Aktualitet

Artan Hoxha: Izolimi ka rritur numrin e përdoruesve të drogës, çdo klient e di ku e merr, ta sjellin në shtëpi

Artan Hoxha ka treguar disa taktika që njerëzit përdorin tashmë që janë të izoluar për të gjetur kokainën.
Featured image of article: Artan Hoxha: Izolimi ka rritur numrin e përdoruesve të drogës, çdo klient e di ku e merr, ta sjellin në shtëpi Artan Hoxha

TIRANË– Gazetari Artan Hoxha tha ditën e sotme në studion e ‘Abc’ se qyteti i Elbasanit vijon të mbetet një nga më të rëndësishmit në Shqipëri dhe Ballkan për shpërndarjen e heroinës.

Hoxha tha se mbyllja ka bërë që të rritet përdorimi i drogërave dhe të perfeksionohet shpërndarja e tyre. Ai madje tha se droga i shkon në banesë njerëzve pasi e dinë fare mirë se ku ta gjejnë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Elbasani vazhdon të mbetet një linje e rëndësishme e heroinës, dihet që po vjen nga Greqia po ku po e cojnë, qyteti është një njësi e rëndësishme e heroinës. Tani varet nga hetimi i prokurorisë për të vijuar më tej. Mbase janë të rinj, dhe ustallarët e vjetër janë nxjerr nga tregu. Krimi kanë ndryshuar mënyrën e shpërndarjes, e transfertave të parave, tani janë të bllokuara. Po mundohen të bëjnë mënyra të tjera pagesash. Ti gjen një garanci këtu dhe veprimet nuk i bën më aty ku është tregu është bërë për tju përshtatur masave anticovid. Shpërndarja: është rritur në qytetet kryesore të vendit, nga kanabis te droga sintetike, lëndët sintetike i gjen dhe jashtë qyteteve të mëdha. Eshtë rritur përdorimi i tyre, nuk është rritur çmimi, ka sasi, është rritur nr i përdorueseve, është  rritur fitimi. Narkotikët e fortë nuk e pi dot kushdo, e pi ai që ka mundësi që e blen. Nuk e pi dot joni blu nji njeri me 250 mij lek në muaj, ai që e përballon kokainë e pi. Ata që kanë qënë jashtë shtetit, janë kthyer këtu dhe kanë rreth shoqëror dhe e zgjerojnë rrjetin e shpërndarësve. Izolimi, pengesa i bën që ti drejtohen lëndëve narkotike. Situata e ka bërë që të shtohen, shpërndarjen e kanë sofistikuar. Linjat janë të njëjta, ka biznese mbulim, ke shpërndarës me bicikleta, delivery i picave vazhdon. Cdo klient e di ku e merr, ta sjellin në shtepi, ka një mënyrë komunikimi. I kanë mësuar jashtë dhe i kanë sjell këtu’ – u shpreh Artan Hoxha.

(A.B)/Dosja.al

Etiketa:

Shto Koment