe anëtarët kryesorë të administratës së Biden-it se e kanë vënë në shënjestër për shkak të politikës së tij të prirur nga e djathta, dhe se janë përkulur ndaj të ashtuquajturit George Soros. Pretendimet gjetën mbështetje midis liderëve republikanë të SHBA dhe ish-zyrtarëve të Trump.

Richard Grenell, ish-Drejtori në detyrë i Inteligjencës Kombëtare dhe ish-ambasador i SHBA-së në Gjermani, nxitoi të dilte në mbrojtje të Berishës, duke akuzuar Sekretarin e Shtetit Blinken se sillej si agjent i Soros. Kongresmeni Lee Zeldin, një anëtar i Komitetit të Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve, kërkoi informacion të detajuar nga Blinken mbi akuzat për korrupsion kundër Berishës. Në një deklaratë për shtyp në nëntor, Zeldin e përshkroi Berishën si “një aleat të Presidentit Bush dhe një kundërshtar të aktivistit progresiv George Soros”.

Metoda më efektive për të zhbërë këtë fushatë dezinformimi është ndryshimi i narrativës.

Për këtë qëllim, Escobar duhet të dyfishojë kritikat e Departamentit të Shtetit dhe t’i bëjë të qartë kryeministrit Rama se ai do të përballet me pasoja për të mos luftuar me të vërtetë korrupsionin dhe krimin e organizuar. Kjo jo vetëm që do të trajtojë fushatën e dezinformimit të ekstremit të djathtë, por do të forcojë pozicionin e SHBA-së në Shqipëri dhe rajon, ku korrupsioni është i shfrenuar – ndërkohë që forcon sundimin e ligjit.

Përkthyer nga “Balkan Insight”

(d.v/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sondazh

Poll

'Yt shoq i ka dhënë tender vëllait'/ Akuza e Berishës, Spiropali: S'ma bën syri tërr, shko në SPAK

'Yt shoq i ka dhënë tender vëllait'/ Akuza e Berishës, Spiropali: S'ma bën syri tërr, shko në SPAK

Akuza për Spiropalin, Berisha: Yt shoq i jep tender vëllait tënd, lumturoni njëri-tjetrin

Berisha: Butrinti s'është prona e Ramës. Shoqëria Civile: Duam popullin në këmbë doktor

Spiropali: Doktor mendon se je zgjedhur në PD por je në rrugë qorre, rri aty Flamur...si shkop

“Mos ulërit”, Paloka-Felajt: Ik moj budallaqe, legene

Berisha në krye të PD-, Çupi: Jam e dëshpëruar! Lajm i keq për demokratët

Berisha në krye të PD, Duma: Të respektohet vullneti i demokratëve

Berisha në krye të PD, Pampuri: Unë jam me SHBA

Berisha në krye të PD, Sula: Një pjesë e njohin

Protesta/ Avokati: Ligjin e Butrintit po ia bëjnë dhuratë ministrit të jashtëm grek, s'është rastësi

Rrëzohet kërkesa e Vasilit për debat, Balla: Shkresa që erdhi në Kuvend s'mbante firmën e non-gratas

Berisha në krye të PD, Balla: Dje kishte tre gara të forta, ajo me Ibsenin s’dihej si do dilte

Vijon AKSIONI, ‘Shqiponjat’ blindojnë Elbasanin pas rrëfimeve të Nuredin Dumanit

Zgjedhjet në PD/ Shkëlzen Berisha voton për kreun e ri të PD në selinë blu

Elbasani ‘përmbytet’ në pikun e vapës, ujërat e zeza mbushin qytetin

Synonte të bëhej ministër me Bashën, Andi Lila 'kthen', shfaqet sot me Ramën e Veliajn

‘Lufta’ mes tyre zhvillohet në Gjykatë, Veliaj e Duka bëhen bashkë për ‘Kupën e Botës’

Silva i jep dhuratën e veçantë Ramës, kryeministri: E paskeni studiuar gjatësinë time

Bregdeti në Shëngjin mbulohet nga pluhuri i verdhë, IKMT: Dyshohet se është hedhur nga anijet

Zgjedhje në PD/ Ibsen Elezi e nis me disavantazh: Kam vëzhgues, por anëtarë në Komisione jo

Targa italiane, armë dhe vila luksoze/ Ç'nuk u pa nga aksioni "Plumbi i artë"

Frikë se Gjykata s'i jep të drejtë? Berisha: S'ka vendim që ndal këtë mision historik

Sali Berisha shkon në selinë e PD, e shoqëron bashkëshortja

Presidenti, Balla: S'e kuptoj tërheqjen e PD, ne e respektojmë marrëveshjen

Policia bën bilancin: Pezullohen 95 leje drejtimi, gjobiten mbi 500 persona

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

'Ka rrjedhje të sekretit hetimor?' Kraja-Majkos: Për non-gratat s'përgjigjem

Komisioni/ Kraja: Me paratë e konfiskuara kemi ngritur laboratorë eksperimentale

'A ndërhyn Rama dhe ministrat në punën tuaj?/ Kraja - Alibeajt: S'komentoj, zbatoj ligjin

Dosja e Aleks Nikës/ Ndreca: A mund të transferohet në SPAK? Kraja: Duhet vlerësuar

Dvorani dhe Ina Rama për President? Berisha: Janë subjekte të ndjekjes penale

Ç'do bëhet me Teatrin Kombëtar? Zotohet Berisha: Do ndërtohet siç ka qënë

8 emrat e PD për President, Berisha: Parodi e neverishme, keqpërdorim i Ramës

FMN propozoi shkrirjen e Bordit, Berisha: Të ndërhyhet me urgjencë për çështjen e borxhit

A e përdori PD për të justifikuar non-gratën? Berisha: Partia më ka penguar

'Non-grata' në gjykatën franceze, Berisha: Ka 2 faktorë kundër meje

Nëse vjen Berisha, PD duhet të pezullohet nga PPE, ish-kryeministri: Gaboi!

Berisha thirrje BE: Na hapni negociatat! Nuk e meritojmë, por po s'ndodhi sjell trazira në rajon

'Shqipëria anëtar i asociuar i BE'/ Rama: Mbështes vizionin e Macron

Gjermania kundër Ballkanit të Hapur? Rama: Ushqim për konsum lokal

'Ballkani i Hapur'/ Charles Michel: E mbështes, uroj që të gjithë t'i bashkohen nismës

'Ndryshojmë kursin'/ Rama: Nëse Bullgaria s'hap rrugë, do i shpëtojmë kthetrave të tyre

Integrimi/ Pse duhet mbajtur peng Shqipëria? Michel: Duhen zgjidhur konfliktet, ju mbështes

Integrimi në BE, Charles Michel: Angazhimi ynë nuk ka ndryshuar

Integrimi në BE/ Rama: Kemi hedhur hapa njëjtë si vendet që i kanë çelur negociatat

Aksioni i SPAK, Berisha: U dekonspirua, Edi Rama u shqetësua, dha mesazh tek bandat

Raporti i FMN, Ibrahimaj: Do jemi më të kujdesshëm, do analizojmë çmimet

Autori i vë zjarrin furgonit të policit në Shkodër, i maskuar si grua

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë