KRYESORET
Sport

Atletico Madrid dhe Manchester United “studiojnë Inzaghin”: Interi pret qershorin…

14 Janar 2022, 14:09 Nga DOSJA
Atletico Madrid dhe Manchester United “studiojnë Inzaghin”:

ITALI – Përballë shifrave, renditjes dhe triumfit në Superkupë ndaj Juves, edhe më skeptikët janë dorëzuar: Simone Inzaghi është trajner i Interit.

Hezitimet ishin të kuptueshme: trashëgimi i skuadrës së Antonio Contes, një guru i suksesit me çdo kusht, pa mbështetjen e Lukakut dhe Hakimit, nuk ishte e lehtë. Në të vërtetë, ishte më e ndërlikuar se kurrë, edhe pse klubi kishte kërkuar vetëm një vend në top katërshe.

Për momentin, ish-trajneri i Lazios ka kaluar tashmë paraardhësin e tij, me një ulje të kostos me pesëdhjetë për qind. Pas suksesit ndaj Lotitos dhe Sarri, Inzaghi ka dy pikë më shumë se Conte dhe një ndeshje më pak. Por jo vetëm kaq: fitoi një trofe, të katërtin si trajner profesionist dhe mbi të gjitha hyri në 1/16 e Champions League, ku do të takohet me Liverpoolin, kjo është më e keqja që mund t’i ndodhë.

Pikërisht janë rezultatet në fushën ndërkombëtare të dymbëdhjetë muajve të fundit, përveç shikueshmërisë që i dha Interi, po e shndërrojnë Inzaghin në trajnerin e dëshirave edhe jashtë vendit. Asgjë konkrete për momentin, por disa sondazhe janë bërë nga Atletico Madrid, i cili mund të ndahet nga Simeone në qershor 2023 dhe nga Rangnick, si trajneri aktual i Manchester United, i destinuar të bëhet menaxher i rindërtimit.

Trajneri i zikaltërve ka një kontratë dyvjeçare me Interin dhe për momentin nuk ka pasur kontakte për një rinovim të mundshëm, sepse presidenti Zhang dhe adminitratori Marotta duan të arrijnë në fund të sezonit përpara se të vazhdojnë me një rinovim që duket pothuajse i qartë: me Inzaghin deri në vitin 2025 me dyfishimin e një rroge, që tani i kalon tre milionë neto në sezon: nëse do të fitonte edhe “Scudetton”.

Po sakaq, mësohet se Simone gjithashtu është gati të fillojë një kurs të thelluar të anglishtes, sepse dëshira e tij është të bëhet një trajner ndërkombëtar. Atij nuk i mungojnë ambicjet dhe aftësitë, përndryshe do të ishte akomoduar edhe për dy-tre vjet te Lazio, duke pranuar ofertat e të fundit të Lotitos.

B.T (Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar

Pastrimi i parave, Çela: S'po bëhet mjaftueshëm, shqetësuese pasi po burojnë nga...

Harta e re gjyqësore/ Manja: Propozojmë një gjykatë të Apelit, s'ka ndryshime në ligj për Vettingun

Kryeministri mbaron fjalimin, qytetari 'zbrazet': Rama ik!

Integrimi në BE, McAllister: Shqipëria i ka plotësuar kushtet, pa opozitë të fortë s'ka ecuri

'Do bashkëpunoni me Berishën?' McAllister i bën bisht pyetjes: Nuk është vendi për komente

“Ndahemi nga RMV”, McAllister-Ramës: Planet B e C mirë do të ishte të mos thuhen publikisht