Aktualitet

Avokati i Tahirit: Prokuroria nuk ka asnjë “as” nën mëngë, do të bëjmë kallizim për ta

Avokati i ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri ka folur për mediat pas seancës së zhvilluar në ambientet e Apelit të Krimeve të Rënda. Gjykata e Apelit ka lënë në fuqi vendimin për mbylljen e hetimeve më 10 mars.
Featured image of article: Avokati i Tahirit: Prokuroria nuk ka asnjë “as” nën mëngë, do të bëjmë kallizim për ta

TIRANË–  Avokati i ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahirit, Maks Haxhia ka folur për mediat pas seancës së zhvilluar në ambientet e Apelit të Krimeve të Rënda. (Lexo këtu)

Avokati Haxhia u shpreh se Prokuroria nuk kishte asnjë “as” nën mëngë lidhur me dosjen e ish-ministrit dhe se në seancën e vendimit pala mbrojtëse do të kërkojë pushimin e çështjes. 

Kemi një prokurori kontradiktore. Apeli la në fuqi vendimin e shkallës së parë. Ne do të bëjmë kundërshtimet tona. Prokuroria nuk lejohet të ketë dhe nuk ka asa mëngë. Po ti kishte “asat” Prokuroria nuk do të çonte për gjykim fashikujt e Prokurorisë italiane. Edhe pse nuk lejohet edhe kjo sipas konventës europiane. Ne do të kërkojmë pushimin e çështjes. Për më tepër se kemi prova që Prokuroria ka nxjerrë informacionin hetimor dhe se ka komunikuar me disa persona. Do bëjmë kallëzim për ta.

Maks Haxhia, avokat

Më pas, avokati Haxhia është pyetur nga gazetarët se si i ka siguruar provat që Prokurorët kanë nxjerrë informacione.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Gazetari Rusta: Si i keni siguruar me MC catcher?

Avokati Haxhia: Ashtu siç i siguroni dhe ju.

Ditën e sotme në Gjykatën e Apelit të Krimeve të Rënda, u vendos për mbajtjen në fuqi të vendimit për mbylljen e hetimeve më 10 mars. Në seancën e 10 marsit, ish-ministri i Brendshëm do të gjykohet pas thuajse dy vitesh hetime për bashkëpunim me grupin e Habilajve dhe trafik lëndësh narkotike. (Lexo këtu)

(k.m./dosja.al)

Shto Koment