KRYESORET
Bota

Athina mesazh për Shkupin, kërkon zbatim të plotë të Marrëveshjes së Prespës

7 Nëntor 2021, 20:59 Nga DOSJA
Athina mesazh për Shkupin, kërkon zbatim të plotë të

GREQI– Nikos Dendias tha Mesazhin se Greqia do të vazhdojë të mbrojë interesat e saj, duke pasur si busull respektin e plotë të së drejtës ndërkombëtare dhe veçanërisht të ligjit të detit. Athina gjithashtu i ka kushtuar vëmendje të plotë zhvillimeve politike të fundit në Maqedoninë e Veriut. Ministri i Jashtëm grek, u shpreh se e ardhmja e Maqedonisë së Veriut, dhe vendeve të tjera të Ballkanit Perëndimor është në BE.

“Perspektiva evropiane dhe vetë procesi i anëtarësimit është ajo që do të sigurojë stabilitetin e vendeve dhe popujve të rajonit, zhvillimin ekonomik, prosperitetin, reformat demokratike. Kjo është e vetmja mënyrë që rajoni të ecë përpara”, shpjegon Nikos Dendias.

Në të njëjtën kohë, ai rithekson se ka edhe forca të tjera aktive në rajon, përveç atyre evropiane, të cilat synojnë të largojnë Ballkanin Perëndimor nga Europa, duke ofruar gjoja ndihma zhvillimore, bashkëpunim ushtarak, madje edhe bashkëpunim në fushën e arsimit, përmes organizatave që kanë më shumë lidhje me Vëllazërinë Myslimane dhe pak ose aspak lidhje me një korniza moderne arsimore evropiane. Fuqitë që thirren në disa tradita të përbashkëta historike, kulturore dhe fetare me vendet dhe popujt e rajonit, por në thelb promovojnë ideologji ekstreme dhe një axhendë destabilizuese, sipas tij. Në këtë kontekst, nga njëra anë, i bën thirrje të gjithë Ballkanit Perëndimor të qëndrojë i përkushtuar ndaj kursit të tij evropian dhe t’u kthejë shpinën forcave të izolimit dhe destabilizimit dhe nga ana tjetër BE-së që të fokusohet te procesi i zgjerimit.

I pyetur për zhvillimet aktuale politike në Maqedoninë e Veriut, Nikos Dendias rithekson nevojën e zbatimit të plotë, të qëndrueshëm dhe me mirëbesim të Marrëveshjes së Prespës dhe vëren se qeveritë vijnë e shkojnë, shtetet dhe angazhimet mbeten. Duke iu referuar kontakteve të tij me zyrtarë të Maqedonisë së Veriut gjatë dy muajve të fundit, ai theksoi se dy çështjet kryesore që i janë ngritur janë perspektiva e saj evropiane dhe mënyra se si Greqia mund të ndihmojë në këtë drejtim, si dhe forcimi i lidhjeve dypalëshe në të gjithë sektorët, si ekonomia, investimet, energjia, transporti dhe mbrojtja.

“Monitorimi i hapësirës ajrore të vendit tonë fqinj nga Forca jonë Ajrore është tashmë një dëshmi e prekshme e përfitimit të ndërsjellë që mund të ekzistojë”, thotë ai.

Dendias po ashtu u theksoi atyre se Greqia në kushte të caktuara mund të bëhet miku më i mirë i Maqedonisë së Veriut në të ardhmen dhe se pret vazhdimin e bashkëpunimit në të gjithë sektorët me çdo qeveri që del nga proceset e brendshme. Këto deklarata të ministrit grek vijnë pak ditë pasi opozita maqedonase u shpreh se do të rikthente emrin ‘Maqedoni’.

Më tej ai foli edhe në lidhje me Turqinë, duke thënë se Ankaraja duhet të provojë në praktikë se dëshiron një dialog të sinqertë dhe konstruktiv. Dendias vuri në dukje se për momentin, për fat të keq dhe për fajin e Ankarasë, ata kanë një dialog të dobët. Ai bëri të qartë se Greqia nuk do të bjerë kurrë dakord me kërkesat irracionale neo-osmane të Turqisë.

Burimi: Athina984

(i.d.Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sondazh

Poll

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar

Pastrimi i parave, Çela: S'po bëhet mjaftueshëm, shqetësuese pasi po burojnë nga...

Harta e re gjyqësore/ Manja: Propozojmë një gjykatë të Apelit, s'ka ndryshime në ligj për Vettingun

Kryeministri mbaron fjalimin, qytetari 'zbrazet': Rama ik!

Integrimi në BE, McAllister: Shqipëria i ka plotësuar kushtet, pa opozitë të fortë s'ka ecuri