Bota

Australia bëhet vendi i parë në botë që u kërkon ‘Google’ dhe ‘Facebook’ të paguajnë për lajmet

Mësohet se kjo masë erdhi pasi gjigantët filluan të mbroheshin kundër rregullave më të rrepta në të gjithë botën dhe vetëm pas një dite pasi ligjvënësit amerikanë në një seancë kongresi sulmuan Google dhe Facebook për abuzimin e fuqisë së tregut.
Featured image of article: Australia bëhet vendi i parë në botë që u kërkon ‘Google’ dhe ‘Facebook’ të paguajnë për lajmet Foto ilustruese

AUSTRALI-Australia do t’i detyrojë gjigantët e teknologjisë si Facebook dhe Google të paguajnë median lokale për lajmet e publikuara, me qëllim mbrojtjen e gazetarisë së pavarur. Kështu Australia bëhet vendi i parë në botë që u kërkon kompanive të internetit që të paguajnë mediat e mediave për përmbajtjen e gazetave. Ndërkohë mësohet se ky ligj do hyjë në zbatim brenda këtij viti.

Mësohet se kjo masë erdhi pasi gjigantët filluan të mbroheshin kundër rregullave më të rrepta në të gjithë botën dhe vetëm pas një dite pasi ligjvënësit amerikanë në një seancë kongresi sulmuan Google dhe Facebook për abuzimin e fuqisë së tregut.

Qeveria austrialiane u ka kërkuar të negociojnë  me shtëpitë e mediave në lidhje me përdorimin e përmbajtjes së tyre pasi shqyrtuan tregun e mediave dhe fuqinë e platformave amerikane.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Por pas këtij vendimi ‘Google’ thotë se rregullorja injoron “miliarda klikime” që u dërgon mediave australiane çdo vit. Siç thanë ata, kjo dërgon një mesazh shqetësues për kompanitë dhe investitorët se qeveria më mirë do të ndërhynte sesa ta linte tregun të funksionojë.

Burimi: .wsj.

(A.K.dosja.al)

Shto Koment