Politike

Associated Press: Sondazhet tregojnë se gara mes dy Partive është e ngushtë

Sondazhi i bërë nga Euronews Albania nga MRB, pjesë e Grupit Kantar me qendër në Londër, projektojnë që socialistët e krahut të majtë do të fitojnë rreth 46% të votave ndërsa demokratët pritet të kapin rreth 42%.
Featured image of article: Associated Press: Sondazhet tregojnë se gara mes dy Partive është e ngushtë Foto nga votimi

Associatet Press

Një sondazh për zgjedhjet parlamentare të Shqipërisë ditën e Dielë sugjeron që Partia Socialiste në pushtet është në një garë të ngushtë me Partinë Demokratike të opozitës.

Sondazhi i bërë nga Euronews Albania nga MRB, pjesë e Grupit Kantar me qendër në Londër, projektojnë që socialistët e krahut të majtë do të fitojnë rreth 46% të votave ndërsa demokratët pritet të kapin rreth 42%. Është ende e paqartë nëse Socialistët do të marrin 71 vende në parlamentin me 140 vende për të qeverisur të vetëm.

Rreth 3.6 milion votues me të drejtë vote në Shqipëri dhe jashtë votuan për të zgjedhur 140 ligjvënës për një mandat katër-vjeçar në kombin ballkanik.

“Procesi u karakterizua nga një situatë e qetë, siguri dhe integritet,” tha Ilirjan Celibashi, kreu i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Ai tha se fituesi do të dihet për 48 orë.

Shqipëria, një anëtare e NATO-s që nga viti 2009, po pret me padurim të nisë negociatat e anëtarësimit me Bashkimin Evropian këtë vit dhe votimi i së Dielës konsiderohet si një moment kryesor në atë rrugë.

Shpresa është që zgjedhjet e 10-ta parlamentare të Shqipërisë post-komuniste të jenë të lira dhe të ndershme. Deri më sot, votimi gjithmonë është shoqëruar nga parregullsi.

Pjesëmarrja paraprake e së Dielës ishte pothuajse 48%, pak më e lartë se katër vjet më parë.

Kishte ca anomali. Makineritë e identifikimit elektronik nuk kanë funksionuar në 167 nga 5,199 vendvotime pasi asnjë operator nuk i ka gjetur në ato zona të largëta, sipas Celibashi.

Një oficer policie u plagos me një sulm me thikë në qytetin verior të Pukës. Arsyeja pse ai u sulmua nga një burrë në një qendër votimi nuk është e qartë.

Kishte gjithashtu disa përpjekje për të fotografuar fletët e votimit, gjë që nuk lejohet me ligj, dhe disa argumente fizike midis mbështetësve politikë kundërshtarë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kryeministri Edi Rama i Socialistëve, të cilët po kërkojnë mandatin e tyre të tretë radhazi, dëshiron të rrisë përpjekjet e Shqipërisë në turizëm, energji, bujqësi dhe projekte dixhitale.

“Tani le të dëgjojmë njerëzit,” tha Rama pas mbylljes së votimeve. Ai gjithashtu pretendoi fitoren duke thënë se “Shqipëria do të dalë fituese nga ky proces, jo vetëm partia që do të vazhdojë të qeverisë vendin”.

Lulzim Basha i Demokratëve ka akuzuar qeverinë për korrupsion dhe lidhje me krimin e organizuar dhe është zotuar të ulë taksat, të rrisë pagat dhe të sigurojë më shumë mbështetje sociale.

Duke folur për mbështetësit Basha pretendoi se partia e tij kishte fituar por tha që numërimi duhet të mbahej në përputhje me ligjin.

Përballjet midis mbështetësve arritën kulmin të mërkurën në qytetin qendror të Elbasanit, ku një aktivist i Partisë Socialiste vdiq. Policia tha se viktima u qëllua, gjoja nga një anëtar i Partisë Demokratike, gjatë një debati.

Megjithëse zyrtarisht i paanshëm, Presidenti Ilir Meta u kthye në një kundërshtar të fortë të qeverisë, duke akuzuar Ramën për përqendrimin e pushtetit legjislativ, administrativ dhe gjyqësor në duart e tij dhe drejtimin e një “regjimi kleptokratik” që ka goditur reagimin pandemik të Shqipërisë dhe ka vonuar integrimin e vendit në BE.

Shumë vëzhgues të huaj nga Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë dhe ambasadat perëndimore monitoruan votimin.

Ambasadorja amerikane Yuri Kim u bëri thirrje kandidatëve dhe udhëheqësve politikë “të pranojnë gjykimin e votuesve” ndërsa Ambasadori i BE Luigi Soreca gjithashtu i nxiti ata të respektonin “zërin e qytetarëve shqiptarë“.

Shqipëria ka parë një rënie të ndjeshme të rasteve të përditshme të koronavirusit gjatë javës së kaluar, megjithë tubimet politike që u mbajtën në të gjithë vendin. Më shumë se 400,000 njerëz kanë marrë një goditje vaksine. Një shtetrrethim brenda ditës është zbatuar me kufizime në tubime dhe veshje të detyrueshme të maskave.

(I.A/dosja.al)

Shto Koment