LIVE UPDATES
Bota

Arrestohet një burrë me armë pranë Kapitolit! Kontrolli i imtësisshëm i zbulon thikat në kamion, hanxharin dhe simbolet e

14 Shtator 2021, 06:35 Nga DOSJA
Arrestohet një burrë me armë pranë Kapitolit! Kontrolli i

Policia e Kapitolit tha se arrestoi një burrë nga Kalifornia të hënën herët pranë selisë së Komitetit Kombëtar Demokrat në Uashington dhe se në kamionin e tij gjetën thika të shumta, një bajonetë dhe një hanxhar.

Oficerët e policisë thanë se rreth mesnatës të së dielës ata vunë re kamionin, me një shenjë të nazizmit dhe simbole të tjera supremaciste të pikturuara mbi të. Në vend të targës, policia tha se kamioni kishte një fotografi të një flamuri amerikan.

Është e paligjshme të mbash bajonetë apo hanxhar në Uashington. Personi i arrestuar, Donald Craighead, 44 vjeç, nga Oceanside i Kalifornisë, tha se ishte “në patrullë”, tha policia. Craighead u akuzua për mbajtjen e armëve të ndaluara.

Policia tha se po vazhdon hetimet për të dyshuarin.

Siguria mbetet e lartë pranë Kapitolit, jo shumë larg selisë së partisë demokrate, pas sulmit në ndërtesën e Kapitolit më 6 janar nga qindra mbështetës të ish -presidentit Donald Trump. Incidenti ndodhi pasi ligjvënësit po çertifikonin se ai kishte humbur garën e tij për rizgjedhje nëntorin e kaluar nga demokrati Joe Biden, i cili mori detyrën si president më 20 janar.

Persona që mbështesin më shumë se 600 protestues të arrestuar tetë muaj më parë po planifikojnë një tubim të titulluar, “Drejtësi për 6 Janarin”, në Uashington këtë të shtunë. Rreth 50 persona janë deklaruar fajtorë për një sërë akuzash, ndërsa pjesa tjetër e çështjeve gjyqësore janë në pritje, me disa të dyshuar që kanë mbetur në burg, duke pritur gjykimet.

Policia e Kapitolit tha në një deklaratë të hënën se ishte në dijeni të “bisedave në internet” në lidhje me demonstratën e planifikuar për të shtunën.

“Unë i bëj thirrje kujtdo që po mendon të shkaktojë probleme të qëndrojë në shtëpi. Ne do të zbatojmë ligjin dhe nuk do të tolerojmë dhunën”, tha shefi i forcës së sigurisë, Tom Manger.

Policia miratoi një plan të hënën për të rivendosur përkohësisht një gardh rreth ndërtesës së Kapitolit në pritje të demonstratës të së shtunës./VOA

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota arrestim ne capitol arrestim ne capitol

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra