LIVE UPDATES
Politike

‘Atë 19-ën ku ta kesh!’/ Kush është Pandeli Majko, ‘senatori’ socialist që nga ministër humbi karr

29 Prill 2021, 13:35 Nga DOSJA
‘Atë 19-ën ku ta kesh!’/ Kush është Pandeli

TIRANË- Ish-kryeministri i vendit, Pandeli Majko nuk do të jetë deputet i legjislaturës së re të Kuvendit. I vendosur në vendin e 19-të në listën e Partisë Socialiste të Tiranës, Pandeli Majko nuk ka arritur që të kapë numrin e mjaftueshëm të votave personale për të thyer herësin, duke humbur postin si deputet.

Ministri i Diapsorës lindi në Tiranë, më 15 nëntor 1967 në Tiranë, e ka mbaruar studimet e larta në Fakultetin e Inxhinierisë Mekanike dhe atë të Drejtësisë. Karriera e tij politike nisi si kryetar i Forumit Rinor të PS, nga viti 1992-1995 për t’u bërë më pas njeriu më i rëndësishëm i vendit në kohë të vështira.

Përgjatë viteve 1998-1999, Majko mori postin e kreut të qeverisë, të cilin e rimori për 8 muaj edhe në vitin 2002. Duke luajtur një rol të rëndësishëm gjatë luftës së Kosovës dhe bombardimeve të NATO-s në Serbi për të sjellë fundin e përplasjeve. 

Pas ardhjes në pushtet të Partisë Socialiste në vitin 2013, Majkos iu besua detyra si ministër i Diaporës, me ‘misionin’ për të mundësuar votën e emigrantëve shqiptarë që jetojnë jashtë territorit të vendit. Por nuk ia doli! Në përballje me kryekomisionerin Ilirjan Celibashi, edhe në zgjedhjet e fundit parlamentare, emigrantët nuk arritën të votonin. 

Ndërsa kryeministri Edi Rama, mendonte në seli, strategjinë sesi të merrte maksimumin e mandateve në çdo qark, duke vënë në zonën e rrezikut veten dhe socialistët e tjerë. Të gjithë “senatorët”, veç Erion Braçes, u vunë në rreziku por e pësoi vetëm Majko. Fatmir Xhafaj, Gramoz Ruçi dhe vetë Rama ia dolën që të bënin një vend për vete. 

Po si e komentonte asokohe vendin e caktuar nga Rama në listë?

Një nga logot rezervë të fushatës, kam ‘atë 19 ku ta kesh!’. Sa më shumë të punosh aq më shumë taksohesh, si taksa progresiste,”-thoshte Majko.

Deri më tani nuk ka asnjë koment nga vetë Majko lidhur me lënien jashtë Kuvendit pas një jete në politikë. Veçse këtë herë nuk mund të përdorë me justifikimin e dhëmballës…

(k.m/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

politike politike pandeli majko votat e kandidateve 2021 zgjedhjet 25 prill 2021 pandeli majko votat e kandidateve 2021 zgjedhjet 25 prill 2021

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS