Kuriozitete

Krijohen 28 teleskopë gjigantë, astronautët nisin punën për të zbuluar se ku tjetër ka shenja jete përveç se në Tokë

Projekti është një bashkëpunim midis Institutit Seti me financim privat dhe Observatorit Array në Neë Mexico, një nga vëzhguesit më të fuqishëm të botës në radio.
Featured image of article: Krijohen 28 teleskopë gjigantë, astronautët nisin punën për të zbuluar se ku tjetër ka shenja jete përveç se në Tokë Foto ilustruese

Astronomët do të përfshijnë për herë të parë tërë qiellin për të zbuluar shenja të jetës jashtëtokësore, duke përdorur 28 teleskopë gjigantë. Projekti është një bashkëpunim midis Institutit Seti me financim privat dhe Observatorit Array në New Mexico, një nga vëzhguesit më të fuqishëm të botës në radio. Fitimi i qasjes në kohë reale me të gjitha të dhënat e mbledhura nga VLA konsiderohet si një grusht shteti  për shkencëtarët që nisin të zbulojnë shenjat e jetës jashtëtokësore. Operacionet normale të astronomisë do të vazhdojnë në VLA, e cila u paraqit në filmin 1997 Kontakti, por nën aranzhimin e ri të gjitha të dhënat do të kopjohen dhe kontrollohen përmes një superkompjuteri të dedikuar që do të kërkojë për  bimë kafshë dhe shenja jete jashtë Tokës.

“VLA është duke u përdorur për një studim  në të gjithë qiellit dhe ne do të shkojmë së bashku për udhëtim,”- tha Andree Siemion, drejtor i qendrës Berkeley Seti. “Kjo na lejon që paralelisht të bëjmë një studim – shtoi Seti.  “Përcaktimi nëse jemi vetëm në univers, është një ndër pyetjet më që shkenca dëshiron të zbulojë, dhe teleskopët tanë mund të luajnë një rol të madh  për t’i dhënë “- tha Tony Beasley, drejtor i Observatorit Kombëtar të Radio Astronomisë, i cili drejton VLA.

Faza e parë e projektit, instalimi i kabllove të reja, është financuar nga John Giannandrea, një ekzekutiv i lartë i Apple dhe i besuar i Institutit Seti dhe Carol Giannandrea. Projekti VLA ka nisur nga inciativa e Setit I cili ishte përmendur në konferencën e Shoqatës Amerikane për Përparimin e Shkencës (AAAS) në Seattle. Jill Tarter, një studiues i njohur në Institutin Seti, dha përditësime mbi Panoseti, një vëzhgues i propozuar në fazën prototip të zhvillimit për të parë vazhdimisht një pjesë të madhe të qiellit.

Nëse sigurohen fonde, Panoseti do të përbëjë dy kupola gjeodezike të mbuluara me lente gjysmë metri, duke i dhënë asaj pamjen e të syve të insekteve. Aftësia për të parë njëkohësisht një hapësirë ​​të gjerë të qiellit do ta bënte atë të përshtatshme për të zbuluar sinjale kalimtare, siç është ndezja e një lazeri të largët të fuqishëm. Shkencëtari veteran Seti tha që fusha ishte rritur në dekadën e kaluar nga zbulimi se rreth një e pesta e yjeve strehojnë planetë në “zonën e banueshme”.

“Tani që mund të ketë vende të banueshme atje nga sa kemi imagjinuar ndonjëherë… duket se e bën më realiste këtë pyetje tjetër për jetën jashtëtokësore. Nuk është aq larg në skajet siç ishte dikur, është pothuajse rrjedhë. Të tjerët po gjuajnë për lloje më pak inteligjente të jetës së huaj.”- ka thënë ai, duke folur në të njëjtën seancë në AAAS, Victoria Meadows, e cili udhëheq Laboratorin Planetik Virtual të Nasa në Universitetin e Uashingtonit, përshkroi vëzhgimet e planifikuara me teleskopin hapësinor James Ëebb, të planifikuar të nisin  vitin e ardhshëm.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Tre planete me madhësi Tokësore që rrotullohen rreth një ylli të freskët dhe të zbehtë të quajtur Trappist-1 në yjësinë e Ujorit do të jenë të larta. Modelet kompjuterike sugjerojnë që sistemi Trappist-1 është ndër më premtuesit për gjetjen e planetëve me atmosferë dhe temperatura që mundësojnë që uji i lëngshëm të ekzistojë në sipërfaqe.

“Teleskopi James Webb do të jetë në gjendje të na tregojë nëse ata kanë atmosfera si Toka apo Venusi. Kjo na jep mundësinë tonë të parë të vërtetë për të kërkuar gazra të lëshuar nga jeta në një planet tjetër. Ne në thelb do të studiojmë kushërinjtë e Tokës.”- është shprehur Victoria

Siemion njoftoi gjithashtu këstin e dytë të rezultateve nga Iniciativa e Përparimit të Dëgjimit prej 100 milion $ (76 milion): asnjë transmision i huaj nuk është zbuluar deri më tani. Sondazhi i fundit, më i gjithanshmi deri më tani i emetimeve të radios, përfshiu kërkimin e parë të “zonës së tranzitit në Tokë.” Kërkimi i zonës së tranzitit shënjestroi 20 yje në pozicionet ku banorët hipotetikë të këtyre sistemeve diellore do të ishin në gjendje të vëzhgonin hijen e Tokës që shkrep nëpër diell. Kjo metodë e zbulimit u ka lejuar astronomëve të identifikojnë mijëra ekzoplanetë dhe të përcaktojnë nëse kushtet e tyre janë potencialisht të banueshme.  Ndërsa përparimet më të fundit të teknologjisë u ofrojnë shkencëtarëve një hap më afër për t’iu përgjigjur pyetjes nëse dikush apo ndonjë gjë është atje, ka akoma çështje që duhen hedhur poshtë nga praktikat më të mira në rast se zbulohet një civilizim i huaj.

Burimi: The Guardian

(A.K.Dosja.al)

Shto Koment