Aktualitet

Babai ishte arkeologu i parë shqiptar, Neritan Ceka tregon si shkoi për studime në Vienë: Gjyshi kishte mik Lef Nosin, ai këmbënguli…

Neritan Ceka trgoi se gjyshi i tij ishte mik i ngushtë me Lef Nosin, nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë. 
Featured image of article: Babai ishte arkeologu i parë shqiptar, Neritan Ceka tregon si shkoi për studime në Vienë: Gjyshi kishte mik Lef Nosin, ai këmbënguli… Neritan Ceka

TIRANË– Arkeologu shqiptar, Neritan Ceka ka treguar historinë sesi babai i tij u kthye në profesionistin e parë shqiptar në këtë fushë. Në një intervistë për “Opinion”, Ceka trgoi se gjyshi i tij ishte mik i ngushtë me Lef Nosin, nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë. 

Ky i fundit sipas tij, kishte këmbëngulur që babai i tij të studionte në Vienë, duke u kthyer në arkeologun e parë shqiptar, rreth viteve ’30.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Gjyshi im ishte mik i ngushtë me Lef Ndoqin. Ishte nuni i babait tim, i kishte prerë flokët. Në Vienë qëndroi gjithë univerisitetin. Edhe gjyshja ime thoshte ime kur i thoshin çfarë të studion djali, u thoshtë; studion gurët. Ishte jashtë çdo llogjike. Ishte i pari dhe i vetmi,”-tha Ceka. 

(k.m/dosja.al)

Shto Koment