Aktualitet

Artan Hoxha shpjegon gjithë çka ndodhi me Jak Prengën: 260 kg kokainë u nda mes Ndrekës, Shullanit dhe Xhulianos nga Shkodra, i vëllai s’e liroi dot nga ‘duart’ e pengmarrësve se ia mori telefonin në burg Policia angleze

Gazetari Artan Hoxha është shprehur se Jan Prenga i cili është marrë peng me 17 janar në Kamëz ka qenë i vrarë që atë natë dhe çdo lëvizje tjetër ka qenë boshe nga ana e pengmarrësve me qëllim vetëm për të marrë ngarkesën e kokainës dhe paratë.
Featured image of article: Artan Hoxha shpjegon gjithë çka ndodhi me Jak Prengën: 260 kg kokainë u nda mes Ndrekës, Shullanit dhe Xhulianos nga Shkodra, i vëllai s’e liroi dot nga ‘duart’ e pengmarrësve se ia mori telefonin në burg Policia angleze Artan Hoxha dhe Jak Prenga

TIRANË- Gazetari Artan Hoxha ka komentuar në studion e Abc News me detaje nga droga, rrëmbimi dhe masakrimit të Jan Prengës. Nga Studio e ABC News me gazetarin Endri Xhafo, Hoxha është shprehur se nga e gjithë kjo histori e vetmja gjë që i bën më përshtypje është fakti se si informacioni për mediat nuk rrodhi në momentin që dosja ishte në prokurorinë e Tiranës, por në momentin që ajo kaloi në SPAK.

Ndërkohë ndër të tjera gazetari Hoxha është shprehur se Jan Prenga i cili është marrë peng me 17 janar në Kamzë ka qenë i vrarë që atë natë dhe çdo lëvizje tjetër ka qenë boshe nga ana e pengmarrësve me qëllim vetëm për të marrë ngarkesën e kokainës dhe paratë.

Gjithashtu nuk ka asnjë gjë të sigurtë deri në mbyllje të hetimeve nëse vëllai i Jan Prengës Ndrek Prenga ka folur me Dritan Rexhepi, apo Dritan Doçin, e vetmja gjë që ai konfirmon, eshte se ka folur me persona të cilët i kanë kërkuar që të dorëzojë një pjesë të ngarkesës dhe më pas të marrë Jan Prengen.

Artan Hoxha është shprehur ndër të tjera se mister vijon të mbetet dhe fshehja dhe mosgjetja e trupit të 49 vjeçarit Jan Prenga.

Gazetari Hoxha ndër të tjera tha:

Unë e kam pyetur Gramoz Rexhepin, pasi Dritan ai e ka bërë emrin të tillë rrugës. Sigurisht në media ne kemi parë se çfarë tha prokuroria shqiptare deri më tani, dhe unë thash se videot ishin të rënda dhe deri më tani kanë dalë foto që tregojnë trupin e viktimës. Më bëri përshtypje se kur dosja ishte në prokurori nuk kishte rrjedhje informacioni për Mediat sapo dosja shkoi në SPAK patëm një gjë të tillë. Nga ajo që kemi parë deri më tani kemi mësuar se një nga vëllezërit prenga nmjë ditë pas rrëmbimit të Jan Prengës, Anton Prenga në prokurori ka thënë atë që i kanë thënë vëllezërit në Angli. Nga ajo që e kemi parë rezulton se ngarkesa është e grabitur, Astrit Prenga nuk është korrier. Ata kanë grabitur një ngarkese nga porti dhe personi që e ka pasur informacionin fillestar por nuk e ka ditur se sa është ngarkesa nuk është Astrit Prenga është një person tjetër me mbiemrin Shullani që e ka pas marrë për mbështeje Prengen.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kur kanë shkuar në port kanë qënë 5 veta dhe një e kanë lënë jashtë që e kanë lënë të vëzhgojë lëvizjet dhe ai ka thënë se ka parë levizje, por nuk i ka saktësuar se çfarë lëvizjes janë ato sapo kanë dalë nga porti kanë devijuar rrugën kryesore dhe kanë ndjekur rrugën dytësore dhe aty kanë parë dhe ngarkesën që kanë marrë. Shtetasi rumunn që ka drejtuar kamionin ka marrë pagesë në dorë dhe ka ik po ashtu dhe një person tjetër ka marrë para dhe ka ik. 260 kilogram është ndarë në tre pjesë, Astrit Prenga, Shullani dhe një person tjetër nga Shkodra i identifikuar si Xhuljano, i cili ka ikur më pas nga Anglia ato kanë marrë diku nga 86-87 kg kokainë. Kokaina është grabitur me 18 dhjetor, ndërkohë menjëherë pasi është marrë vesh se është rrëmbyer ngarkesa ato janë vënë në lëvizje. Janë përpjekur të kontaktojnë, Astrit Prengën dhe personin me emrin Gëzim Shullanin ndoshta, por që nuk e kanë kontaktuar dot, aty kanë gjetur se Ndrek Prenga ndodhet ne burg dhe ka kontaktuar atë dhe është kontaktuar më pas nga Gentjan Doçi, por vetë ky thotë nëse është apo jo vetë Gentjan Doçi apo dikush tjetër dhe i është paraqitur me atë emër dhe i ka thënë se ngarkesa ka qenë e imja. Ato nuk e kanë ditur që është ngarkesa ime dhe po të marr ty që të them ty që të kthejnë ngarkesën, personi ka thënë se nuk di gjë por i ka thënë do kontaktoj por nuk e di nëse ngarkesa është e jotja.

