Aktualitet

Artan Fuga: Politika ka pushtuar Akademinë e Shkencave, kandidati i vetëm, Skënder Gjinushi

Fuga shprehet se në Akademinë e Shkencave, po ndodh një skandal, pasi bëhet fjalë për një puç institucional nga politika.Fuga shkruan se zgjedhjet në këtë institucion po bëhen me një kandidat dhe ai kryetari i Partisë Socialdemokrate, Skëndër Gjinushi.
Featured image of article: Artan Fuga: Politika ka pushtuar Akademinë e Shkencave, kandidati i vetëm, Skënder Gjinushi Edi Rama, Skënder Gjinushi dhe Artan Fuga

TIRANË- Akademiku Artan Fuga, në një prononcim për mediet, ka folur për një skandal që po ndodh me Akademinë e Shkencave. Sipas Fugës, bëhet fjalë për një puç institucional nga politika.

Deklarata e tij i drejtohet ambasadorit të BE në Tiranë, Presidentit Meta, kryeministrit Rama, kreut të Kuvendit Gramoz Ruçi, kreut të opozitës Lulzim Basha.

Fuga shkruan se  zgjedhjet në këtë institucion po bëhen me një kandidat dhe ai kryetari i Partisë Socialdemokrate, Skëndër Gjinushi.

DEKLARATA E PLOTË

Skandal: Politika pushton Akademinë e Shkencave me puç institucional!
Komunikatë për median 17 maj 2019
Për njoftim: Komunitetit shkencor të vendit
Kryetarit të delegacionit të BE në Tiranë: z. Luigi SORECA
Presidentit: Z. Ilir Meta
Kryetarit të Këshillit të ministrave: Z. Edi Rama
Kryetarit të Kuvendit: Z. Gramoz Ruçi
Kryetarit të opozitës: Z. Lulzim Basha
Akademia e Shkencave e Shqipërisë njofton zyrtarisht se në datën 24 maj do të kryhen zgjedhjet për kryetar dhe ekipin e ri drejtues të saj.
Pa u ndaluar aktualisht te fakti që zgjedhjet atje bëhen si gjithmonë pa kandidatura konkurrente, dhe realizohen sipas parimit të qëmotit, si farsë, ku kryetarit bëhet nënkryetar dhe nënkryetari ribëhet kryetar, veçoj se kandidatura e vetme për kryetar të Akademisë të Shkencave është paraqitur ajo e z. Skënder Gjinushi, aktualisht kryetar i Partisë Socialdemokrate, e shpallur në 30 prill si parti aleate në koalicionin ASE të forcave politike qeveritare, një politikan karriere prej disa dekadash.
Kam dyshimin e arsyetuar dhe mbështetur në fakte objektive e dokumente shkresore zyrtare se Akademia e Shkencave është bërë monedhë shkëmbimi midis disa grupimeve politikanësh dhe burokratësh në pushtet dhe grupit uzurpator të Akademisë të Shkencave.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

«Na jepni drejtimin e Akademisë të Shkencave, t’ju japim mbështetje për zgjedhjet e ardhshme politike për pushtetin lokal të 30 qershorit 2019!»
Është fare e qartë që në kushtet e degradimit të plotë të Akademisë të Shkencave të Shqipërisë, të dështimit të procesit të reformimit të saj, politika ka vënë dorë, po merr drejtimin, po pushton duke uzurpuar edhe Akademinë e Shkencave të Shqipërisë ! Politizimi i shkencës dhe i kërkimit shkencor është akt i fundit i këtij kobi kombëtar ! Mendja e shqiptarit do të drejtohet zyrtarisht nga politika ! Ndarja e pushteteve si vlera bazë e demokracisë po dhunohet aq fort saqë nuk do të ketë më asnjë dallim midis drejtimit politik dhe gjykimit shkencor!

Brenda javës që vjen ky kob shpallet fakt i kryer me mbështetjen e atyre akademikëve që e pranojnë këtë për të ruajtur thjesht interesat e tyre egoiste, në kundërshtim të plotë dhe të hapur me parimet dhe vlerat e shkencës, sidomos me moralin e saj. Eshtë një ngjarje e paprecedent që nga koha e themelimit të kësaj akademie ! Edhe në periudhën e diktaturës, qoftë edhe formalisht, kurrë Akademia e Shkencave nuk ka pasur në krye të saj një njeri politik, madje as anëtar partie, por personalitete shkencore, madje të parreshtuara hapur me pushtetin e kohës! Politizimi i shkencës nëpërmjet kapjes nga politika e Akademisë të Shkencës është një parametër që mat shkallën e politizimit të institucioneve dhe përbën një puç institucional, duke anashkaluar të gjitha ligjet dhe parimet demokratike, duke i treguar grushtin e politikës të gjithë komunitetit shkencor të vendit.

Nuk është rastësi pushtimi i pritshëm i shkencës shqiptare nga politika. Ai po kryhet në kushtet kur rrugën ja ka hapur vetë ministrja e arësimit qytetarja Besa Shahini duke lënë në mes të rrugës detyrën e vet institucionale dhe duke shpalosur platforma personale antiinstitucionale të pambështetura në asnjë ligj, ja ka hapur rrugën grupi i deputetëve socialistë kryesuar nga deputetja qytetarja Eglantina Gjermeni, që duke shpërfillur komunitetin shkencor të vendit shpall si iniciativë ligjore të vetën faktikisht dokumentin e formuluar nga grupi i kryesuar nga z. Skënder Gjinushi dhe me komplicitetin e drejtueseve të Komisionit parlamentar për edukim dhe mjetet e informimit publik, ku spikat përfaqësuesja e shumicës, qytetarja deputete Milva Ekonomi, ndërkohë që kryetarja e këtij komisioni, e opozitës së re, as nuk ndihet ta ndalojë farsën që bëhet nën hundën e saj. Pas pushtimit të Akademisë të Shkencave nga ana e politikës, Kryetari i ri i kësaj akademie mund edhe të shpalli largimin nga kryesia e partisë së tij në aleancë me qeverinë, por kjo është tanimë pa asnjë vlerë edhe nëse ndodh !

Të gjitha procedurat e ndjekura prej muajsh kanë privilegj.

(A.M/ Dosja.al)

Shto Koment