KRYESORET
Aktualitet

Auditim, profesion pazaresh apo interes publik

13 Janar 2022, 08:42 Nga DOSJA
Auditim, profesion pazaresh apo interes publik

Nga Meri Lika

Ditën e sotme ma nisi keq një lajm në gazetën Monitor, i cili informonte: “Konkurrenca rrëzon” tarifën minimale të audituesve prej 3 mijë lekë/orë.”

Për pjesën më të madhe të njerëzve ndoshta ky lajm nuk ka asnjë rëndësi dhe nuk ua tërheq vëmendjen por për interesin publik ky është një lajm shumë i keq i cili tregon hapin e parë të një rruge drejt shkatërrimin të këtij profesioni.

Së pari më duhet të sqaroj lexuesit se çfarë është ky profesion.
Me përkufizim të Ligji Nr. 10091 datë 05.03.2009 “Për auditimin ligjor, organizimin e profesionit të Audituesit Ligjor dhe të Kontabilistit të Miratuar” i ndryshuar, “Auditues ligjor” është individi i miratuar nga autoritetet kompetente për të kryer auditime ligjore, si dhe i regjistruar në regjistrin publik të audituesve ligjorë dhe shoqërive të auditimit, në përputhje me dispozitat e këtij ligji.

Audituesi ligjor është i vetmi profesion i lirë me interes publik të drejtpërdrejtë. Është i vetmi profesion i cili kryen vite të tëra eksperiencë punë, vite stazhi profesional, provime gjatë çdo viti të stazhit dhe pesë provime në mënyrë që të mund të fitosh këtë titull.
Audituesit janë profesionistë të cilëve shteti iu ka deleguar një mision, i cili është kontrolli i pasqyrave financiare në ndërmarrjeve tregtare, entiteteve, partive politike, shoqatave etj etj.

Besoj të gjithë e dinë se sa shumë avoketër, noterë, e të tjerë profesionistë të lirë të fushave të tjera ka. Por shumë pak e dinë se Auditues Ligjor janë vetëm 241 në të gjithë Shqipërinë.
Nisur nga ky numër i vogël mendoj se e kuptojmë rëndësinë e këtij profesioni.
Deri tani Honoraret e procesit të Auditimit janë vendosur nga Ministria e Financiave dhe votohen nga Asambleja e Përgjithshme e IEKA (Instituti i Ekspertëve Kontabël) e në fund aprovohen nga Bordi i Mbikëqyrjes Publike.
Profesioni i Audituesit ushtrohet bazuar në Standardet Ndërkombëtare të Auditimit dhe në bazë të Kodit Ndërkombëtar të Etikës për Profesionistët Kontabël si dhe të Standardeve Ndërkombëtare të Pavarësisë.

Kthehemi tek lajmi.
Sipas Autoritetit të Konkurrencës tarifa prej 3.000 (tremijë) lekë të reja për orë na qenka një tarifë e lartë e cila e dëmton biznesin, prandaj ky autoritet propozon që tarifa të jetë e lirë. Pra sipas tyre audituesi duhet të hyjë në pazar me biznesin.

Imagjinoni pak një auditues i cili jep një çmim për të kryer auditimin e pasqyrave financiare, por biznesi kërkon që ta ulë akoma më shumë këtë shpenzim dhe kontakton një tjetër auditues i cili i jep një çmim më të ulët e pastaj biznesi kontakton një tjetër e një tjetër e kështu me radhë e në fund sipas kësaj logjike auditimi katandiset vetëm në një firmë të rëndomtë po pa kontroll.

Sipas logjikës së këtij vendimi të paprecedent, një auditues duhet të paguhet më pak se një hidraulik, një tenkik televizori, frigoriferi apo se kushdo zanatçi tjetër të cilët e dimë të gjithë që pa marrë 5.000 lekë nuk vijnë për të të kryer shërbimet që ofrojnë.

Në raportin e Bankës Botërore “Report on the Observance of Standards and Codes on Accounting and Auditing” (Raport mbi respektimin e standardeve dhe kodeve të kontabilitetit dhe auditimit), të vitit 2019, është kërkuar rritja e tarifës së auditimit në mënyrë që audituesit të mund t’i përgjigjen cilësisht auditimit.

208.      Auditors revealed that since an audit is only required due to legal compliance, clients often have issues with understanding the value of an audit. The perception survey revealed that the primary users of financial statements are the tax authorities and shareholders. For tax reporting purposes, entities are required only to prepare simple financial statements and audit is not mandatory. Auditors face difficulties with declining audit fees, but an increased workload because of the poor quality of financial reporting, which requires extensive adjustments. Many stakeholders referred to auditor involvement in the preparation of financial statements, raising questions about auditor independence and professional skepticism.”

231.      The POB needs to take measures to improve wider perceptions of the benefit of audit to address auditors’ concerns about the trend of low audit fees in the country. As audit is mostly to meet the requirements of laë and regulations or based on the request of foreign investors, clients often do not see its value and prioritize lower fees rather than high quality. The POB can conduct stakeholder workshops and information sessions, and include companies’ audit committees, to build awareness of the risk of low audit fees…

Por Autoriteti i Konkurrencës nuk mendon njësoj si Banka Botërore. Ky autoritet merr vendim që ta ekspozojë totalisht profesionistin përpara biznesit dhe ta kthej në lypës të rëndomt. Pazaret në profesionin tonë janë të ndaluara, në profesionin e Auditit është një Kod Ndërkombëtar Etike i cili nuk e lejon pazarin për para.

