Showbiz

Arrestohet ylli i filmit “Joker”, policia e prangos teksa protestonte kundër ndryshimit të klimës

Filmi gjithashtu ishte i nominuar për Fotografinë më të Mirë dhe Regjisorin më të Mirë në Globen e Artë të vitit 2020, por nuk fitoi. Prapëseprapë, triumfi i Phoenix në Globes ka hyrë edhe më shumë vrull në fushatën e tij për Oscar.
Featured image of article: Arrestohet ylli i filmit “Joker”, policia e prangos teksa protestonte kundër ndryshimit të klimës Joaquin Phoenix
Përditësuar:

WASHINGTON– Ylli i Joker Joaquin Phoenix është arrestuar ndërsa proteston për aksionin për ndryshimin e klimës gjatë protestës së fundit të Jane Fonda të Stërvitjes së Zjarrit të Premten në D.C. Joaquin Phoenix i Joker u arrestua ndërsa protestonte për ndryshimin e klimës në DC. Phoenix kohët e fundit fitoi një Golden Globe për performancën e tij në Joker ku luajti Arthur Fleck, një njeri që adopton personazhin e Joker pas një sasie të drejtë të traumave. Filmi gjithashtu ishte i nominuar për Fotografinë më të Mirë dhe Regjisorin më të Mirë në Globen e Artë të vitit 2020, por nuk fitoi. Prapëseprapë, triumfi i Phoenix në Globes ka hyrë edhe më shumë vrull në fushatën e tij për Oscar.

Phoenix filloi fjalimin e tij për pranimin e Golden Globes duke falënderuar Hollyëood Foreign Press për pranimin e lidhjes midis bujqësisë së kafshëve dhe ndryshimit të klimës, dhe më pas e përfundoi atë duke thënë se ai dhe kolegët e tij duhet të bëjnë më shumë për të “bërë ndryshime dhe sakrifica në [të tyre] jeton, ”si mos marrja e avionëve privatë në ngjarje. Kjo tha, nuk është për t’u habitur të shohësh Phoenix në një nga protestat javore të aktivizmit klimater të Jane Fonda që ajo filloi vitin e kaluar. Këto protesta mbahen në Uashington, D.C. dhe janë marrë pjesë nga të famshëm të shumtë në të kaluarën, duke përfshirë Sam Ëaterston, Sally Field, Ted Danson, Catherine Keener, Diane Lane dhe Lily Tomlin (të gjithë janë arrestuar atje).

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Fillimisht i raportuar nga Deadline, Phoenix u arrestua të Premten për pjesëmarrje në tubim. Para se të arrestohej, Phoenix foli për këtë çështje në një mënyrë që dukej se ishte një zgjatje e fjalimit të tij në Globes. “Ndonjëherë pyesim veten se çfarë mund të bëjmë në këtë luftë kundër ndryshimit të klimës, dhe ka diçka që mund të bëni sot dhe nesër, duke bërë një zgjedhje për atë që konsumoni,” tha Phoenix. “Ka gjëra që nuk mund t’i shmang. Fluturova me aeroplan këtu sot, ose natën e kaluar më mirë, por një gjë që mund të bëj është të ndryshoj zakonet e mia të ngrënies.

(r.g/dosja.al)

Shto Koment