KRYESORET
Aktualitet

Asnjë fjalë për 5 Majin, Veliaj shënjestron vëllezërit Marku: Peshkaqeni më kërcënoi

19 Janar 2022, 13:13 Nga DOSJA
Asnjë fjalë për 5 Majin, Veliaj shënjestron

TIRANË– Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, me urdhrin e të cilit po dhunohen e nxirren nga shtëpitë banorët e 5 Majit ka gjetur dhe fajtorin e ‘strumbullarin’ e të gjithë kësaj situate. Teksa fliste në një takim me operatorët e linjave ajrore, Veliaj u ndal edhe përplasja e dhunshme mes banorëve që janë të gatshëm të vetëflijohen për shtëpitë e tyre e efektivëve që kanë urdhër t’i nxjerrin kashtë. Por, këtë panoramë kryebashkiaku nuk e komentoi fare. Mes qindra qytetarëve që sot mbeten pa shtëpi e dhunohen, Veliaj u fokusua vetëm tek dy prej tyre.

Ai hapi celularin dhe klikoi një lajm të Dosja.al të publikuar kohë më parë që flet për pasurinë e sekuestruar të binjakëve Sokol e Elson Marku që kanë qenë edhe subjekt i Operacionit Forca e Ligjit. Pikërisht një prej tyre, sipas Veliajt është personi që kërcënoi sot nga 5 Maji me kallashnikovë e benzinë. Kryetari i Bashkisë tha se ‘peshkaqeni i fajdeve’ e kërcënon me jetë për pronat që në fakt i janë sekuestruar nga shteti shqiptar pasi rezulton t’i ketë ngritur bazuar në aktivitetin e tij kriminal.

“Tek 5 maji, është shumë e rëndësishme që tu qëndrojmë fjalëve që themi. Ne nuk duam të kemi sot hapësira që të zaptohen nga të fortët, ajo që më shqetësoi sot ishte mungesa e profesionalizmit nga shumë aktorë të mediave që nuk dinë kujt t’ja vënë mikrofonin për të folur për të drejtat e njerëzve dhe të pronës. Nëse kërkoni në Google vëllezërit Marku OFL, e shikoni se ata që thonin sot se do të vrisnin kryetarin e Bashkisë, tashmë u janë sekuestruar 5 milionë euro prona dhe 18 makina. Ajo që në anglisht quhet lown-shark, peshkaqenët e fajdeve. Koha kur lacët, të fortët bënin ligjin ka mbaruar, koha kur në fasinoheshim me atë me targa të huaja, atë gangsterin e ’96-s e ’97-s. Sot ka folur një person i skeduar dhe askush nuk pyeti, ore kush është. Grabitqari i fajdeve që jepte para me fajde dhe më pas i kërcënonte që tua kthente. Sot thoshte që do të bënte vetëgjyqësi me kallashnikov e benzinë, por mirë më, ai mund të dalë dhe ta bëjë edhe këtu te kioska. Atëherë kush është i forti i vërtetë, ai që bën ligjin në këtë formë apo ai çuni dhe goca me dhjeta e nota të shkëlqyera,”- tha kryebashkiaku Veliaj ndër të tjera.

Po qytetarët e tjerë? A janë të gjithë ata banorë të 5 Majit persona me precedentë penalë, peshkaqen fajdesh e grabitqarë? A meritojnë të dhunohen në këtë formë? Veliaj nuk dha përgjigje për këtë.

(F.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Të fundit

Zgjedhja e presidentit! Del kundër, Alibeaj: Raundi i parë të mos zhvillohet me 10 Maj

Zgjedhja e presidentit! Del kundër, Alibeaj: Raundi i parë të mos zhvillohet me 10 Maj

Ndërhyrja e Tabakut, Balla: Ç’punë ke ti? Çfarë bëjmë ne brenda PS na takon ne

Tabaku: Procesi s’ka seriozitet, mazhoranca s’ka legjitimitet, 2 deputetë janë në burg

Emri i presidentit të ri/ Spiropali ftesë PD: Ne kemi takimet tona në PS, mund të vini

Presidenti i ri/ Grida Duma: Do ishte fisnikëri të na i kishit lënë ne propozimin e emrave

Presidenti i ri/ Balla: Më 10 maj nis procesi, me 16 votojmë

Bie dakord me Alibeajn! Balla: Pranoj shtyrjen e procesit, fillimi të jetë data 10