260 kg kokainë me çmimin në Londër 32 mijë paund, Ndrek Prenga ka kërkuar që personi që e merr nga jashtë ka kërkuar që ti japë elementë që tregojnë se ngarkesa e është e tij. Kjo është një histori që ka vijuar deri mbremjen e krishtëlindjeve dhe më pas është ndërprerë. Për një muaj historia ka vijuar normalisht dhe është aktivizuar me 17 janar kur është marrë peng Jan Prenga ku familja është vënë në lëvizje, më pas është paraqitur një person tjetër që sipas Arton Prengës, rezulton se personi që ka kontaktuar Ndrek Prengën është paraqitur Dritan Rexhepi që ka kontaktuar ndrek prengën. Diskutohet për tu dorëzuar pengu dhe personi atje ka thënë se nëse më dorëzoni ngarkesën e dorëzojmë ngaerkesën por kemi 2/3 e saj dhe ato e ktejen dhe dorëzojnë 107 kg kokainë dhe 700 mijë paund që e marrin dy shtetas shtetas polak, dhe një shtetas tjetër që ka ikur nga Anglia ka thënë se unë nuk e dorëzoj ngarkesën pa pa se pengu është gjallë, pasi i njoh personat nga Shkodra. Nëse unë nuk e shof pengun nuk e jap ndarkesën.

Në këtë moment negociohet dhe familjarë të këtyre personave kanë mbërritur në zonën nga rreth rrotullimi i Kamzës deri në Qafë Kashar për dorëzimit të pengut, por atë mbrëmje nuk është dorëzua, ata kanë pritur deri pas mesnatës, pasi pengu nuk u drëzua nga ajo mesnatë është ndërprerë të gjithë kontaktet me Ndrek Prengën në burg në Angli, të cilit i kanë marrë celularin policia britanike, një ditë më pas ai ka marrë një celular tjetër dhe u ka thënë se pengu nuk është dorëzuar pasi ka pasur lëvizje nga policia. Por Jan Prenga ka pas vdekur që me 17 janar edhe policia jonë nuk ka ndërhyre pasi ka menduar se Jan Prenga është i gjallë, nuk e kanë ditur se nuk jeton. Ndrek prenga pas marrjes së celularit ai është shprehur se pengu do të lejohet, është dhe një dëshmi që është paraqitur Dritan Rexhepi, dhe Ndrek prenga nuk thotë se ai ishte Dritan Doçi, pasi thot vetëm se ka folur me një person. Te familja e gentjan Bletës rezulton se aty ska asnjë vetëm jë femër dhe ska asnjë burre, te familja Korrado thonë se ai është jashtë është një çështje që do të vijojë.

Marrë nga abcnews.al

(k.m/dosja.al)

Shto Koment