Sport

Atalanta magjike, bergamaskët “çmontojnë” Valencian, Leipzig “bëhet me krahë” ndaj Tottenham (VD)

Me të njëjtin ritëm “zikaltërit” nga Bergamo vazhduan edhe në pjesën e dytë, ndërsa këtë herë në skenë doli zviceriani Remo Freuler, i cili në minutën e 57-të shënoi për 3:0.
Featured image of article: Atalanta magjike, bergamaskët “çmontojnë” Valencian, Leipzig “bëhet me krahë” ndaj Tottenham (VD) Lojtarët e Atalantës

U zhvilluan dy ndeshje për raundin e 1/8 të kualifikueseve të Ligës së Kampioneve. Atalanga arriti të fitojē 4–1 ndaj Valencias, edhe pse ekipi nga Bergamo po zhvillon sezonin e saj të parë në kuadër të Ligës më prestizgjioze europiane, po arrin të bëjë mjaft mirë. Holandezi Hans Hateboer paralajmëroi fitoren e Atalantas me golin e shënuar në minutën e 16-të, ndërkohë Josip Iliçiç me një super gol të shënuar në minutën e 40-të i mundësoi skuadrës italiane që në pushim të shkojë me dy gola epërsi. Me të njëjtin ritëm “zikaltërit” nga Bergamo vazhduan edhe në pjesën e dytë, ndërsa këtë herë në skenë doli zviceriani Remo Freuler, i cili në minutën e 57-të shënoi për 3:0.

Performanca e shkëlqyer e të besuarve të trajnerit Gasperini vazhdoi edhe pas këtij rezultati, teksa në minutën e 63-të, holandezi Hateboer shënoi edhe golin e dytë personal dhe të katërtin për Atalantan.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Golin e nderit dhe të shpresës për Valencian e realizoi rusi Denis Çerishev në minutën e 66-të.Ndërkohë në ndeshjen tjetër të zhvilluar në Londër, Totenhami pësoi disfatë minimale 0:1 përballë Leipzig. Golin e vetëm dhe ndoshta edhe të kualifikimit për skuadrën gjermane në këtë përballje e realizoi Timo Verner në minutën e 58-të nga penaltia.

(E.Ç. Dosja.al)

Shto Koment