‘Të përfshihen deputetët’/ Kërkesa e Mediut, Balla: Do jem i qartë, ky është kushti jonë

Me 16 maj votohet për presidentin, Spiropali në merak:Aman, vetëm me 17 jo. Kemi kujtime

Shqipëria në krizë për vaj, marketet vënë njoftime: Mos blini më shumë se 6 shishe

Marrëveshja Rama-Basha në Dhërmi, Berisha: Flasim të premten për këtë

Mahmutajt iu sekuestrua pasuria, Berisha: SPAK i PS, u bë pas Kuvendit e në ditë pushimi

Sali Berisha: Do ta bëj Edi Ramën të na njohë mirë, këtu do jemi

22 maji pa asnjë rival? Berisha: S’e kam unë në dorë, gara është transparente

Zyrtarja e DASH e anashkaloi, Berisha: E majta amerikane s’e cakton drejtuesin e PD!

Afat 7 maji, Berisha: S’e kam depozituar ende kandidaturën, sot u informova

Berisha krahason 30 prillin me Kuvendin e PS: Cosa Nostra, u fol vetëm për drogë

Deputetët bojkotuan Kuvendin, Berisha: Vendi juaj është në PD, 30 prilli nuk shtyhej

Berisha i bindur: Edhe ato grupet e vogla do bashkohen me ne

Kuvendi/ Berisha: Kush është i pakënaqur të kërkojë rinumërim të votave

Naftëtarët kërkojnë pagat, Dautaj: Ndihen të poshtëruar, askush s’mban përgjegjësi

Zelenskyy në Kuvendin e Shqipërisë: Ne s’kemi pasur asnjë ditë paqësore

Zelensky në Kuvendin shqiptar: Mbështetja tuaj më kujton Nënë Terezën

‘Të dëbohet diplomati’/ Balla: Berishës i ka mbaruar koha, mbush tollumbace e i lëshon

Fjalimi i Zelenskyy-t në Kuvend, Berisha: Rama na turpëroi sot!

Do e zbatojë Rama? Kërkesa e Zelenskyy-t: Mos lejoni hyrjen e turistëve rusë në Shqipëri

Rama krahason Rusinë me Serbinë: E ndjemë dhimbjen tuaj, na kujton Kosovën

Nuk është i vëmendshëm! Rama s’dëgjon Zelenskyy-n, i pëshpërit diçka Spiropalit

1 orë rruga e bllokuar/ Nis përplasja! Policia shtyn banorët e Rinasit

Sherri me efektivët në Fier! VIDEO nga konflikti, të rinjtë futen në furgonin e policisë

Mirush Kabashi harron emrin e kryebashkiakut të Krujës: Turi, turpi për të gjallët…

Alibeaj u shkarkua, me kë flasë për presidentin?Balla: Është nga Fieri, s’e komentoj dot

Dosja POP...me lot

‘Ti dhe Muli keni mbetur’/ Si u përmbush profecia e Ramës për Partinë Demokratike

VIDEO- Shiu përmbyt Tiranën, probleme në të gjitha akset

Tirana zbardhet nga breshëri i dendur

VIDEO- Në Bulqizë nuk ka qytetarë e minatorë, protestojnë qentë

Përplasi për vdekje të moshuarin në Tiranë, 45-vjeçari ishte i droguar në timon

Iva Tico prezanton burrin

Berisha si Biden, i jep dorën "njeriut të padukshëm"

‘Non-grata’ nga SHBA/ Ish-kryeministri: Unë jam Sali Berisha, s’ka prova, s’pranoj shpifje

Tersi për çiftin Berisha! Para ish-kryeministrit ra dhe e shoqja, momenti kur bie Liria

Berisha rrëzohet në mes të Kuvendit, truproja shkon ta ngrejë

PD mbledh Kuvendin! Rikthehen emrat e njohur, votohet për Këshillin Kombëtar

Ekskluzive/ Urbani i Unazës përfundon në Lanë, pamjet e para nga vendngjarja

Të shtënat në Vlorë, pamje nga aksioni i policisë duke ndjekur autorin

“Shtëpi bari” në Tiranë, kapet mat pronarja, dalin pamjet e “Drug House”, 6 të arrestuar

Floriana Garo jep detaje për Kuvendin e PD: Risi e njerëz me vlera

Ndoja del nga KPK, gazetarët e rrethojnë: Keni përmendur Ramën…

Ndoja del nga KPK, gazetarët e rrethojnë: Keni përmendur Ramën…