Bota

Arrestohet guvernatori rus për vrasje të 15 viteve më parë, shpërthejnë protestat në vend. Dalin kundër Vladimir Putin rreth 600,000 banorë

Kështu që ditën e sotme mijëra njerëz kanë marrë pjesë në protesta në Lindjen e Largët të Rusisë për arrestimin e liderit rajonal. Ata marshuan drejt qeverisë rajonale në Khabarovsk duke bërtitur dhe duke mbajtur parulla kundër Presidentit Vladimir Putin.
Featured image of article: Arrestohet guvernatori rus për vrasje të 15 viteve më parë, shpërthejnë protestat në vend. Dalin kundër Vladimir Putin rreth 600,000 banorë Khabarovsk Sergei Furgal

RUSI- Guvernatori i Khabarovsk Sergei Furgal në Rusi është arrestuar të enjten i akuzuar se kishte urdhëruar vrasjen e disa personave të biznesit 15 vjet më parë.

Kështu që ditën e sotme mijëra njerëz kanë marrë pjesë në protesta në Lindjen e Largët të Rusisë për arrestimin e liderit rajonal. Ata marshuan drejt qeverisë rajonale në Khabarovsk duke bërtitur dhe duke mbajtur parulla kundër Presidentit Vladimir Putin.

Furgal mposhti kandidatin e partisë së Putinit në Rusinë e Bashkuar në zgjedhje dy vjet më parë.

Partia e tij, Partia ultra-nacionaliste Liberale Demokratike e Rusisë, zakonisht shihet si besnike ndaj Kremlinit. Por korrespondentët thonë se fitorja e Z. Furgal u pa si një goditje për kontrollin e pushtetit të Rusisë së Bashkuar në rajone, dhe ai është një figurë popullore në lindjen e largët.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Mediat e huaja kanë raportuar se në protestë kanë qenë rreth 600,000 banorë.

Burimi:BBC

(A.K.Dosja.al)

Shto Koment