Në Kodin Ndërkombëtar të Etikës theksohen kërcënimet që mund të ketë një auditues gjatë kryerjes së misionit të tij, si citoj:
“(a) Kërcënimet e Egoizmit (Interesi Vetjak)

Një profesionist kontabël që përcakton një tarifë të ulët me qëllim që të sigurojë një angazhim të ri, dhe kjo tarifë është kaq e ulët sa mund ta bëjë të vështirë kryerjen e shërbimit profesional në përputhje me standardet e zbatueshme teknike dhe profesionale për atë çmim.”

E ndërkohë që bota punon që audituesi ligjor të jetë sa më i pavarur nga biznesi, Autoriteti ynë i Konkurrencës e detyron audituesin të kthehet në pazarxhi të rëndomtë sepse ndryshe nuk mund të jetojë dot.

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

'Ka rrjedhje të sekretit hetimor?' Kraja-Majkos: Për non-gratat s'përgjigjem

Komisioni/ Kraja: Me paratë e konfiskuara kemi ngritur laboratorë eksperimentale

'A ndërhyn Rama dhe ministrat në punën tuaj?/ Kraja - Alibeajt: S'komentoj, zbatoj ligjin

Dosja e Aleks Nikës/ Ndreca: A mund të transferohet në SPAK? Kraja: Duhet vlerësuar

Dvorani dhe Ina Rama për President? Berisha: Janë subjekte të ndjekjes penale

Ç'do bëhet me Teatrin Kombëtar? Zotohet Berisha: Do ndërtohet siç ka qënë

8 emrat e PD për President, Berisha: Parodi e neverishme, keqpërdorim i Ramës

FMN propozoi shkrirjen e Bordit, Berisha: Të ndërhyhet me urgjencë për çështjen e borxhit

A e përdori PD për të justifikuar non-gratën? Berisha: Partia më ka penguar

'Non-grata' në gjykatën franceze, Berisha: Ka 2 faktorë kundër meje

Nëse vjen Berisha, PD duhet të pezullohet nga PPE, ish-kryeministri: Gaboi!

Berisha thirrje BE: Na hapni negociatat! Nuk e meritojmë, por po s'ndodhi sjell trazira në rajon

'Shqipëria anëtar i asociuar i BE'/ Rama: Mbështes vizionin e Macron

Gjermania kundër Ballkanit të Hapur? Rama: Ushqim për konsum lokal

'Ballkani i Hapur'/ Charles Michel: E mbështes, uroj që të gjithë t'i bashkohen nismës

'Ndryshojmë kursin'/ Rama: Nëse Bullgaria s'hap rrugë, do i shpëtojmë kthetrave të tyre

Integrimi/ Pse duhet mbajtur peng Shqipëria? Michel: Duhen zgjidhur konfliktet, ju mbështes

Integrimi në BE, Charles Michel: Angazhimi ynë nuk ka ndryshuar

Integrimi në BE/ Rama: Kemi hedhur hapa njëjtë si vendet që i kanë çelur negociatat

Aksioni i SPAK, Berisha: U dekonspirua, Edi Rama u shqetësua, dha mesazh tek bandat

Raporti i FMN, Ibrahimaj: Do jemi më të kujdesshëm, do analizojmë çmimet

Autori i vë zjarrin furgonit të policit në Shkodër, i maskuar si grua

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë

Cili ka qenë roli i shefit të Krimeve, Palushit? Arben Kraja: Ka shpërduar detyrën!

ZBULOHET emri i aksionit të SPAK, kuptimi! Kush e kishte "plumbin e artë"...

MEGAAKSIONI, Arben Kraja jep DETAJE: Shkatërruam 8 banda, të dhunshëm, paguanin shumë për vrasje

Zgjedhja e Presidentit, Bylykbashi: Alibeaj ka marrë përsipër t’i sigurojë Ramës votat

Shpërthim me tritol në lokalin Radhimë! Ambienti i marrë me qira nga kunati i Çelës

Momenti kur djali i Arben Mërkurit largohet nga vendngjarje, ia vranë të atin para syve

Vrasja në Sukth, dalin pamjet nga vendngjarja

'A ka më deputetë që hetohen?'/ Arben Kraja 'kyç gojën': Nuk jap përgjigje, e thotë ligji

Kreu i SPAK: 80% të rasteve që kemi në dorë, as që e dinë se janë nën hetim

Dosja 184 s'i "shqitet" Ulsi Manjës, Tabaku ia kujton para Arben Krajës, ministri: Kam një merak

PS sulmon SPAK, Balla: Pse s'hetohet Berisha? Tabaku e mbron: Shikoni "non grata-t" tuaja

'41 prokurorë janë shkarkuar'/ Kreu i KLP: Disa janë kërcënuar me jetë, u morën në mbrojtje

Qeveria miraton fond shtesë 160 mln lekësh për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Manastirliu: Kemi miratuar financim shtesë për sistemin shëndetësor

Conferencë League! 25 Maji ditë pushimi, s'lejohen makinat, 'mbyllet' Tirana

Procesi i Rindërtimit, Ahmetaj: Do ndërtojmë 167 shkolla, 137 kompani marrin pjesë, program unik

Me kë e ka? Rama: Flet shumëkush për bujqësinë, ose s'kanë lidhje ose s'kuptojnë

Presidenti i ri/ Arrihet akordi! Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Presidenti i ri/ Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Basha lë me 'hije' kolegët, Agron Duka frikë të bëjë llogari: Se mos bëj ndonjë gabim?