Aktualitet

Asfiksimi i minatorit në Martanesh, MIE: S’ka patur bllokim e as shembje galerie, u çlirua gaz gjatë saldimit të një vagoni mineralesh, dy punonjës të lënduar

MIE bën me dije se ka ndodhur një aksident dhe për pasojë, gjatë saldimit të një vagoni mineralesh është çliruar gaz dhe një mekanik ka humbur ndjenjat.
Featured image of article: Asfiksimi i minatorit në Martanesh, MIE: S’ka patur bllokim e as shembje galerie, u çlirua gaz gjatë saldimit të një vagoni mineralesh, dy punonjës të lënduar Pamje nga vendngjarja

TIRANE- Ministria e Energjisë dhe Infrastrukturës ka reaguar pas aksidentit që ndodhi mesditën e sotme në minierën e Martaneshit. MIE bën me dije se ka ndodhur një aksident dhe për pasojë, gjatë saldimit të një vagoni mineralesh është çliruar gaz dhe një mekanik ka humbur ndjenjat. Bashkë me të, shqetësime ka patur edhe kolegu i tij. MIE sqaron se nuk ka patur as shembje dhe as bllokim.

NJOFTIMI I PLOTË: 

Në datë 11 maj 2021, rreth orës 12:30, në galerinë Nr.1240, Zona e Re Batër, Qarku Dibër, e cila shfrytëzohet nga shoqëria “Xhireton” shpk, me Leje minerare nr. 479/2, ka ndodhur një aksident. Nga të dhënat paraprake të inspektimit të vendngjarjes, rezulton se gjatë saldimit në nëntokë të një vagoni mineralesh është çliruar gaz nga gjeneratori i përdorur dhe si rrjedhim mekaniku SH.D., 45 vjeç ka humbur ndjenjat.

Pranë tij ka qenë edhe një punonjës tjetër, i cili gjithashtu ka pasur shqetësime. Prezent në vendin e ngjarjes, në një distancë më të largët kanë qenë 3 punonjës të tjerë, të cilët u kanë ardhur në ndihmë kolegëve të tyre, duke e nxjerrë SH.D., jashtë galerisë. Ai është dërguar me helikopter në drejtim të Tiranës, për të marrë ndihmën mjekësore, ndërkohë që punonjësi tjetër është dërguar në spitalin e Bulqizës, ku ndodhet jashtë rrezikut për jetën.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në galeri nuk ka pasur shembje dhe as minatorë të bllokuar.  Grupet e AKSEM, Inspektorati i Punës dhe Policia e Shtetit janë në vendngjarje dhe po vlerësojnë rrethanat e ngjarjes.


LAJMI KRYESOR: Rrjedh gazi i gjeneratorit në minierën e Martaneshit/ 2 minatorë të asfiksuar, njëri në gjendje të rëndë, transportohet me helikopter drejt spitalit të Traumës, mjeku: Tre kanë shfaqur shenja helmimi

(F.g/dosja.al)

Shto Koment